AK Gençliğin Buluşma Noktası
Alt 04-30-2011, 23:41   #1
Kullanıcı Adı
Cihannur
Standart İşte Son Seçim Anketii
İşte Son Seçim Anketi

GENAR'ın 12 Haziran seçimi ile ilgili olarak 13-27 Nisan arasında 60 ilde yaptığı araştırma sonucunda AK Parti % 48,7, CHP % 25,2, MHP % 11,9, BDP'nin bağımsız adayları % 6,4 oy aldı.

12 Haziran seçimlerine 43 gün kala en sıcak kamuoyu araştırmasını SABAH açıkladı.

GENAR'ın aday listeleri YSK'ya verildikten sonra, 13-27 Nisan arasındaki dönemde 60 ilde yaptığı araştırmada AK Parti % 48,7, CHP % 25,2, MHP % 11,9, BDP'nin bağımsız adayları % 6,4 oy aldı.

Diğer partilerin oy oranı toplamı ise % 7,8'de kaldı.

Ergenekon sanıklarını aday listelerine almasının CHP'ye yaramadığını gösteren araştırma, muhtemel terör olaylarının MHP'nin oyunu artıracağını ortaya koydu.

AK Parti'nin ise tek başına iktidar olacağı işaretini verdi. "Seçim Yarışı Başlarken" başlığı altında yapılan araştırma; 60 il, 121 ilçe ve 23 köyde, 2 bin 250 kişiyle yüzyüze görüşülerek gerçekleştirildi.

22 Temmuz 2007 Seçimlerine göre AK Parti ve CHP'nin oy oranının arttığını, MHP'de ise düşüş yaşandığını gösteren araştırmada partilerin alabilecekleri en fazla oy oranını belirlemek için katılımcılara, "12 Haziran 2011'de yapılacak milletvekili genel seçimi için 'oy verebilirim' veya 'kesinlikle oy vermem' şeklinde değerlendirebilir misiniz?" sorusu da yöneltildi. AK Parti'ye "oy verebilirim" diyenlerin oranı % 57,6 çıkarken, "kesinlikle oy vermem" diyenlerin oranı % 42,4 olarak gerçekleşti.

Böylece 12 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin alabileceği en fazla oy oranının % 57,6 olacağı tespit edildi. Potansiyel oranlar CHP için % 36,7, MHP için ise % 28,3, BDP için ise % 9,6 olarak ortaya çıktı.

TERÖR VE MHP

Muhtemel terör olaylarının seçim sonuçlarını nasıl etkileyeceğini tespit etmek için katılımcılara, "Seçimlere doğru terör olaylarında bir artış olması durumunda oy vereceğiniz parti değişir mi?" sorusu yöneltildi.

Katılımcıların % 91,8'i terör olaylarının oy vereceği partinin değişmesine neden olmayacağını belirtirken, % 8,2'si değişeceğini bildirdi. Terör olayları nedeniyle oy vereceği partinin değişeceğini bildiren katılımcıların ilk tercihi ise MHP oldu.

Terör olayları nedeniyle partisini değiştireceklerin % 41,5'i MHP'yi, % 20,7'si AK Parti'yi, % 14,5'i CHP'yi tercih edeceğini ifade etti. GENAR'ın araştırmasında CHP'nin Ergenekon sanıkları; Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Sinan Aygün ve İlhan Cihaner'i aday göstermesi ise % 42,1 "olumsuz", % 10,3 "olumlu", % 47,6 ise nötr karşılandı.

GENAR'ın araştırması seçim yaklaştıkça vatandaşların baraj altında kalan partilerden büyük partilere doğru yöneldiğini de ortaya koydu. Ocak ayında yaptığı araştırma ile Nisan ayındaki araştırma karşılaştırıldığında; AK Parti, CHP ve BDP'nin oylarında artış, MHP'nin oyunda ise düşüş olduğu saptandı.

GENAR'ın Ocak ayında yaptırdığı araştırmadaki oy oranları şöyleydi: AK Parti % 46,4, CHP % 24,3, MHP % 13,4, BDP % 5,2.

Zaman 30.04.2011

Cihannur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 04-30-2011, 23:56   #2
Kullanıcı Adı
Seyyah
Bende bu civarlarda olcağını tahmin ediyorum abi, sadece MHP yi barajı geçsede sınırda kalır diye tahmin ediyorum.
Seyyah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-01-2011, 00:03   #3
Kullanıcı Adı
manifesto
Evet Gönlümden geçen oranlar da bu.Umarım 12 Haziran gecesi bu tablo ile karşılaşırız.

Durmak yok 2023'e kadar AK PARTİ.Ak Gençler eğitime tahsile ve kendinizi yetiştirmeye devam edin çünkü önümüzde ki beş on yılda çok daha fazla ak kadrolara ihtiyaç olacak
manifesto isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-01-2011, 00:26   #4
Kullanıcı Adı
Cihannur
Alıntı:
Seyyah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende bu civarlarda olcağını tahmin ediyorum abi, sadece MHP yi barajı geçsede sınırda kalır diye tahmin ediyorum.

AK Parti'nin oyu için benim tahminim senin tahmininden daha yüksek Seyyah kardeşim. Ben, 12 Haziran 2011 Genel Seçiminde AK Parti'nin % 55 oranında oy alacağını tahmin ediyorum.
Cihannur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)