AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 06-21-2009, 16:50   #1
Kullanıcı Adı
Terennüm
Standart Açıköğretim sınavında skandal sorular
Açıköğretim Fakültesi Jandarma ve Polis Önlisans Meslek Eğitimi programında çıkan final soruları, kadınlar aleyhine süregiden cinsiyetçi söylemin, sınav sorularına kadar sızdığını bir kez daha ortaya koydu.

“Aşağıdakilerden hangisi kadına özgü bir davranış olarak kabul edilir?”
‘a-) Çokbilmişlik’
‘b-) Baskıcılık’,
‘c-) Konuşkanlık’
‘d-) Mantıksal düşünme’
‘e-) Kendine güvenme’

Cevap anahtarına göre sorunun yanıtı, c-) şıkkı yani ‘konuşkanlık.’

Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki astsubayların ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde görev yapan polislerin katıldığı sınavda mantıksal düşünme ve kendine güvenin ‘kadına özgü olmadığı, kadına özgü görelmediği’ görüşünü kabul eden teste, adayların verdiği yanıt merak konusu.

‘Boynuzlu’ sorusu var

Aynı sınavın, Ceza Hukuku soruları içinde de yine cinsiyetçi söylemle hazırlanmış bir soru var:

“Evli erkeğe boynuzlu denmesi durumunda eşine karşı ne tür bir suç işlenmiş olur?
a-) Gıyapta hakaret
b-) Sövme
c-) Huzurda hakaret
d-) Geçitli hakaret
E-) Dolayısıyla hakaret”

Cevap anahtarına göre yanıt E-) şıkkı, yani ‘dolayısıyla hakaret’. Sınavda, dolayısıyla hakaret kavramını anlatmak için neden böyle bir örneğe ihtiyaç duyulduğu da merak edilenler arasında.
Bu tür soruların ‘kadına ve çocuğa karşı şiddet konusunda’ eğitim verilen polislere sorulmuş olması da dikkat çekti.

Kadına yönelik, ‘evde oturur, dırdır eder, eğitimsizdir, ekonomik özgürlüğü yoktur, erkek evin reisi kadın evin bir çalışanıdır’ yargılarından oluşan bakış açısına, bir çok yasal düzenlemeye rağmen, hala hayatın her alanında rastlamak mümkün.

Özellikle eğitim alanında kadının aleyhine süre giden cinsiyetçi söylemler devam ediyor. İlköğretim ve lise ders kitaplarında, şimdiye kadar çok sayıda iyileştirici düzenleme yapılmasına rağmen hâlâ kadına ve erkeğe biçilen rollerin cinsiyetçi bir anlayışla belirlendiği göze çarpıyor. Türkiye’nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, koltuğuna oturur oturmaz, kendisini ziyaret eden sivil toplum örgütü temsilcilerine bu olumsuz cinsiyetçi söylemin değişebilmesi için eğitimde kadının yerini belirgin bir şekilde büyüteceğini söyledi. Çubukçu, ders kitaplarındaki cinsiyetçi ifadelerin de çok yakın bir zamanda temizleneceği müjdesi verdi. Çubukçu’nun müjdesi kadınları ne kadar umutlandırsa da kadının adını ve yerini küçülten söylemlerin, sınavlara kadar girmesi hayal kırıklığı yaratıyor.

(Radikal)

Terennüm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 06-21-2009, 16:55   #2
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Radikal kendine baksın öncelikle!Yüzsüzlere bak hele..Onlarca yalan dolan haber yapıp,çarpıtarak haber yapmaktadırlar.Ben,skandal denilen bu sorularda herhangi bir abeslik görmüyorum!Bu soruların neresi skandal!Lütfen abartmadan,yazalım!
ishakyilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-21-2009, 17:00   #3
Kullanıcı Adı
Terennüm
Alıntı:
ishakyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Radikal kendine baksın öncelikle!Yüzsüzlere bak hele..Onlarca yalan dolan haber yapıp,çarpıtarak haber yapmaktadırlar.Ben,skandal denilen bu sorularda herhangi bir abeslik görmüyorum!Bu soruların neresi skandal!Lütfen abartmadan,yazalım!
sizin için olmayabilir fakat benim için skandaldır kardeşim.radikalin yalan yanlış haberleriyle bu konunun ne alaksı var bunuda anlamış değilim.ayrıca bu haber abartılı değildir
Alt 06-21-2009, 17:02   #4
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Alıntı:
adem etyemez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sizin için olmayabilir fakat benim için skandaldır kardeşim.radikalin yalan yanlış haberleriyle bu konunun ne alaksı var bunuda anlamış değilim.ayrıca bu haber abartılı değildir
Ne alaka şimdi?Benim yorumumun radikal için!Siz haberi aktardınız foruma,üzerinize neden alındınız ki?
Alt 06-21-2009, 17:07   #5
Kullanıcı Adı
Terennüm
radikalin bu haberine hak veriyorum tam bir skandal olarak görüyorum.böyle soruların sorulmasını nasıl tasvip edersiniz.abartmak tabiriyle neyi abartmışlar..
Alt 06-21-2009, 17:11   #6
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Özelikle bu haber için yapmadım eleştirilerimi.!Ben genel olarak eleştirdim.Daha 1-2 gün evvel Emine Erdoğan'ın sözlerini nasıl çarpıttıklarını duymuşsunuzdur..Ve bunun gibi nice haber.Adem hocam şimdi kartelli mi savunacaksın bana?
Alt 06-21-2009, 17:15   #7
Kullanıcı Adı
Terennüm
Alıntı:
ishakyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Özelikle bu haber için yapmadım eleştirilerimi.!Ben genel olarak eleştirdim.Daha 1-2 gün evvel Emine Erdoğan'ın sözlerini nasıl çarpıttıklarını duymuşsunuzdur..Ve bunun gibi nice haber.Adem hocam şimdi kartelli mi savunacaksın bana?
tabiki karteli savuncak değilim fakat haber değeri taşıdı için konuyu açtım.ayrıca sorularıda okursanız bence haber değeri vardı.peki size bir soru
bu haber vakit veya yenişafakta çıksaydı tepkiniz ne olurdu?
Alt 06-21-2009, 17:33   #8
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Bakınız benim özelikle altını çizdiğim husus bu sınav soruları değildir,haber hem biraz abartılı hem de radikal ın genel yayın politikası ile ilgilidir eleştirilerim.Bu haberin bahsettiğiniz yayın organlarında Beyaz saray skandalları türünden bir başlıkla sunulacağını düşünmüyorum.!
Alt 06-21-2009, 17:51   #9
Kullanıcı Adı
Terennüm
sizce bu sorular normalmidir?
Alt 06-21-2009, 17:58   #10
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
“Aşağıdakilerden hangisi kadına özgü bir davranış olarak kabul edilir?”
‘a-) Çokbilmişlik’
‘b-) Baskıcılık’,
‘c-) Konuşkanlık’
‘d-) Mantıksal düşünme’
‘e-) Kendine güvenme’

Cevap anahtarına göre sorunun yanıtı, c-) şıkkı yani ‘konuşkanlık.’

Bu soruda skandal bir durum söz konusu değildir bana göre!Türk toplumunun bir gerçeği değil midir?..Diğer soruda aynı şekilde düşünülebilir.Ne yazık ki bu tiplemelerin meydana getirilmesinde bizzat bizler öncülük etmekteyiz.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)