AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 06-02-2012, 00:43   #1
Kullanıcı Adı
Hür Beyan
Standart Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez : Dinler arası diyalog olamaz !
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, herksin tarştıştığı o konuya son noktayı koydu...

Son yılların en çok konuşulan konularından olan ve hakkında birçok toplantı yapılıp yazı yazılan "dinlerarası diyalog" tartışmalarına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez nokta koydu... Görmez, "Dinler arası diyalog olmaz, din adamları arasında diyalog olur." dedi.

4'üncü Semavi ve Evrensel Dinler Kongresi'ne katılmak üzere Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, burada Türk gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Kazakistan'ın farklı dini gruplar arasındaki diyalog çalışmasını da önemsediğini ancak bunun yanlış ifade edildiğini anlatan Görmez, ''Dinler arası diyalog olmaz, din adamları arasında diyalog olur. Yani iki farklı dinden din adamı oturup örneğin çevre ile ilgili, savaşlarla ilgili bir konuyu görüşebilir, bu diyalogdur. Ancak dinler arası diyalog olmaz. Dinler birbirine dönüştürülmez, din adamları dünya ile ilgili yaşanan sorunlarla ilgili sorunlarını tartışır'' dedi.

Astana'da oluşturulan Dini Liderler Konseyi'nin de bazı küresel sorunların çözümünde faydası olabileceğini dile getiren Görmez, ''Mühim olan düşmanlıkları, yanlış anlaşılmaları, ötekileştirmeyi bırakarak bir masa etrafında konuşabilmektir'' diye konuştu.

Görmez, günümüz dünyasında dinin yeniden insanların manevi sorunlarının çözümünde etkin rol almaya başladığını bunun da sevindirici olduğunu kaydetti.

DİNLER ARASI DİYALOG TEK ŞART

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 4'ncü Semavi ve Geleneksel Dinler Kongresi, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in kapanış konuşması ile sona erdi. Nazarbayev, dünyada barış ve hoşgörüye ulaşmanın tek yolunun dinler arası diyalogdan geçtiğinin altını çizdi.

Astana, Barış ve Uyum Sarayı'nda (Piramit) 30 farklı dini grubun temsilcisi ile gerçekleştirilen 4'ncü Semavi ve Geleneksel Dinler Kongresi'nin kapanışında konuşan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, iki gün süren toplantının çok verimli geçtiğini ve hedeflenen amaca ulaşıldığını söyledi.

Forumun temel amacının, işbirliği, uyum, barış, adalet ve aydınlık bir gelecek olduğunu anlatan, bunun da foruma katılan dini liderler tarafından ortak bir şekilde dile getirildiğini söyleyen Nazarbeyv, "Ben buraya gelerek bu foruma destek veren tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, burada dile getirilen bu düşünceler dünyada da yankı bulacaktır" diye konuştu.

Dini liderlerin öncelikle manevi bozulmanın durdurulması ve ahlaki çöküşün engellenmesi gibi bir görevle sorumlu olduklarını belirten Nazarbayev, ikinci olarak da toplumsal dinamiklerin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Nazarbayev, dini liderlerin hoşgörüsüzlük ve radikalizmin önlenmesi için de aktif rol oynamaları gerektiğini vurguladı.

"Dinler arası diyalog, dünyada hoşgörü ve barışa ulaşmak için tek şarttır" diyen Nazarbayev, bu diyalogun modern iletişim araçlarının da kullanılarak geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Nazarbayev, bu yıl kurulan Dini Liderler Konseyi'nden de Uluslararası çocuklar, gençler, gençlik ve aile değerleri ile ahlaki eğitim konulu bir konferans düzenlemeleri tavsiyesinde bulundu.

Nazarbayev, kongre katılımcılarını 2015'te gerçekleştirilecek 5'nci Semavi ve Geleneksel Dinler Kongresi için şimdiden Astana'ya davet etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kongrenin tamamlanmasının ardından Astana'dan ayrıldı.

Kaynak : http://www.internethaber.com/diyanet...#ixzz1wa3EchOb

Hür Beyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 06-02-2012, 01:10   #2
Kullanıcı Adı
BeldeiTAYYIBe
Olmasi gerekeni söylemis sayin baskan.
Diyalog sürecinde yapilan hatalardan biriside bu "DINLER ARASI" tanimlamasiydi...nitekim son yillarda bu hatadan dönülmüs ve dinler arasi yerine medeniyetler arasi veya kültürler arasi diye ifade edilir olmustur ki bu daha isabetli olanidir.
BeldeiTAYYIBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-02-2012, 09:49   #3
Kullanıcı Adı
AKDemir
Başkan, Nazarbayev'e gerekn cevabı gayet güzel vermiş. Ne alaka bilmiyorum ama, başkanın bu cümlesi bir zamanlar Akp kabinesinde olan Erkan Mumcu'nun "Derin devlet yoktur, sığ hükümet vardır." sözünü hatirlatti.
AKDemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-02-2012, 11:27   #4
Kullanıcı Adı
barayev
Sayın Diyanet İşleri Başkanını Kutlarım...
barayev isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-02-2012, 12:12   #5
Kullanıcı Adı
BlueMoon
diyanet işleri başkanı güzel konuşmuş

şimdi dinler arası diyalog dediğiniz zaman islamdan başka şu anda geçerli olan bir din varmış gibi anlaşılıyor bir kesim tarafından.

geçen show tv de büyükadada yer alan ayayorgi kilisesine giden vatandaşlarımızı gösteriyordu. inanırmısınız binlerce insan, hepsi de turist değil türk, haberci soruyor

"neden geldiniz buraya oysa ki burası hristiyanların ibadet mekanı ?"

cevaplar ekseri aynen şöyle

"olurmu canım burası da Allahın ibadet evi, buraya geliyoruz adak adıyoruz dilek diliyoruz, geçen sene ev istemiştim oldu bu sene de onun şükrünü yapmaya geldim"

(haşa)

insanlar hristiyanlığı halen hak din, ve kuralları geçerli bir din olarak zannediyor, islami ahlaktan ve kültürden bihaber olanlar bu şekilde düşünüyor oysa ki,

“Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm’ı beğendim.” buyuruyor. (Maide: 3)
İslâm dininden başka bir din gelmeyeceğini, İslâm dininden başka bir dini de kabul etmeyeceğini de diğer bir Âyet-i kerime’sinde beyan buyurmuştur:
“Kim İslâm dininden başka bir din ararsa, onunki katiyyen kabul edilmeyecek ve o ahirette kaybedenlerden olacaktır.” (Âl-i imran: 85)
Hülâsa:
“Allah katında din İslâm’dır.” (Âl-i imran:19)

bu da kilisede dilek dileyen rezillerin videosu

http://tvarsivi.com/player.php?i=2012040734201

kendi insanlarımıza bunların batıl olduğunu anlatamadık suç bizde...

BlueMoon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-03-2012, 12:28   #6
Kullanıcı Adı
Hür Beyan
gerçekten muvahhid bir diyanet işleri başkanına sahip olduğumuz için şükrediyorum geçtiğimiz günlerde birebir görüşme fırsatı bulduk gerçekten alim bir insan .
Hür Beyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-03-2012, 12:35   #7
Kullanıcı Adı
barayev
Türkiye EMİN ELLERDEDİR 90 yıl sonrada olsa...onun için Hortumcu ve ŞER odakları SALDIRIYORLAR KUDUZ misali.
barayev isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-03-2012, 12:36   #8
Kullanıcı Adı
onurcan
Alıntı:
BlueMoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
diyanet işleri başkanı güzel konuşmuş

şimdi dinler arası diyalog dediğiniz zaman islamdan başka şu anda geçerli olan bir din varmış gibi anlaşılıyor bir kesim tarafından.

geçen show tv de büyükadada yer alan ayayorgi kilisesine giden vatandaşlarımızı gösteriyordu. inanırmısınız binlerce insan, hepsi de turist değil türk, haberci soruyor

"neden geldiniz buraya oysa ki burası hristiyanların ibadet mekanı ?"

cevaplar ekseri aynen şöyle

"olurmu canım burası da Allahın ibadet evi, buraya geliyoruz adak adıyoruz dilek diliyoruz, geçen sene ev istemiştim oldu bu sene de onun şükrünü yapmaya geldim"

(haşa)

insanlar hristiyanlığı halen hak din, ve kuralları geçerli bir din olarak zannediyor, islami ahlaktan ve kültürden bihaber olanlar bu şekilde düşünüyor oysa ki,

“Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslâm’ı beğendim.” buyuruyor. (Maide: 3)
İslâm dininden başka bir din gelmeyeceğini, İslâm dininden başka bir dini de kabul etmeyeceğini de diğer bir Âyet-i kerime’sinde beyan buyurmuştur:
“Kim İslâm dininden başka bir din ararsa, onunki katiyyen kabul edilmeyecek ve o ahirette kaybedenlerden olacaktır.” (Âl-i imran: 85)
Hülâsa:
“Allah katında din İslâm’dır.” (Âl-i imran:19)

bu da kilisede dilek dileyen rezillerin videosu

http://tvarsivi.com/player.php?i=2012040734201

kendi insanlarımıza bunların batıl olduğunu anlatamadık suç bizde...

işin özü budur ....
onurcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-03-2012, 22:08   #9
Kullanıcı Adı
Yıldırım
Alıntı:
Yalçın KARACA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
''Dinler arası diyalog olmaz, din adamları arasında diyalog olur. Yani iki farklı dinden din adamı oturup örneğin çevre ile ilgili, savaşlarla ilgili bir konuyu görüşebilir, bu diyalogdur. Ancak dinler arası diyalog olmaz. Dinler birbirine dönüştürülmez, din adamları dünya ile ilgili yaşanan sorunlarla ilgili sorunlarını tartışır'' dedi.

Farklı dinlerin bir araya gelerek insanlığa ortak bir din sunuyorlarmış gibi algılanmasını isteyenleri dikkate alarak doğru kelamlar edilmiş. Dinler arası diyaloğun bu şekilde eğri büğrü veya maksatlı sunulmasına son vermek için ifade şeklinin değişmesi çok uygun.
Hoşgörü ve barış iklimi üzerine konumlandırılan,materyalizmin düşmanı olan bu diyalogları çarpıtanlar yeni bir din yaratılıyormuş imajını ülkemizde çok güzel bir şekilde oturttular.Aklı olan biraz okuyup araştıran zaten diyaloğun dinler arasında değil alimler arasında olduğudur.Son yüzyılda ibre İslam'dan yanadır.Dünya'da müslümanken hristiyan olan alim, devlet adamı yada halka öncülük edebilecek bir adam yokken Avrupa ve ABD'de İslam'a yöneliş çok fazladır.Adam büyük bir sanatçı müslüman olmuş.Adam papazken müslüman olmuş.Madem ibre İslam'ı gösteriyor neden diyalogtan kaçalımki
Yıldırım isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-09-2012, 15:54   #10
Kullanıcı Adı
BeldeiTAYYIBe
Konu hakkinda bir mesaj yazmistim...lakin silindimi yoksa teknik bir arizayami kurban gitti bunu pek anlamadim.
BeldeiTAYYIBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)