AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 04-14-2009, 16:02   #1
Kullanıcı Adı
Jurnal
Standart DEMİREL, HABERAL'I NEDEN UĞURLADI?
Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Mehmet Haberal'a sahip çıkan Demirel, o soruya cevao verdi: Haberal'ı uğurlamak için havaalanına gitme gereğini neden duydunuz?
Haberal’ı uğurlamak için havaalanına gitme gereğini neden duydunuz?

Haksız bir muameledir. Üzüntümü ifade ederim. Bunun ifadesidir havaalanına gitmem.

Yargıdaki bir konu için haksız bir muamele demeniz doğru mu?

Mesele yargıya intikal etmiş olabilir. Bu benim kendisini uğurlamama mani değildir. Yargı kendi üstüne düşeni yapacaktır ama yargı kendi üstüne düşeni yaparken insanların hissiyatını ifade etmesine bir mani yoktur. Bu ifade edilerek geliniyor, dünyanın lafı söyleniyor.

Bugün birkaç rektörün gözaltına alınmasını, Türkan Saylan’ın da evinin aranmasını nasıl karşıladınız?

Bütün bu muamelelerden üzülüyorum. Rencide oluyorum. Yani bunlar ülkenin insanlarının devlete şüphe ederek, daimi bir şüphe içerisinde bulunması o ülkede bir güvensizliği meydana getirir. Korku meydana getirir. Türkiye güvensizlik ortamını yaşıyor, korku ortamını yaşıyor. Bunu arttırmaktan başka bir şeye yaramaz.

“Bu iktidara muhalefet eden herkes Ergenekoncu diye suçlanıyor” şeklinde yorumlar yapılıyor. Siz bu görüşe katılır mısınız?

Yorum değil bu. Gayet ayen beyan bir şey. Yani çok kişi bunu söylüyorsa doğru bir tespit yapılmış oluyor netice itibariyle. Zaten kimlere dokunulacağı aylardan beri söyleniyor. Şuna şuna şuna deniyor.

Siz bunun normal bir soruşturma değil biraz da kasıtlı bir durum olduğunu mu düşünüyorsunuz?

O kısım beni alakadar etmez soruşturmanın normal veya kasıtlı olduğu. Fakat beni alakadar eden kısmı yani sayın Mehmet Haberal gibi yahut Türkan Saylan gibi yahut Malatya Üniversitesi Rektörü gibi veyahut da Samsun Üniversitesi Rektörü gibi bu ülkenin tanınmış insanlarından şüpheye düşmek, böyle yerli yersiz muamelelere tabi tutmak bence rencide edicidir. Rahatsız edicidir.

Can Dündar NTV’de anlattı. Haberal ile uçakta konuşmuş. Haberal “Yıllar önce de ben onu Zincirbozan’a yolcu etmiştim” demiş.

Doğrudur. Keser dönüyor sap dönüyor. Bir gün de hesap dönüyor neticede. Şimdi bakın benim vicdanımda bir haksızlık yapıldığı kanaati vardır. Mahkemenin işi ayrı, yargının işi ayrı. Ben yargıya şunu yapın bunu yapın demiyorum ki. Bu ülkenin vatandaşı olarak ben sussam vicdanım beni rahatsız ediyor. Eğer bu şekilde devam ederseniz Türkiye’de bana göre bu zulümdür. Zulmü yapanlar da kendiliklerinden yapmamışlardır. Onlar da muayyen usulleri kullanarak, hukuku kullanarak yapmışlardır. Bir yerden sonra hukuk kullanıyoruz diye hukuksuzluk yapıldığı sabittir.

VATAN

Jurnal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 04-14-2009, 16:23   #2
Kullanıcı Adı
ultrAstribun
Bugün samanyolunda öğle arası Ergenekon konusu konuşuluyordu.
Yorumcu beyefendi Haberal'la ilgili soruları Demirel'e sormak lazım demişti.
ultrAstribun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)