AK Gençliğin Buluşma Noktası
Dini Konular Dinimiz hakkında öğrenmek ve paylaşmak istediğiniz herşey.

Stil
Seçenekler

Alt 06-09-2010, 12:35   #1
Kullanıcı Adı
ÜMİT-AK
Standart “Dilin tehlikesi büyüktür!”

Dilin tehlikesi büyüktür. Onun tehlikesinden kurtuluş ancak susmakla mümkündür. Bunun için dinimiz susmayı övmüş ve müntesiblerini susmaya teşvik etmiştir.

Abdullah bin Süfyan, babasından şöyle rivayet eder:
“Ben Hazreti Peygambere ‘Ey Allahın Resûlü! Bana İslâmdan öyle bir şey öğret ki bundan sonra artık hiç kimseden İslâm hakkında bir şey sormaya muhtaç olmayayım!’ diye sorduğumda, Hazreti Peygamber cevap olarak şöyle buyurdu: (Allaha iman ettim de, sonra dosdoğru ol!) Ben sormaya devam ettim: ‘Hangi şeyden sakınayım ya Resûl?’ O da eliyle dilini işaret etti.”

Ukbe bin Âmir der ki: “Ey Allahın Resûlü! Kurtuluş nedir?” dedim, Hazreti Peygamber cevap olarak şöyle dedi: “Dilini koru! Evinden çıkma! Günahın için ağla!”

Sehl bin Sa’d es-Sa’dî, Resulullahın şöyle dediğini rivayet eder: “Kim diline ve tenâsül organına kefîl olur, haramda kullanmayacağına dair Allah’a söz verirse, ben de onun için cennete kefîl olurum.”
Yine şöyle buyurmuştur: “Kim, Kabkabı’nın, Zabzabı’nın ve Laklakı’nın şerrinden korunmuşsa, o kimse bütün şerden korunmuş demektir.”

Kabkab mide, zabzab tenâsül uzvu, laklak ise dil demektir. İşte bu üç şey insanların ekserisini helâk etmektedir.
Büyük velîlerden Ma’rûf-ı Kerhî buyurdu ki: “Kulun mâlâyanî boş ve faydasız konuşması, Allahü teâlânın onu zelil ve yalnız bırakmasının alâmetidir.”

Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: “Ya hayır söyle veya sus. Susan kurtulur.” Yâni sükût eden kimse, dünyâda düşmanlarından, âhirette ise ateşten kurtulur.

Eshâb-ı kirâmdan Ukbe bin Âmir buyurdu ki: “Resûlullah efendimize; ‘Dünyâ ve âhirette kurtuluş ne ile olur?’ diye suâl ettim. Resûlullah efendimiz; (Dilini muhâfaza eyle. Günahlarını hatırlayıp, ağla. Kurtuluş bunlarla olur) buyurdular.”

Hikmetler
Mehmet Oruç

ÜMİT-AK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder

Etiketler... Lütfen konu içeriği ile ilgili kelimeler ekliyelim
dilcevaz'in

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)