AK Gençliğin Buluşma Noktası
İslami Kıssalar & Hikayeler İslami Kıssaları ve Hikayeleri burada paylaşıyoruz.

Stil
Seçenekler

Alt 07-21-2009, 17:37   #1
Kullanıcı Adı
mavihayal
Standart Başörtülü kızın ibretlik rüyası...
Genç kızın son senesiydi okulun bitmesine bir sene kala başörtüsü yasağının polis nezaretinde uygulanmaya başlanmıştı. Yasağa karşı direniş zincirleri de yavaş yavaş aile ve bazı cemaatlerden gelen başınızı açın emeğinizi zay etmeyin, büyük hayırlar için küçük şerleri kabul edin, yasağa direnmeyin, islama hizmet için başka çare yok, zaten başörtüsü fer-i bir mesele olduğunu islamın tek otoriter efendi hazretleri beyan etmeleriyle, çözülmeye başlamıştı, direniş zincirleri.
Genç kız bu fetvalar ve aile baskısı karşısında başını açıp taviz veren kervanına katılan kızların gitmesiyle artık iyice yalnız kalmıştı, kendisi gibi direnen birkaç kız kalmıştı yanıbaşında.Onun vicdanı bu fetvayı kabul etmiyordu bir türlü.başörtüsü farzdı nasıl farzı terk edebilirdi.İkna odalarına girmeden cemaat ağabeylerinin başınızı açın iknalarına maruz kalmıştı,nefsi aç diyordu,ama vicdanı rahatsız ediyordu onu açma diyordu.Bazı cemaatler ise haramdır başını açmak diyordu bazıları zaruret haramları helal eder diyordu.genç kız bu fikir ve fetva karmaşası karşısında bocalamaktan bıkmıştı.artık sadece medet umacağı ve güveneceği Allah kalmıştı.ONDAN YARDIM İSTEDİ.Rabbim işin hakikatini göster yardım et rabbim diye yaşlı gözlerle yalvarmıştı.
O gece rüyasında iki hakikat sineması görmüştü. O hakikat sinemasında mason vali Nevzat Tandoğan Bediüzzaman hazretlerine: Hoca şu sarığı çıkarıp şapkayı başına geçireceksin. Kanunlarımıza riayet edeceksin diyordu. Bediüzzaman hiddetlenmişti bana bak Nevzat bu sarık bu baş ile çıkar saçlarım adedince başım olsa hakikati Kuraniyeye hepsini feda ederim diyordu. İkinci hakikat sinemasında şöyle nida ediyordu: Bediüzzaman :Ekmeksiz yaşarım ama hürriyetsiz asla,ve o BAŞÖRSÜNÜ TEFEURAT GÖREN FETVA SAHİBİNİ minberden aşağı atıyordu.ŞÖYE DİYORDU:
sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır diye haykırıyordu. Genç kız kan ter içinde rüyadan uyanmıştı, Rabbine şükür etti kendisine hakikati gösterdiği için. Kendisine kimin kötülük edip başlarını din namına İslam adına açtıranların gerçek yüzlerini anlamıştı artık .
Bediüzzaman sünnet olan sarığı için başını verirken, ben farz olan örtüm için hayatımı versem azdır diyordu niçin okulu bıraktın diyenlere.

mavihayal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 07-21-2009, 18:39   #2
Kullanıcı Adı
çalıkuşu
düşündürdü beni.bende annemle ve kendimle savaş içerisindeyim başörtümle ilgili annem yapma diyor bense kararsızım başörtüm ve üniverste hususunda.başörtülü olmama rağmen.
bi yandan ben okumasam diğer başka blinçli kişilerde okumazsa bu gençlik ne olur bir alay bilinçsizin elinemi düşsün diye düşünüyorum,bi yandanda farzı terketmenin acıcını düşünüyorum.vicdanımla karşı karşıyayım hep.
hikaye için teşekkürler
çalıkuşu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-21-2009, 22:48   #3
Kullanıcı Adı
mavihayal
rica ederim canım yaa hayırlısı olsun ahkkında inşallah
Alt 07-22-2009, 13:11   #4
Kullanıcı Adı
LeyaL
Ben açıkçası vazgeçtim kayıt olduğum halde girmedim sınava..
Ve bunun için ailemle çevremle cebbelleşmek zorunda kaldım..
Ama pişman değilim Allah'ın izni ile olmayacağımda..Hayırlısı cümlemiz için..

Unutmamamız gereken şey taviz taviz getirir..

Çok hoş bir yazı teşekkürler..
LeyaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-22-2009, 13:13   #5
Kullanıcı Adı
mavihayal
rica ederim canım aynen ben sınava girdim bi şekilde hatta üniersiteye kaydımıda yaptırdım ve dondurdum şimdi gitmiş olsaydım üniv 2. sınıfta olucaktım.... ama Allah'ım herşeyin hayırlısını verir bununda hayırlısını verdi biliyorum......ve allahın emrinden vazgeçmek istemiyorum...
Alt 07-22-2009, 13:20   #6
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Güzel bir kıssas..Fani dünya imtihanında gerçekten kılıçtan keskin çizgilerden geçmekteyiz,o yüzden herşeye rağman ''tevekelttü Allalah'' deyip dirrayet göstermeliyiz!
ishakyilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-22-2009, 13:28   #7
Kullanıcı Adı
LeyaL
Alıntı:
mavihayal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
rica ederim canım aynen ben sınava girdim bi şekilde hatta üniersiteye kaydımıda yaptırdım ve dondurdum şimdi gitmiş olsaydım üniv 2. sınıfta olucaktım.... ama Allah'ım herşeyin hayırlısını verir bununda hayırlısını verdi biliyorum......ve allahın emrinden vazgeçmek istemiyorum...
Evet en güzelini yapıyorsun..(bence)
Çünkü üç günlük dünyanın karşısında sonsuz bir hayat var..Tercihde dikkat etmeliyiz..

Kim istemez ki okumak..Ama ben Allah'ın rızası olmadığı bir şekilde okursam ondan gelen hayr olur mu sence?..
Olmaz değil mi..Keşke Hakk'ın razı geldiği üniversitelerimiz (Osmanlıda olduğu gibi Medreselerimiz) olsa idi..Bizlerde okuyabilseydik..

Rabbim hakkımızda en hayırlsını nasib etsin..Üniversiteye gitmeden de kendimizi geliştirebilitiz
Allah'a layık Mü'mineler (ve Mü'minler) olabilemek dileği ile..

Selametle.
LeyaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-22-2009, 13:34   #8
Kullanıcı Adı
elif zeynep
Başörtüsü olmadan asla diyebilmeliyiz. LeyaL kardeşim, çok doğru ,taviz tavizi getirir... Bu noktada verilecek bir taviz zulme rıza göstermektir, bu rıza olma durumundada diğer tavizler zemini oluşur. Sen farkında ol yahut olma , ama malesef vaziyet böyle...
Üniversitede ortama dahil olanları gördükçe, keşke o sınava gireceğinize gidip mezara girseydiniz diyesim geliyor, biraz ağır ama , gelde bana sor.
elif zeynep isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-22-2009, 13:37   #9
Kullanıcı Adı
mavihayal
Alıntı:
LeyaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet en güzelini yapıyorsun..(bence)
Çünkü üç günlük dünyanın karşısında sonsuz bir hayat var..Tercihde dikkat etmeliyiz..

Kim istemez ki okumak..Ama ben Allah'ın rızası olmadığı bir şekilde okursam ondan gelen hayr olur mu sence?..
Olmaz değil mi..Keşke Hakk'ın razı geldiği üniversitelerimiz (Osmanlıda olduğu gibi Medreselerimiz) olsa idi..Bizlerde okuyabilseydik..

Rabbim hakkımızda en hayırlsını nasib etsin..Üniversiteye gitmeden de kendimizi geliştirebilitiz
Allah'a layık Mü'mineler (ve Mü'minler) olabilemek dileği ile..

Selametle.
amin arkadaşım aynen Allahın rızası olmadan okursak hayır beklememek lazım

selam...sevgi .....ve dua ile arkadaşım
Alt 07-24-2009, 20:20   #10
Kullanıcı Adı
dilemma
İyiler kenara çekilip meydana kötülere bırakmamakla YÜKÜMLÜDÜR!
Böyle bir mantık nasıl olabilir?
Sen başını açmadın kendini kurtardın (ki bunun peruk diye bir çözümü var) "ötekiler" o üst kademeleri dolduracak.
Sonra başörtülü insanlar üniversite kapıların ağlamaya devam edecek.
Siz kendileri hacca gitmemiş Osmanlı padişahlarından hiç mi ibret almazsınız?
dilemma isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)