AK Gençliğin Buluşma Noktası
Önden Giden Atlılar Önlerinde okyanus, Kızgın bir çöl arkada, Asıl içlerindedir, Zaptedilmez bir deniz, Önden giden atlılar...

Stil
Seçenekler

Alt 06-10-2009, 09:33   #1
Kullanıcı Adı
elif zeynep
Standart Lâik Miyim, Değil Miyim?
Evet, sevgili gençler, daima benim gibi konuşmaya çalışın. Çünkü davamız çeşm-i bülbül kadar naziktir, yere düşürüp kırmayalım. Bir gün, mahkemede bana hâkim sordu. Dedi ki:
“-Kuzum Necip Fazıl, zapta geçirmeyeceğim, hükümde de esas teşkil etmeyecek, şahıs olarak, dost olarak, dostluğa kabul ediyorsanız, bir sual soracağım.”
“-Buyursunlar.”
Dedim.
“-Siz lâik misiniz, değil misini?”
Dedim ki:
“-Efendim, böyle sual olur mu? Ben belki bunun için huzurunuzdayım. Ve şimdi anlayacaksınız lâik miyim, değil miyim! Fakat bir şartla cevap veririm. Hem zapta geçmesi hem de hükme tesir etmesi şartıyla...”
Ve devam ettim:
“-Ben Allah’a inanıyorum, yani Halik’a... Bütün âlemlerin Rabbına... Nasıl istersiniz ki, Allah’ı ve onun emirlerini dünyanın dışında kabul edeyim. Şimdi ben lâik miyim, değil miyim, siz karar verin!”

Dikkat edilirse burada bir incelik var; lâik miyim, değil miyim, sen karar ver!..

(Üstad Necip Fazıl - İslâm Ve Öbürleri kitabından)

.................

elif zeynep isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 06-10-2009, 09:43   #2
Kullanıcı Adı
İmam'ın Kayığı
Gereksiz bir konu. N.F. Kısakürek Allaha inanıyorduda, diğerleri kafir miydi? Bence saçma bir konu. N.f.k'yı müslüman gösterip, diğerlerinden böylece sınıfsal ayrım yapılması çok yanlış.
İmam'ın Kayığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-10-2009, 09:51   #3
Kullanıcı Adı
elif zeynep
Nüktedeki keskin çizgiyi anlayabilme idrakine erişebilseydiniz, size belki cevap verebilirdim.
Alt 06-10-2009, 09:52   #4
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Şimdi Laikliği savunan Arkadaşlarım versin bunun cevabını.....
En doğrusu o olur galiba....
Ertuğrul ÖZGÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-10-2009, 09:58   #5
Kullanıcı Adı
İmam'ın Kayığı
Elif ben haber içeriğini kast ettim anladınız mı? Sunuş şekli sıonderece basit ve ayrımcılık kokan bir yazı. Yani, laikliği ikinci plana atan, şer'i hükümleri devlet işlerinde olması gerektiğini savunan bir yazı. Ayrıca sanki, Laik ATATÜRKÇÜ şairlerimizin kafir olduğunu da ima eder nitelikte.
Alt 06-10-2009, 10:08   #6
Kullanıcı Adı
elif zeynep
Yazı Necip Fazıl'a aittir, ve Üstad burada gayet keskin bir çizgiyi gözler önüne sermiştir.

Sizin kasdettiğiniz şeyler, Üstad'ın iğneleyici cevabının yanında basit kalıyor...

"Laik" kavramının anlamını bilen ve ısrarla savunan bir müslüman bir kez daha düşüncelerini gözden geçirsin. "Ben laik(!) bir müslüman(!)ım" , olabilir mi?
Alt 06-10-2009, 10:09   #7
Kullanıcı Adı
İmam'ın Kayığı
Sen bana cevap ver sen laik misin değil misin? Elif hanım bana bunun cevabınıo ver önce açık açık.
Alt 06-10-2009, 10:24   #8
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Alıntı:
İmam'ın Kayığı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sen bana cevap ver sen laik misin değil misin? Elif hanım bana bunun cevabınıo ver önce açık açık.
Ben veriyim onun yerine olmaz mı

BEN LAİK FALAN DEĞİLİM..........oldu aldın mı beklediğin cevabı...
Ertuğrul ÖZGÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-10-2009, 10:21   #9
Kullanıcı Adı
İmam'ın Kayığı
Elif Hanım neden hala cevap vermediniz soruma? Tekrar ediyorum. Siz laik misiniz? Değil misiniz bu son derece basit bir soru.
Alt 06-10-2009, 10:28   #10
Kullanıcı Adı
İmam'ın Kayığı
Sen onun avukatı mısın sanane sen neden veriyorsun. Ayrıca kalkıp işinize geldiği zaman ATATÜRKÇÜLÜK taslayan sizler laik değilseniz, bu ülkenin temel direği olan LAİKLİĞİ benimsemnemişsdeniz ATATÜRK'ü nasıl savunabilirsiniz. İşte bize diyene kadar sizin ATATÜĞRK'ü ve ATATÜRKÇÜLÜĞÜ kendi çı8karlarına göre kullandığınızın kanıtını sen kendi ağzınla vermiş oldun.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)