AK Gençliğin Buluşma Noktası
Eğlenceler Eğlenceye dair ne varsa buraya.

Stil
Seçenekler

Alt 01-07-2009, 13:05   #1
Kullanıcı Adı
Beylerbeyi
Standart Dünyanın En İyi Göz Yanıltan 10 Resmi.. Çok Şaşıracaksınız..
Bugüne dek pek çok yerde göz yanılgısına yol açan bu resimlerden birini ya da bir kaçını mutlaka görmüşsünüzdür. Onların en iyi on tanesini bir arada görmeye hazır mısınız?

Siyah noktaları saymaya çalışın Gözlerinizi siyah noktaların üzerinde tutmaya çalıştığınızda, yatay ve dikey çizgilerin birleşme noktalarından belirip kayboluyorlar. Yakalamak gerçekten çok zor

Gözlerinizi ortadaki noktada odaklayın Gözlerinizi dairenin ortasındaki noktaya sabitleyin ve sonra da başınızı öne ve arkaya doğru hareket ettirin. Dairenin dönmeye başladığını göreceksiniz

Beylerbeyi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 01-07-2009, 13:06   #2
Kullanıcı Adı
Beylerbeyi

Klasik bir hangi resme bakıyorsunuz çeşitlemesi. Birbirine bakan iki yaşlı insan mı yoksa karşılıklı gitar çalan meksikalılar mı görüyorsunuz?

Beyaz ve siyah mı acaba? İlk bakışta siyah ve beyaz karelerden oluşan bir dama tahtası gibi gözükse de aslında renkler sadece grinin farklı tonları… Yani resimde ne siyah ne de beyaz kullanılmış…
Alt 01-07-2009, 13:06   #3
Kullanıcı Adı
reyAKbay
Allah Allah ilginçmiş vallahi
reyAKbay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-07-2009, 13:07   #4
Kullanıcı Adı
Beylerbeyi

Bu göz yanılsamasının adı Kafe Duvarı; çünkü bu illüzyonu Richard Gregory, kendi kafesinde keşfetti. Yatay çizgiler, aslında düz olmasına rağmen resimde eğri gözüküyor

Dönen halkalar… Resme odaklanırsanız, halkaların her iki yönde de döndüğünü göreceksiniz. Sadece bir tane halkaya odaklanırsanız o halka duruyor, diğerleri ise dönmeye devam ediyor
Alt 01-07-2009, 13:08   #5
Kullanıcı Adı
Beylerbeyi

Artık göz yanılsamaları grafik tasarımcıları tarafından reklam amaçlı olarak da kullanılıyor.

Hangi turuncu daha büyük? Dikkatle bakın, turuncu daireler aslında aynı boyutta… Boyut algımızın değiştiğini gösteren bu illüzyonda, etrafında büyük halkalar olan turuncu halka diğerinden daha küçük gibi görünüyor…
Alt 01-07-2009, 13:09   #6
Kullanıcı Adı
Beylerbeyi

Alman meteoroloji profesörü Wilhelm von Bezold tarafından keşfedilen bu illüzyonda, renklerin tonunun yanındaki renge göre değiştiği görülüyor. Beyazın arasındaki kırmızı çizgiler daha açık kırmızı gibi görünürken, siyahla birlikte kullanılanlar daha koyu

Beyaz çizgiler mi yoksa gri noktalar mı? Siyah karelere dikkatle bakın. Siyah karelerin arasındaki beyaz çizgilerin arasında gri noktaların belirdiğini göreceksiniz.
Alt 01-07-2009, 13:33   #7
Kullanıcı Adı
Ak_Kelebek
Çok güzeller hepside murat emeğine sağlık.
Ak_Kelebek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-07-2009, 14:00   #8
Kullanıcı Adı
DiDeM
yaw murat kardeşim gözlerimizi yanıltmaktan başka bi işin yokmu senin
DiDeM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-07-2009, 14:23   #9
Kullanıcı Adı
Eşref
Alıntı:
M--U--R--A--T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Beyaz ve siyah mı acaba? İlk bakışta siyah ve beyaz karelerden oluşan bir dama tahtası gibi gözükse de aslında renkler sadece grinin farklı tonları… Yani resimde ne siyah ne de beyaz kullanılmış…

Haber 7, sanırım ufak bir hata yapmış. Bunu daha önce Tübitak'ta görmüştüm. Buradaki olay, A ve B olarak işaretlenen karelerin, aslında grinin farklı tonları değil, tamamen aynı renklerdir. Biz, birisini açık, diğerini koyu görüyoruz.

Eminim, bilmeyenler saçmaladığımı sanacak. (Bende ilk gördüğümde saçmalamışlar demiştim. ) Dileyen resmi painte alıp A ve B karesindeki renkleri birbirine karıştırıp aynı olduklarını görebilir. Eğer buna da inanmayan olursa, remin renkli çıktısını alıp A ve B karesini kesip üst üste koyun. Renklerin aynı olduğunu göreceksiniz.

Kaynak;
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gel...ji/algilab.htm

--------------------------------------------
Paylaşım için teşekkürler kardeşim +
Eşref isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-07-2009, 15:46   #10
Kullanıcı Adı
Beylerbeyi
valla hocam dediklerini yaptım ama ben hala inanmıyorum A ve B karelerinin grinin aynı tonunda olduklarına. TUBİTAK kafa karıştırmayı seven bir kurum. her ne kadar bilimsel çalışmalarıyla ön plana çıkmış olsalar da bazen saçmaladıkları da oluyor. en son KPSS TUBİTAK'ın kontrolüne verildi ve KPSS sorularının %99 unu TUBİTAK hazırlıyor. hepimiz gördük 2008 de ne kadar aptalca sorular sorduklarını. özellikle eğitim bilimlerindeki soruları gerçekten skandaldı. sınava girenlerden, hiç görmedikleri, bilmedikleri, duymadıkları soruların cevaplarını istediler. kalkıp bana Çin'de ki cehennemin dibindeki eğitim sistemlerini sordular. haber7 nin söyledikleri bana daha mantıklı geliyor. iki kare grinin farklı tonları olabilir, yani aynı renkte fakat farklı tonlardadır iki kare. ama iki karenin grinin aynı tonunda olduğunu hiç aklım almıyor. ispata çalıştıkları yöntemde pek mantıklı gelmedi. silindirin gölgesinin bu durumu sağladığını söylüyorlar ama insanın inanası gelmiyor.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)