AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 08-22-2011, 05:22   #1
Kullanıcı Adı
Özgür Çağrı
Question 'Fazladan 50 dakika oruç tutuyoruz'
Türkiye'de imsak vaktinin 50 dakika erken başladığını savunan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, bu durumu göstermek için imsak rasatını basın mensuplarının önünde yaptı.

Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi tarafından Süleymaniye Camisi'nin yanındaki Mimar Sinan Cafe Terası'nda düzenlenen imsak rasatı (gözlemleme) programına gazeteciler ve vatandaşlar katıldı.

İmsak vaktinin, Türkiye'de erken başladığını öne süren Prof. Dr. Bayındır burada yaptığı konuşmada, imsakın orucun başlama vakti olduğunu, dolayısıyla sabah namazının da erken kılındığını söyledi.

Namazların zamanlarında kılınması gerektiğini ifade eden Bayındır, vakitleri dışında farz namazlarının kılınamayacağını, bu nedenle vatandaşların sabah namazlarını daha geç kılmaları gerektiğini ifade etti.

"50 DAKİKA İLERİ OLMASI GEREKİR"

Bunun sebebinin imsak vaktinin yanlış hesaplanması olduğunu ileri süren Bayındır, kendilerinin yeni bir takvim hazırlama çalışmalarının olduğunu da kaydetti.

Takvim hazırlamanın çok ciddi ve zor bir iş olduğuna değinen Bayındır, çalışmaları sonuçlandığında imsak vaktinin bugünkü saatten 50 dakika ileri olacağını söyledi.

Şu ana kadar kılınan namazların kabulü konusunda, vatandaşların durumdan haberlerinin olmaması nedeniyle bir sorun teşkil etmeyeceğini savunan Bayındır, ancak bundan sonra, bile bile kıldıklarında, bu kişilerin namazlarının kabul olmayacağını dile getirdi.

18 asırdan beri İslam aleminde yürürlükte olan bu uygulamaya, yapılan gözlemle son verileceğini umduklarını söyleyen Bayındır, şunları kaydetti:

“İmsak vaktinde, gecenin karanlığına, güneşten gelen kızıl ve beyaz ışıklar karışır ve gittikçe yoğunlaşır, beyaz ışık belirginleşmeye ve kızıl ışık ayrı bir hat oluşturmaya başlar. Doğu ufkundaki bu ilk aydınlanmaya Türkçede 'şafak', Kur-an'ı Kerim'de 'fecr' adı verilir. Bu gerçekleştiğinde imsak vakti gelmiş demektir. Ama bugünkü vakitte gökyüzü hala kapkaranlık bir durumda.”

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, gözlemini izlemeye gelen yaklaşık 250 vatandaşla, sahurunu saat 05.33'e kadar sürdürdü, imsak vakti rasatının ardından bu kişilerle sabah namazını Süleymaniye Camisi'nde kıldı. (AA)

Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 08-22-2011, 05:24   #2
Kullanıcı Adı
Chronicle
Eksik olmasında,fazlası göz çıkarmaz
Chronicle isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-22-2011, 05:30   #3
Kullanıcı Adı
Özgür Çağrı
aynen öyle .
ama hocadada bence haklılık payı olabilir yani dediği gibi fecr vakti olmadan imsak diyoruz .
Alt 08-22-2011, 05:30   #4
Kullanıcı Adı
Bilal Baştan
Alıntı:
Chronicle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eksik olmasında,fazlası göz çıkarmaz
Al benden de o kadar , sanki kıyamet kopacak
Bilal Baştan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-22-2011, 05:36   #5
Kullanıcı Adı
İntifada
Ve fecrin beyaz ipliği siyah ipliğinden seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra geceye kadar orucu tamamlayın
bakara 187
bakıyorsun çoğu zaman kapkaranlık havada son veriyoruz sahurlarımıza...

yav hoca gözünü seveyim hadi diyelim 50 dakika erken yapıyorsun bunun zararı ne...
ya sen zaman meselesini abartıp 10-20 dakika geç yapıyorsan sahurunu o ne olacak ?
hadi ezandan sonra bi kaç dakika yiyebilirsiniz desen onu anlarımda 50 dakika çok kesin bir zaman...
hz.ebubekirin sabah namazından sonra sahur yaptığını okumuştum...
hatta taberide hz.ömerin sabah ezanının kameti sırasında su içtiğini okumuştum ...
Onlar ilmini bizzat peygamberimizden almışlardı ve herşeyin ölçüsünü o kadar iyi biliyorlardı ki...
şimdi biz 50 dakika gibi net bir süre koyarsak bu çoğunluğa uymamak olur ve ben o riski göze alamam...
16 saat dayanıyorum 50 dakika neymiş...
ama bu tartışmalar orucun anlamıyla alakalı değil o benim canımı sıkıyor...
tartışmalar hep oruç kısamı az mı,cinsel münasebette oruç bozulurmu,yok şu orucu bozarmı...
çıkıp şu oruç ne demek Allah neden en hayırlı ayda inanaları aç bırakıyor onu bi anlatın şu insanlara...

Konu İntifada tarafından (08-22-2011 Saat 05:38 ) değiştirilmiştir..
Alt 08-22-2011, 06:39   #6
Kullanıcı Adı
Seyyah
Kıl payı sahur yapmak sağlıklı olmaz,
Mevcut uygulama tedbir niteliğinde değerlendirilmelidir,
Bana göre böylesi bir şeyin dillendirilmesi bile İslami etiğe uymaz.
Seyyah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-22-2011, 06:44   #7
Kullanıcı Adı
Özgür Çağrı
ama tam gece olmadanda iftar yapıyoruz birde bunun böyle bir kısmı var
hoca burayı atlamış sanırım
Alt 08-22-2011, 06:47   #8
Kullanıcı Adı
Ruh-i zar
Oruç mesele değilde namaz vaktine de erken diyosa dikkate alıp araştırmakta fayda var
Ruh-i zar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-22-2011, 08:08   #9
Kullanıcı Adı
Eşref
Alıntı:
Ruh-i zar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Oruç mesele değilde namaz vaktine de erken diyosa dikkate alıp araştırmakta fayda var
Zaten camide Ramazan'da Sabah namazına geç duruluyor. Mesela bugün için Antalya'da imsak 04.44. Cami'de 05.35'de sabah namazına duruldu. Yaklaşık 50 dakika. Ramazan sonunda zaten sorun yok. Ezan imsaktan 50 dakika geç okunuyor.

Sahur vakti için doğru-yanlış diyemem. Ama kardeşimizin de dediği gibi eksik olmasın da fazla olsun. Kıl payı sahur yapmak bana da mantıklı gelmiyor. Şu da var. Tam ezan okunurken veya okunur okunmaz bir iki lokma bir şeyleri hatayla yediysen, orucum gitti demene gerek yok. Benim başıma gelirse, tutmaya devam ederim.
Eşref isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-22-2011, 08:19   #10
Kullanıcı Adı
İntifada
zaten sabah namazları her geç kılınır ezana göre...
Mesela benim dedem sabah namazının sünnetini evde kılar farza camiye gider...
Sahurda 5 dakikalık gecikmelere birşey denilmiyor lakin insanoğlu ölçüyü tutturamaz ki
Mesela tam ezan okunurken uyandım ne yapacaksın abartmadan hemen 3 5 dakikada biraz yesen bi iki bardak şu içsen olur derler...
Ki ben bayındır hocanın derdinin 50 dakika yemek olduğunu sanmıyorum
Namazin şartlarından birisidir vakit vakti girmeyen namazı kılamayız ki zaten hocalarda namaz için sahurdan sonra bi 10 15 dk beklenilmesi gerektiğini söylüyor...
Hayreddin karaman hoca güzel bir yazı yazdı geçen hafta bu konu ile ilgili okumanızı öneririm o yazıyı...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)