AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 10-08-2011, 03:03   #1
Kullanıcı Adı
Hüdaverdi
Thumbs up Bakan'dan Habertürk'e zor soru?
Aile ve Sosyal Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den Habertürk'e zor soru

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kocası tarafından bıçaklanan kadının fotoğrafının bir gazetede sürmanşet yapılmasıyla ilgili olarak, "Ölü bedenini sergilemek ölmüş bile olsa o kadının kişilik haklarını zedeler" dedi ve ekledi:

"O fotoğrafı evinize götürüp çocuklarınıza gösterebilir misiniz?"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bugün Habertürk'te yer alan kadına karşı şiddet haberi ve yayımlanan fotoğrafla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Fatma Şahin, kadına yönelik şiddeti işleyen haberlerde şiddetin toplumun ruh sağlığını olumsuz etkileyecek biçimde sergilenmemesi için azami özen gösterilmesi gerektiğinin açık olduğunu vurguladı.

Bakan Şahin, şöyle konuştu:

''Bugün bir gazetede sürmanşette yer verilen fotoğrafın, şiddete karşı duyarlılık yaratmanın ötesinde, eşi tarafından öldürülen bir kadının ölü bedenini sergileyerek, hayatını kaybetmiş de olsa en başta bir kadının kişilik haklarını zedelediğini düşünüyorum. Fotoğrafın bu biçimde kullanılmasının, maalesef basınımızda zaman zaman gördüğümüz etik ihlaller açısından da önemli bir sorun oluşturduğunu düşünüyorum.

O FOTOĞRAFI ÇOCUKLARINIZA GÖSTEREBİLİR MİSİNİZ?

Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde, toplumsal duyarlılığın yaratılması için en önemli destekçimiz olan medyanın, bu konuları dile getirirken daha duyarlı davranması gerektiğinin altını önemle çiziyorum. Yaşamını yitirenin çocuklarının durumunu göz önünde bulundurmadan, bu fotoğrafı sergileyen profesyonellik anlayışının, bugün hazırladıkları gazeteyi evlerine götürüp, çocuklarına gösterip gösteremeyecekleri konusunu da değerlendirmelerini diliyorum.''

Şahin, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda hazırladıkları kanun tasarısının, medyanın bu haberleri veriş biçimiyle ilgili konuları da kapsayacağını kaydetti.

internethaber

Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 10-08-2011, 03:05   #2
Kullanıcı Adı
Hüdaverdi
Gerçekten güzel soru sormuş.
Tv de bile hafif kaza geçiren ve yüzü bir yeri kanayanın görüntüsü renksiz olarak verilirken,böyle acı bir olayın dehşet görüntüsünü direk olarak vermek tamamen ahmaklık.

Ayrıca o kadını o hale getiren hayvanı da unutmamak lazım.
Alt 10-08-2011, 04:28   #3
Kullanıcı Adı
Mavera
habertürkün yaptigi tam anlamiyla bir rezalettir.. basin tarihine kara bir leke olarak isleyecek bu haber icin cok büyük bir ceza verilmelidir!
Mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-08-2011, 04:35   #4
Kullanıcı Adı
Hüdaverdi
Bu manşetler basılmadan önce kontrol eden bir kurum örgüt bilmem ne denetim yok mu ?
Alt 10-08-2011, 04:37   #5
Kullanıcı Adı
Mavera
Alıntı:
Hüdaverdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu manşetler basılmadan önce kontrol eden bir kurum örgüt bilmem ne denetim yok mu ?
normalde her gazetede bir editör vardir ve en son haberleri kontrol eder ama akil tutulmasi olusmus arkadasda..
Mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-08-2011, 04:43   #6
Kullanıcı Adı
Hüdaverdi
Editör derken bu editör kendi elemanlarından yazı işlerinde vs. yer alıyorsa hiç bir işe yaramaz.
Bir denetim şart rütk gibi.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)