AK Gençliğin Buluşma Noktası
Dini Konular Dinimiz hakkında öğrenmek ve paylaşmak istediğiniz herşey.

Stil
Seçenekler

Alt 03-06-2009, 17:32   #1
Kullanıcı Adı
Can_Dostu
Standart Allah'ın Selamı Kısaltmayalım ?
Geçen gün bir dostumdan elektronik mektup aldım. Dostum, mektubuna şöyle başlıyordu: “sa”. Böyle kısaltılıyordu herhalde güzelim selâmımız... Ben de cevaben yazdığım mektuba şöyle başladım: “Aleyküm selâm, ben güzelim selâmımızı kısaltmamayı tercih ediyorum. Daha doğrusu hiçbir şeyi kısaltmıyorum. Sanki selâmı kısaltarak hayatı uzatabilecek miyiz?” Sonra o an, düşünmeden yazdığım bu cümlenin aslında önemli bir hakikatin altını çizdiğini fark ettim. önemli bir hakikat dediğim, önemli bir soru aynı zamanda. Selâmı kısaltmak hayatı uzatır mı? Bir de bu sorunun uzantısı diyebileceğimiz sorular var. insan, selâmdan tasarruf edilerek uzatılan bir ömrün uzatmalarını nasıl değerlendirir acaba? Veya “selâmı yaymak” tavsiye edilmişken, selâmı kısaltarak kazandığımız vakitlerde neyi yayıyoruz?
Bir zamanlar meşhur bir çin hikâyesi okumuştum. Oldukça derin bir mevzu aslında; ama ilk bakışta bir fıkra gibi değerlendirilmesi de mümkün.
Genç çinli, heyecanla yaşlı çinliye anlatıyor:
- Duydun mu yeni bir araba icat etmişler.
- …
- Kömürle çalışıyormuş.
- …
- Yaylar üzerinde su gibi akıyormuş.
- …
- Eskiden üç ayda aldığımız yolu artık üç günde alacağız.
- Eskiden doksan günde gittiğin yere, artık üç günde mi gideceksin yani?
- Evet.
- Peki, kalan seksen yedi günde ne yapacaksın?
Mühim olan doksan günlük yolu üç güne indirebilmek değil demek ki. Bunu yaparken geri kalan seksen yedi günü de kazanç hânesine yazabilmenin yolunu bulmak lâzım. çünkü eşyanın tabiatı gereği bu âlemde boşluğa yer yoktur. Bir şeyi boşaltmayı düşünüyorsan -zaman olsun, mekân olsun fark etmez- nasıl dolduracağını da düşünmelisin. Ve de vakit fevt etmeden hemen doldurmalısın.
Boşluklarımız, biz doldurmasak da, boş kalmaz zîrâ. Su uyur düşman uyumaz. Nefsin ve şeytanın karanlık orduları gözlerini dört açmışlar, bekliyorlar. Bir rivayette, Hz. Âdem Aleyhisselâm’a can verilmeden iblis gelmiş, ağzından girmiş, içinde dolaşıp burnundan çıkmış, deniyor. Sonra da şöyle demiş: “Ben bunun içinde rahatça dolaşırım. çok boşluğu var.”
O kadar çok ki boşluğumuz. Zaaflarımız, öfkelerimiz, arzularımız o kadar çok ki... Bize ALLAH’ı hatırlatan arkadaşlarımızla doldurmasak o boşluğu, sohbet-i Cânân’la doldurmasak, o boşluk kim bilir neyle dolacak.
Bediüzzaman Hazretleri muhatabına uygun selâmlarla başlıyor mektuplarına. Bir mektubunda: “Es-Selamü aleyküm ve rahmetullahi ve berakâtühü bi adedi dekaiki eyyâmi’l-firâk” diyor. Ayrılık günlerinin dakikaları adedince ALLAH’ın selâmı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
Selâmı yaymakken vazifemiz, “selâm ülkesi olan Cennet”e ulaşmakken arzumuz, orada ne boş bir söz, ne de günaha sokan bir lâf işitilmeyeceği, işitilen sözün hep “Selâm! Selâm!” muhtevalı olacağı bildirilmişken bir de, ne olur biz de yayabildiğimiz kadar yaysak “selâm”ı, selâmlaşmalarımızı uzatabildiğimiz kadar uzatsak…
Yerine daha güzel, daha hayırlı bir şey ikame edemeyeceksek, selâmı kısaltmanın bir mânâsı var mı ki?

Yaşadığınız günlerinin dakikaları adedince ALLAH’ın selâmı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Alıntıdır.

Can_Dostu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 03-06-2009, 17:35   #2
Kullanıcı Adı
Jurnal
Güzel paylaşım. Fakat aynı konudan açılmıştı dün. Bir konuyu açarken daha önce açılmış mı aynı konu diye bakarsak daha güzel olur.
Jurnal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-06-2009, 17:38   #3
Kullanıcı Adı
Beritan
Alıntı:
ensartopcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel paylaşım. Fakat aynı konudan açılmıştı dün. Bir konuyu açarken daha önce açılmış mı aynı konu diye bakarsak daha güzel olur.
eferim ablam..sen böyle hakkımı savun:cool:
Beritan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-06-2009, 17:44   #4
Kullanıcı Adı
Jurnal
Question
Alıntı:
Ümmü_Seleme Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
eferim ablam..sen böyle hakkımı savun:cool:
ne ablası ya=))
Alt 03-08-2009, 17:24   #5
Kullanıcı Adı
Can_Dostu
Pardon ama ben ölebi konu göremedim veya ölebi konu varsa yetkililer tarafından taşınabilir konu selametle
Can_Dostu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-10-2009, 21:12   #6
Kullanıcı Adı
Ak_Kelebek
Alıntı:
ensartopcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

aynı konu var ise link verin bizde görelim değil mi arkadaşım....
Ak_Kelebek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-10-2009, 21:16   #7
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
güzel birtesbit
Ertuğrul ÖZGÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-10-2009, 22:18   #8
Kullanıcı Adı
Jurnal
Alıntı:
Ak_Kelebek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aynı konu var ise link verin bizde görelim değil mi arkadaşım....
http://www.akpartiforum.com/selami-k...1.html?t=58881

Selam ve Dua ile

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)