AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 06-21-2009, 09:25   #1
Kullanıcı Adı
melih218
Talking Hekimlerin 50bin lira kazandığını sanan yazara bakandan tokat gibi yanıt
Alıntı:
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamuoyunda "tam gün yasası" olarak bilinen ve devlet hastanelerindeki doktorlar ile tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin tam gün hastanede çalışıp, özel muayenehanelerini kapatmasını öngören tasarıyla ilgili eleştirilere "Bütün gürültü muayenehanesi olan bin 200 öğretim üyesi için koparılıyor. Bunlar ısrarla para kazanmak istiyor" demişti. Akdağ'la geçen hafta TBMM Sağlık Komisyonu'nda görüşülerek alt komisyona gönderilen tasarıyı konuştuk.

SEVİLAY YÜKSELİR 21.06.2009

Tabii ki hepsi değil ama bazıları "Ayda 50 bin TL kazanmak varken neden 6 bin TL'ye tamah edeyim" diyecektir. Şu bir gerçek ki doktorlar her zaman daha iyi standartlarda yaşamışlardır bu ülkede.

Bunu bütün doktorlar için söyleyemeyiz. Bakın. Ben size bir şey söyleyeyim, "Bütün doktorlar çok zengin" diye düşünmeyin. Öyle bir şey yok. 49 yaşındayım. 24 yaşımdan itibaren doktorum. Profesörüm. 25 seneyi devirdim bu meslekte ama hala bir evim yok ve ben Ankara'da kirada oturuyorum. Babam ticaretle uğraşırdı ve ondan bana miras kalan memleketteki birkaç şeyin dışında hiçbirşeyim yok!

Gerçekten mi?

Gerçekten öyle. Biraz bir şeyler artırdık. Ev almaya çalışıyoruz. Diyoruz ki, ev fiyatları düştü. Bari krizle birlikte kendimize bir ev alırız!

Profesör olup bu durumda olan gördüğüm tek örneksiniz!

Olur mu? Mesela benim eski müsteşarım yeni Adana Milletvekil Necdet Ünüvar'ın da durumu aynı. Onun da kafasını sokacak bir evi yok!

Eşlerinizin ya da çocuklarınızın adına vardır belki.

(Gülüşmeler) Hayır yok.

Yazar çark edip bakana bile acıyor...

Ev kira... 6 çocuk... Merak ediyorum nasıl geçiniyorsunuz?

Allah'a çok şükür. Bizim iyi bir gelirimiz var. Milletvekili maaşı artı emekliyim. Bunların ikisini yan yana getirdiğinizde 10 bin lira gibi gelirimiz oluyor. Bir de babamızdan kalan ufak tefek icar gelirleri var. Onları dört kardeş ve annemle birlikte bölüşüyoruz. Oradan da gelirimiz var. Bunların hepsini yan yana getirdiğimiz de geçiniyoruz işte. Ama sanıldığı gibi olağanüstü standartlarda filan değil yani.

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/200..._evim_bile_yok

Konu melih218 tarafından (06-21-2009 Saat 09:29 ) değiştirilmiştir..
melih218 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 06-21-2009, 09:32   #2
Kullanıcı Adı
xhidayet
Evi, arabası, yazlığı olamayan doktor mu?..
Kusura bakma bakanaım ama bana ajitasyon yapıyosunuz gibi geldi..
xhidayet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-21-2009, 09:56   #3
Kullanıcı Adı
melih218
Alıntı:
xhidayet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evi, arabası, yazlığı olamayan doktor mu?..
Kusura bakma bakanaım ama bana ajitasyon yapıyosunuz gibi geldi..
Kusura bakma ama çok fazla doktor akrabam var. Evi, arabası, yazlığı olan üçü bir yerde olan..... yokkk
Doktor maaşlarına bakarsan anlarsın. Polis doktordan, komser uzman doktordan fazla alır.

İstanbul Tabip Odası’nın ankete göre, doktorların da ekonomik krizden en çok etkilinen kesimler arasında olduğunu ortaya koydu. Ankete göre, bir yandan 27 Mart’ta yeniden yürürlüğe girecek mecburi hizmete karşı çıkan, diğer yandan geçim sıkıntısıyla boğuşan doktorların yaklaşık yüzde 65’i borç içinde yaşıyor. Kredi kartı borcu batağına saplanan doktorların yüzde 85’i tasarruf yapamıyor.

En az kısıntı çocuklara
Yüzde 8.7’si son bir yıldır ailesinden destek alan hekimlerin yüzde 85.2’si gelir ve geçinme düzeyi konusunda geleceğinden kaygılı. Doktorların yüzde 29’u otomobil sahibi bile değil, yüzde 66.7’si krizden bu yana tatil harcamalarını kıstı. Yüzde 63.9’u dışarıda yemek yemekten vazgeçerken, yüzde 56.4’ü giyim harcamalarında tasarrufa gitti. En az kısıntı ise yüzde 2.2 oranla çocukların eğitim giderlerinde yapıldı. Doktorların yüzde 37’si krizin daha da derinleşeceğini düşünüyor.

Her 100 doktordan 30’u kaçmak istiyor
İzmir Tabip Odası’nın 1270 hekim üzerinde yaptığı "Ekonomik krizin kamuda çalışan hekimler üzerine etkileri" konulu ankette de doktorlarla ilgili benzer sonuçlar ortaya çıktı. Anket sonuçları şöyle:
• Doktorların yüzde 30’u başka bir ülkeye gitmek istiyor.
• Yüzde 64’ü borçlu.
• Yüzde 61’i geleceği konusunda son derece karamsar.

Konu melih218 tarafından (06-21-2009 Saat 10:27 ) değiştirilmiştir..
Alt 06-21-2009, 10:20   #4
Kullanıcı Adı
melih218
Alıntı:
GERİLLA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Neden sağlık bakanına yapılan hemde oğlunun gözü onunde yapılan bilkent protestosunu yazmıyorsunuz?
Konu hekim maaşını 50 bin lira sanan yazarın eleştirisi.
Bakana protesto Bilkent'te yapıldı. Bilkent'te doktor mu var? Konuyla ne alakası var? Bakanın bir yazısını yazmak için illa ona yapılan protestoyu da mı eklemek lazım? Bunu gidin CHP forumlarında yapın.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)