AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 03-03-2012, 13:26   #1
Kullanıcı Adı
Yıldırım
Standart Bir 'Çılgın Proje' de Sinop'a

Bir 'çılgın proje' de Sinop'a

Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz, 'Kanal İstanbul Projesi'ne benzer bir proje ile Sinop'u ada haline getirmeyi planladıklarını söyledi.
Şu anda henüz fikir aşamasında olduğunu ifade eden Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz, "Akliman ve Kuzey denizinde meydana gelebilecek boğulma vakalarına da limandan kanal vasıtasıyla geçilerek kolaylıkla müdahale edilebilecek." dedi.

Cengiz, "Sinop'un ada olmasının Sinoplunun bir hayalidir, rüyasıdır uzun yıllardır da bu hayal konuşulur. Biz de arkadaşlarımız ile oturduk konuştuk Sinoplunun bu hayali gerçek olabilir mi? durumu tartışmaya açtık ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı'na teklifte bulunup işin uzmanları ile teknik bir çalışma yapılmasını talep ettik. Mayıs ayı içersinde bilim adamları tarafından masaya yatırılacak. Ben bunun olabilirliğini yüksek görüyorum 300 metrelik bir toprağın kazılabilirlik yapısına sahip bunu iki açıdan gerekli görüyorum birincisi yarımadanın etrafı yaklaşık 18 km biz bu kanalı açarsak bunu 300 metreye düşürmüş olacağız güney taraftan kuzey tarafa geçmek isteyen bir denizci 300 metreyi katederek geçmiş olacak geçen yıl yaşadığımız denizde boğulma olayına müdahale için botumuz 18 km lik mesafeyi kat etmek zorunda kaldı bu da insan hayatı için çok önemli bir süre olduğunu düşünüyorum bir diğer konuda bu proje hayata geçerse Turizm açısından ciddi bir katkı yaparak bir canlılık getireceğine inanıyorum.Tarihi değerler bakımından Sinop zengin bir dokuya sahip katman katman kültürleri Sinop'ta bulabilirsiniz yapılan kazılarda en az 4 farklı kültüre ait kalıntılar yer almakta ayrıca şehir merkezinde yer alan Alaaddin keykubat cami (Büyük Cami) 800 yıllık bir camii magnagartadan 1 yaş büyük bir camii bu örneklerden biri Karadeniz sahillerinden en fazla tarihi dokuya sahip olan bir kent Sinop bu projenin gerçekleşmesi konusunda çabalarımız sürecek." diye konuştu.

Sinop'un tanıtımı açısından projenin önemli olduğunu da ifade eden Vali Cengiz, "Sinop'un turizmde büyük bir potansiyeli var. Bunu artırma adına söz konusu proje çok önemli. Pratik açıdan iki denizin birleştirilmesini, hem ekonomik açıdan hem de gemilerin diğer tarafa kestirmeden gitmesi için rantabıl diye düşünüyorum. Bu konu daha önce bir kaç kez gündeme geldi. Sinop'un ada haline getirilmesi fikrine sıcak bakıyorum." diye konuşu

(CİHAN)

Konu OTTOMAN tarafından (03-06-2012 Saat 14:59 ) değiştirilmiştir..
Yıldırım isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 03-03-2012, 13:30   #2
Kullanıcı Adı
Mavera
hükümet bu siralar cildirdi, tutabilene ask olsun
Mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-03-2012, 14:07   #3
Kullanıcı Adı
Türkistan
ya iyi güzelde hepiniz bir projeden bahsedisunuz da hani nerde bu projeler.
benmi göremiyorum yoksa gözlerim kör mü oldu ne.
proje proje yok istanbul ortadan ikiye ayrılıp biri sna biri bana denecek.yok çankkaleye köprü yapılıp oradan uzaya gidilecek yok bilmem ne .
daha 3. köprünün yeri nerdeyse belli değil yahu.ya da belli de yerinde hala sincaplarmı koşturuyo yoksa ne
Türkistan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-03-2012, 14:10   #4
Kullanıcı Adı
Mavera
Alıntı:
Türkistan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ya iyi güzelde hepiniz bir projeden bahsedisunuz da hani nerde bu projeler.
benmi göremiyorum yoksa gözlerim kör mü oldu ne.
proje proje yok istanbul ortadan ikiye ayrılıp biri sna biri bana denecek.yok çankkaleye köprü yapılıp oradan uzaya gidilecek yok bilmem ne .
daha 3. köprünün yeri nerdeyse belli değil yahu.ya da belli de yerinde hala sincaplarmı koşturuyo yoksa ne
sen istanbulu herhalde karpuzla karistirdin hemen bicagi sapladigin an ikiye ayrilacak degil mi ..
bu isin arastirmasi var, fizibilite calismasi var, analizi var, mühendisligi var yani ha deyince olsaydi kimse seni konusturmak icin beklemezdi
Alt 03-03-2012, 14:17   #5
Kullanıcı Adı
Türkistan
Alıntı:
Mavera Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sen istanbulu herhalde karpuzla karistirdin hemen bicagi sapladigin an ikiye ayrilacak degil mi ..
bu isin arastirmasi var, fizibilite calismasi var, analizi var, mühendisligi var yani ha deyince olsaydi kimse seni konusturmak icin beklemezdi
karpuz olsa gene iyi.çürük şeftaliye dönmş şehir.her bir şey var.burada nasıl yaşarlar anlamak mümkün değil.her geldiğimde sinir katsayım artmış bir şekilde geri dönüyorum.
Alt 03-03-2012, 14:21   #6
Kullanıcı Adı
Mavera
yasin genc herhalde istanbulun eski halini hatirlamiyorsun ama söyle bir recep tayyib erdogan istanbula baskan olmadan önce durum nedir bir arastir derim..
Alt 03-03-2012, 14:22   #7
Kullanıcı Adı
Türkistan
az çok akrabalarımızdan babalarımızdan duyuyoruz.iyi güzel değişiklikler var ama gene de bana göre bu şehir adam olmaz yaşanmazda.
Alt 03-03-2012, 14:28   #8
Kullanıcı Adı
Mavera
o kisiden kisiye degisir.. ben istanbulu seviyorum ve o sehirde yasamak istiyorum..
Alt 03-03-2012, 14:31   #9
Kullanıcı Adı
Türkistan
Uzunca ömürler yaşa kardaş.
neyse şimdilik bu kadar tekrar görüşmek üzere.
Alt 03-03-2012, 14:31   #10
Kullanıcı Adı
Özgür Çağrı
Alıntı:
Mavera Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
o kisiden kisiye degisir.. ben istanbulu seviyorum ve o sehirde yasamak istiyorum..
Valla ben geçen sene 1 hafta kaldım yaşanmıyor be abi
ama iyi gezilir yani

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)