AK Gençliğin Buluşma Noktası

Stil
Seçenekler

Alt 02-05-2010, 22:40   #1
Kullanıcı Adı
SSS
Standart 6 Ayrı Surede Tekrarlanan Ayet

Kur'an'ın 10. sırasında yer alan Yûnus Suresi 48.ayeti daha sonra 5 ayette daha aynı kelime ve harflerle yer almaktadır:
Arapça orijinal okunuşu:
'' ve yekuûlûne metâ hâzelva'dü in küntüm sâdikıyn ''
Meali:
'' Eğer sözünüze sadık iseniz bu vaad ( azap ) na zaman diyorlar ''

Bu ayetin tekrarlamdığı sure ve ayet numaralarıda şöyle:
10/48, 21/38, 27/71, 34/29, 36/48, 67/25

Şimdi bu ayetlerin tekrarlanma şekillerini mealleri ile görelim:

10-Yûnus Suresi:
48 - Eğer sözünüzde sadık iseniz bu vaad ( azap ) ne zaman diyorlar ?
49 - De ki: Ben kendim Allah'ın dilediğinden başka ne bir fayda, ne bir zarar sahip değilim. Her ümmet için bir ecel ( son ) vardır; ecelleri gelldiği vakit, artık bir saat geri de kalamazlar, ileri de gidemezler.
50 - De ki: ' Söyleyin bakayım, şayet siz O'nun azabı yatarken veya gündüzün gelecekse suçlular bu gün bunun hangisini istiyorlar.

21- Enbiya Suresi:
37 - İnsan aceleci olarak yaratıldı. Yarın ben onlara ayetlerimi gösterceğim, şimdi siz acele etmeyin !
38 - Eğer sözünüzde sadık iseniz bu vaad ( azap ) ne zaman diyorlar ?
39 - O inkar edenler ne yüzlerinden, ne de sırtlarından ateşi savamayacakları ve hiç bir taraftan yardım göremeyecekleri zamanı bir bilseler !
40 - Doğrusu o onlara ansızın gelecek ve de kendilerini dondura kalack. Artık ne reddine güçleri yetecek, ne de kendilerine mühlet verilecek.

27 - Neml Suresi:
69 - De ki: '' Hele yeryüzünde gezinin de bakın suçluların akıbeti nasıl olmuş ? ''
70 - Ve onlara karşı mahzun olma, yaptıkları hillerden bir darlığa da düşme !
71 - Eğer sözünüzde sadık iseniz bu vaad ( azap ) ne zaman diyorlar ?
72 - De ki: '' Belki o acele istediğinizin bir kısmı ensenize binmiş bulunuyor. ! ''

34 - Sebe Suresi:
28 - Seni debaşka değil, ancak bütün insanları kapsayan bir risaletle rahmetimizin müjdecisi olarak gönderdik fakat insanların çoğu bilmezler.
29 - Eğer sözünüzde sadık iseniz bu vaad ( azap ) ne zaman diyorlar ?
30 - De ki: '' Öyle bir süre sonraki, ondan bir saat geri de kalamazsınız, ilerii de gidemezsiniz. ''

36 - Yâsîn Suresi:
48 - Eğer sözünüzde sadık iseniz bu vaad ( azap ) ne zaman diyorlar ?
49 - Başka değil tek bir sayhaya ( çığlık) bakıyırlar, bir sayha ki onlar çekişip dururlarken kendilerini yakalayıverir.

67- Mülk Suresi:
25 - Eğer sözünüzde sadık iseniz bu vaad ( azap ) ne zaman diyorlar ?
26 - De ki: '' O ilim ancak Allah'ın indindedir. Ben sadece açık anlatan uyarıcı bir peygamberim. ''

Görüldüğü 6 ayrı surede aynen tekrarlanan bu ayetle;
*** Kıyametle gelecek azabın vaktinin belli olmadığı. Aniden geleceği.
*** Mutlaka gerçekleşeceği
*** Ayrıca dünya yaşantısında da Yüca Allah'ın bazı kişi ve toplumlara azabının olabileceği vurgulanmaktır.

Veriliş şekli ve vurgulanması ile bu mesajların oldukça önemli olduğu görülmektedir

SSS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder

Etiketler... Lütfen konu içeriği ile ilgili kelimeler ekliyelim
ayet, tekrarlar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)