AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 08-20-2010, 10:40   #1
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Standart 3 ile büyükşehir müjdesi

Hükümetin 2011 seçimlerinden önce Denizli, Malatya ve Şanlıurfa'yı büyükşehir belediyesi haline getirmesi bekleniyor.

Üç ilin daha büyükşehire dönüştürülmesi halinde 16 olan büyük şehir belediye sayısı 19'a çıkacak

Büyükşehir belediyelerinin sayısı arttırılıyor. Hükümet, 16 olan Büyükşehir belediyesi sayısını 19'a çıkartmayı planlıyor. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Şanlıurfa'da katıldığı bir toplantıda Büyükşehir belediyesi kurulmasına yönelik çalışmaların son aşamaya geldiğini açıkladı.

Atalay, Şanlıurfa'da sivil toplum örgütleri ile toplantıda Büyükşehir belediyesi kurulmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını ve Şanlıurfa'nın Büyükşehir yapılacak belediyeler arasında ilk sırada yer aldığını açıkladı.

MALATYA VE DENiZLi

Atalay, Denizli ile Malatya'nın da Büyükşehir belediyesi olmak istediğini belirtti. Hükümetin 2011 seçimlerinden önce Denizli, Malatya ve Şanlıurfa'yı büyük şehir belediyesi haline getirmesi bekleniyor. İç ilin daha büyük şehire dönüştürülmesi halinde 16 olan büyük şehir belediye sayısı 19'a çıkacak.

Trabzon ve Kahramanmaraş'ın da büyük şehir belediyesi olmak istediklerine dikkat çekiliyor. Yasal düzenleme yapılırken bu illerin de büyükşehir statüsüne alınabilecekleri belirtiliyor.

750 BiN SINIRI KALDIRILACAK

İllerin büyükşehir belediyesine dönüştürülebilmesi için yasada değişiklik yapılacak. Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda bir ilin büyük şehir belediyesine dönüştürülebilmesi için merkez nüfusunun 750 binden fazla olması gerekiyor.Büyükşehir yapılması planlanan Denizli'nin 488.768 , Şanlıurfa 482.323 ve Malatya 388.590 nüfusu bulunuyor. Büyükşehir olmayı isteyen Kahramanmaraş'ın 384.953 ve Trabzon'un ise 230.399 nüfusu bulunuyor.

EKONOMİYE KATKILARI BÜYÜK

Malatya kayısı üretimiyle Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunuyor. 2010 yılı şubat ayı verilerine göre bu yıl 88 ülkeye, 67 bin 756 ton kuru kayısı ihracatı yapıldı ve bundan 193 milyon 41 bin 351 dolar gelir elde edildi.

Travertenleri ile turizmin önemli merkezlerinden olan Denizli'yi 2010 yılının ilk altı ayında ziyaret eden turist sayısı 398 bin 175'e oldu. Hz İbrahim'in ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklı Göl ile ünlü Şanlıurfa da Doğu'nun turizm merkezlerinden biri. Urfa'yı sadece bu yıl 350 bin turist ziyaret etti.

BUGÜN

Ertuğrul ÖZGÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 08-20-2010, 12:02   #2
Kullanıcı Adı
redyellow
Şanlıurfa daha önce büyükşehir olmamışmıydı? yanlış mı hatırlıyorum?
redyellow isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-20-2010, 12:39   #3
Kullanıcı Adı
İKRA
Eveet büyük şehir olmak istiyoruz..
İKRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-20-2010, 13:29   #4
Kullanıcı Adı
Beylerbeyi
Alıntı:
redyellow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şanlıurfa daha önce büyükşehir olmamışmıydı? yanlış mı hatırlıyorum?

ben de öyle sanıyordum. hatta bu yüzden Urfalı biriyle iddiaya bile girmiştim

çünkü Urfalı arkadaşa değil de gözümün gördüğüne inandım. Urfadan geçerken trafik lambaları olsun belediyenin astırdığı pankartlar olsun altlarında her zaman Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi diye yazar. Ben nerden bileyim belediyenin yalan söylediğini

çok hararetli bir tartışmaya girmiştik Urfalı arkadaşla. Urfalıyım benden iyi mi bilecen demişti? Adam doğru söylüyormuş, Urfa büyükşehir değilmiş.

Yalnız bu üç şehirden büyükşehir olmayı en çok Urfa hakediyor. Malatyanın tabela nüfusu 380 bin. büyükşehir olmak için 500 bin sınırı yok muydu? Denizlide çok büyük değil. nasıl büyükşehir olacaklar anlamadım. Urfanın tabela nüfusu yanlış hatırlamıyorsam 460 veya 480 bindi. bileğinin hakkıyla aldı büyükşehiri.
Beylerbeyi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-20-2010, 14:09   #5
Kullanıcı Adı
Eşref
Ben aslen Malatyalıyım. Ama Denizli'de doğup büyüdüm. Malatya kesinlikle büyükşehir olması gereken bir il. Gidip görenler varsa onlar da eminim bana hak verirler. Murat kardeşim 380 bin demiş fakat şu anda Malatyanın sadece merkez nüfusu 400.000'in üzerinde. Toplam il nüfusu ise 700.000 - 800.000 civarında. Ayrıca bölgenin de en gelişmiş ili konumunda.

Fakat doğup büyüdüğüm yer olan Denizli için aynı şeyleri ifade edemeyeceğim. Pamukkale çok turist çeken cazip bir yer olmaktan çıktı. Ancak günü birlik turlarla turistlerin gidip gördüğü bir yer konumunda. Şehrin gelişmişlik düzeyi de alt seviyelerde. Diyebilirim ki sadece tekstil konusunda kendini geliştirebilmiş bir il. Büyükşehir olması için bence zamana ihtiyacı var.
Eşref isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-20-2010, 14:14   #6
Kullanıcı Adı
Özgür Çağrı
Yav urfayı anladımda denizliyle malatya nasıl büyükşehir oluyor büyükşehirlik için 1.5 milyon sınırı var diye biliyorum ben.
Akşehir İl Olsun
Alt 08-20-2010, 14:18   #7
Kullanıcı Adı
EpiVaTeS
Akşehir il olmasın...
İstemiyorummmmmmmmmmmmmm...
EpiVaTeS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-20-2010, 14:32   #8
Kullanıcı Adı
Beylerbeyi
Alıntı:
KaraEsref Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben aslen Malatyalıyım. Ama Denizli'de doğup büyüdüm. Malatya kesinlikle büyükşehir olması gereken bir il. Gidip görenler varsa onlar da eminim bana hak verirler. Murat kardeşim 380 bin demiş fakat şu anda Malatyanın sadece merkez nüfusu 400.000'in üzerinde. Toplam il nüfusu ise 700.000 - 800.000 civarında. Ayrıca bölgenin de en gelişmiş ili konumunda.

Fakat doğup büyüdüğüm yer olan Denizli için aynı şeyleri ifade edemeyeceğim. Pamukkale çok turist çeken cazip bir yer olmaktan çıktı. Ancak günü birlik turlarla turistlerin gidip gördüğü bir yer konumunda. Şehrin gelişmişlik düzeyi de alt seviyelerde. Diyebilirim ki sadece tekstil konusunda kendini geliştirebilmiş bir il. Büyükşehir olması için bence zamana ihtiyacı var.
hocam Malatyaya çok gittim. çok beğendiğim ve bana göre doğuda en yaşanılası il malatyadır. en son 2 hafta önce Malatyadan geçtim. Tabela nüfusu 380 bindi. bana göre biraz daha gelişmesi lazım. 500 binin altında olan hiçbir ilin büyükşehir olmaması gerekir. şimdiden 20 ili buldu büyükşehir. 5-10 yıla kalmaz bu sayıya 10- 15 il daha eklenir. 30 yıla kalmaz ülkemizdeki illerin yarısına büyükşehir demeye başlayacağız.

ayrıca bir ilin büyükşehir olması için ilçeleri önem taşımaz. sadece merkez nüfusa bakılır. Yalnız Urfa, Denizli ve Malatya arasında en gelişmiş ve en oturmuş il Malatyadır. ben doğru bulmuyorum 500 binin altında şehirlerin büyükşehir yapılmasını.
Alt 08-20-2010, 14:34   #9
Kullanıcı Adı
Beylerbeyi
Alıntı:
Furkanca Bakış Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yav urfayı anladımda denizliyle malatya nasıl büyükşehir oluyor büyükşehirlik için 1.5 milyon sınırı var diye biliyorum ben.
Akşehir İl Olsun
1.5 milyon mu, yok daha neler

merkez nüfusu 1.5 milyonu aşan benim bildiğim sadece üç şehir var. istanbul, ankara ve izmir. bursa ve adanada bu rakama yaklaşmak üzere.
Alt 08-20-2010, 14:41   #10
Kullanıcı Adı
Özgür Çağrı
Yok yav toplam nufus açısından diyorum ben

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)