AK Gençliğin Buluşma Noktası
Darbeler ve Darbe Girişimleri Darbeler ve darbe girişimleri hakkında bütün haber ve duyuruları bu bölümde paylaşalım.

Stil
Seçenekler

Alt 04-01-2009, 09:32   #1
Kullanıcı Adı
ÜMİT-AK
Standart Belgeleri Medyaya Sızdıran Belli Oldu!

BELGELERİ AVUKATLAR SIZDIRIYOR
Ergenekon soruşturmasında medyaya kimlerin belge sızdırdığı ortaya çıktı.

Ergenekon silahlı terör örgütü soruşturmasını yürüten savcılar, ikinci iddianamede soruşturmanın gizliliğini avukatların ihlal ettiğine ilişkin telefon görüşmelerine yer verdi. NTV muhabirinin Ergenekon davası sanığı avukat Levent Temiz'den, Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz'in ifadelerini istediği ve Temiz'in bu talebi kabul ettiğini gösteren görüşmeler, delil olarak iddianameye girdi.

Ergenekon terör örgütü soruşturmasının muhaliflerinin en önemli söylemlerinden biri de soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğiydi. Onların iddiasına göre, savcılar, soruşturma kapsamında elde edilen bilgileri 'yandaş' medyaya sızdırıyordu. Ancak gerçeğin hiç de öyle olmadığı ikinci iddianameyle birlikte ortaya çıktı. İddianamede, davanın sanıklarından Levent Temiz'le bir gazetecinin görüşmesine yer verildi. NTV muhabiri İ.B., Ergenekon soruşturmasının 3. dalgası kapsamında Ocak 2008'de gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz'in verdiği ifadeler için avukat Levent Temiz'i arıyor.

Gizliliği avukatlar ihlal ediyor

14 Şubat 2008 tarihli görüşme ikinci iddianameye şöyle yansıdı:

İ.B.: İ.B. benim ismim, NTV televizyonundan, hatırlıyor musunuz bilmiyorum? Bu Beşiktaş Ağır Ceza önünde telefonunuzu vermiştiniz. Orada bir grup gazeteciydik biz.

Levent Temiz: He, evet evet.

İ.B: Not alayım gelip sizden. Kopya da istemiyorum da; bu Veli Paşa'nın ve Kemal Bey'in ifadelerine ben nasıl ulaşırım?

Levent Temiz: Şey mi, mahkeme ifadeleri mi?

İ.B: Savcılıkta ya da mahkemedeki, savcılıkta aynı he iki tane oldu dimi şimdi hem savcılık.

Levent Temiz: Bende şeyler var, o gün sadece mahkeme ifadeleri var, savcılık ifadeleri yok.

İ.B: Anladım, peki uzun mudur o mahkeme ifadeleri?

Levent Temiz: Yoo uzun değil ya, çok fazla uzun değil yani.

İ.B: Ya onları bi ben gelip okusam, yani vermekten imtina edebilirsiniz de yazmak için değil de hani.

Levent Temiz: Olur, yarın şey yapalım, telefonlaşalım bir yerde görüşelim, ben size okuturum yani onları, mahkeme ifadeleri var bende yani.

İddianamede, şüphelinin gizli olarak yürütülen soruşturma ile ilgili, adli makamlarca alınan ifadeleri basın mensuplarına ilettiği, soruşturmada eleştiri konusu edilen 'gizliliğin ihlal edilmemesi' prensibinin kimler tarafından çiğnendiğini açıkça ortaya koyduğu belirtiliyor.

ÜMİT-AK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)