AK Gençliğin Buluşma Noktası
Makale & Deneme Makale ve deneme içerikleri.

Stil
Seçenekler

Alt 12-24-2007, 15:20   #1
Kullanıcı Adı
sadeceali
Standart Öğretmenler hakkında bir denemem....
MAKALE–2

Ben yaklaşık 10 senelik öğrencilik hayatımda, dershane dâhil, yaklaşık seksen küsur tane farklı öğretmenle tanıştım. Bunların 45–50 tanesinin dersine girdim. Temel de bu öğretmenleri iki ana guruba ayırdım. “Yüzünü idareye, sırtını öğrenciye dönenler” ve “ yüzünü öğrenciye, sırtını idareye dönenler”.

İkinci guruba dâhil olan öğretmenler, birincilere oranla daha cesur ve samimidir. Bu öğretmenler, sevk almak gibi bir takım resmi işlemleri yapmak haricinde, çok nadir idare ile muhatap olurlar. Bu öğretmenleri müdür yardımcısının odasında sohbet ederken ve ya müdürle çay içerken göremezsiniz. Bu öğretmenler boş vakitlerini ya öğretmenler odasında oturarak ya da öğrencilerle bahçede ve ya kantinde yemek yiyerek geçirirler. Bu öğretmenlere cesur dememin sebebi, sırtlarını idareye dönmüş olmalarıdır. Bu yüzden genelde davranışlarını kurallara göre değil de, öğrencilere göre belirlemeye çalışırlar. Dolayısıyla bu guruba giren öğretmenlerin dersleri, diğerlerine oranla daha zevkli geçer. İşin üzücü tarafı, bu öğretmenler çok fazla bulunmazlar. Çünkü öğretmenlik hayatını sırtını idareye dönerek geçirmek hiçte kolay değildir.

Bu arada bir şeyi de unutmayalım. Bu guruptaki öğretmenler meslek hayatları boyunca yok denecek kadar az öğrenciyi disipline vermiştir. Genelde hep kendisi halletmiştir. Haklılar da aslında… Çünkü bana göre, bir öğrenciyi disipline vermek demek;

-“Bu öğrenciden sıkıldım artık” demektir.
-“Bu öğrenciyle ve onun sorunlarıyla uğraşmak istemiyorum” demektir.
-“Öğretmenlik mesleğinin getirdiği sorumluluktan kaçmak” demektir.

“Pes etmek” demektir bir öğrenciyi disipline vermek ve “Pes etmeyi kabullenmiş” öğretmenlerin bulunacağı bir davranıştır disipline vermek.

İlk guruptaki öğretmenleri açıklamaya gerek yok sanırım. İkinci guruptaki öğretmenlerin yaptıklarını doğru bulmayan, öğrenciyle arada her zaman mesafe olması gerektiğine inanan ve öğrenciye buna göre davranan öğretmenlerdir. Bu öğretmenlerin çoğunun adı bile bilinmez okulda! Bilinse bile okul bittikten sonra birkaç ay içinde unutulur. Bu öğretmenler “ yönetim ile iyi anlaşılamadığı takdirde” okulda ayakta durulamayacağına inanırlar.

Ama kendi görüşleridir… Saygı duyarım… Umarım ben yanılıyorumdur… Umarım inandıkları şey doğrudur…

SadeceAli

sadeceali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 12-24-2007, 15:26   #2
Kullanıcı Adı
ak_mavish
hımm.teşekkürler sadece ali ..(Allah nasip kısmet ederse) geleceğin öğretmeni olarak bu yazdıklarını aklımın bir köşesine koydum ;)
Alt 12-25-2007, 16:11   #3
Kullanıcı Adı
sadeceali
Alıntı:
ak_mavish Nickli Üyeden Alıntı
hımm.teşekkürler sadece ali ..(Allah nasip kısmet ederse) geleceğin öğretmeni olarak bu yazdıklarını aklımın bir köşesine koydum ;)
öğretmen oldğunu bilmiyodum... ama beğendiğseniz ne mutlu bana.... bu arada okuma nezaketini gösterdiğin için de teşekkürler...
Alt 12-25-2007, 16:12   #4
Kullanıcı Adı
sadeceali
Alıntı:
ismihan Nickli Üyeden Alıntı
Güzel yazmışsınız, kaleminize sağlık..
Bende öğretmen oldum, her ne kadar görevimizi icra edemesekte, olduk sanırım..
ilk gruptaki öğretmenler bana ve mesleğime çok uzak, ve uzakta kalsınlar mümkünse.
Bizim branşta yaş grubu ve işleyiş biraz daha farklı olduğu için idareler, disiplin, bu kavramlar uzak çok şükür..

Söylediğiniz gibi ne öğretmenler gördük..
İçlerinde çok nadirdir, "işte öğretmen" dediklerimiz..
“İşte öğretmen” dediklerimizden olmakta zaten en büyük hayalimiz, inşallah öyle olur..

evet maalesef çok nadir... ben bu yazıyı liseye kadar gördüklerime göre yazdım... inşallah bi de üniversitedekileri görücez... belki denemem değişir o zaman... okuduğunuz için teşekkürler....

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)