AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 08-14-2010, 11:43   #1
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Standart Vecdi Gönülden Şok Hamle...

Balyozculara terfi kılıfı
Türkiye, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün Balyoz sanığı 3 generalin terfi ettirilebileceği yönündeki açıklamalarının şokunda.
Hukukçular, YAŞ'ta Askeri Personel Kanunu'nun 65. maddesinin çiğnendiğinin itiraf edildiğini belirtirken, 'hile yapıldı' tespitinde bulunuyor...

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, Balyoz davasında haklarında yakalama karan kaldırılan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun terfi edebilecekleri yönündeki açıklamaları, Türkiye'yi şoke etti. Milliyeften Fikret Bila'ya konuşan Gönül, Yüksek Askeri Şûra'nın üç subay için 'Terfi edebilir' kararı verdiğini, generaller hakkındaki yakalama kararının kaldırılması ile terfilerinin önünde bir engel kalmadığını iddia etti.

VEKALETEN TERFİ ETTiLER

Bakan Gönül'ün bahsettiği 3 komutan zaten vekaleten terfi ettirildi. Tümg. Gürbüz Kaya, normalde bir korgeneralin yönettiği Harita Genel Komutanlığı Vekilliği'ne, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, normalde bir tümamiralin yönettiği Deniz Kuvvetleri Personel Başkan Vekilliği'ne, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ise normalde bir korgeneralin bulunduğu Jandarma Denetleme ve Değerlendirme Başkan Vekilliği'ne atandı.

YAŞ'TA HiLE Mi YAPILDI?

Bakan Gönül YAŞ'ın üç general hakkında, mahkemenin 'yakalama' kararına rağmen 'terfiye uygun' kararı verdiğini itiraf etti. Gönül şu ifadeleri kullandı: "Durumları 'terfi eder' biçiminde belirlendi. Ancak haklarında yakalama kararı olduğu için bizim bu 'terfi eder' kararını, kararnameye dönüştürüp, terfi işlemini tamamlamamız mümkün değildi. Bu nedenle yeni görevlerine vekaleten atanmaları bir mecburiyetti.

Şimdi ise haklarındaki yakalama kararları kaldırıldı. Bu halde ne yapılması gerekir? YAŞ'ta bu generallerle ilgili 'terfi eder' tespiti yapıldığı için yeniden YAŞ'ı toplamaya gerek yok. Ne yapılması gerektiği konusunda hukukçulara bir inceleme yapın talimatı verdim" Gönül, bu açıklamaları ile YAŞ'ta Askeri Personel Kanununun 65. Madde-si'nin hiçe sayıldığını ve hakkında tutuklama kararı olan sanıklara 'terfii edebilir' raporu verildiğini kabul etmiş oldu.

'BAKAN GÖNÜL'Ü ANLAYAMIYORUM'

Emekli Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı: TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesinde 'Tahliye edilmiş olsalar bile duruşması devam eden' deniliyor. Yani duruşması olan sanıkların terfileri asla mümkün değil. Yakalamaya, tutuklamaya bile gerek yok. Savunma Bakanı'nın neden yana yakıla Balyoz sanıklarını terfii ettirmek için çabaladığı anlamıyorum. Teröristleri çoban zanneden kişiyi değil terfi ettirmek açığa almanın yolunu aramalıydı. Düşmanını bile tanımayan bir Tümgenerali Korg. yapmak TSK'nın prestijine vurulacak en büyük darbe olur. Milli Savunma Bakanı çıldırmış olmalı.

KAYA'NIN TERFİSİ TEAMÜLLERE AYKIRI

Son 10 yılın YAŞ kararlarına bakıldığında 19 aday arasında 16. sırada olan Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın terfi etme ya da temdit alma şansı bulunmuyor. Kaya'nın adı Balyoz dokümanlarında "cuntaya tam destek verenler" arasında geçiyor. Kaya, 9 askerimizin şehit olduğu Gediktepe baskınında, Heronların görüntülediği teröristler için "çoban sandık" ifadesiyle büyük tepki toplamıştı.

Kaya'nın adı Hakkari Çukurca'da mayın patlaması sonucu 6 askerimizin şehit olduğu olayda ses kayıtlarıyla da gündeme gelmişti.

Kaya, Mehmetçikler'i şehit eden mayın TSK'ya ait olmasına rağmen PKK mayını diye rapor tutturmuştu. Olayla ilgili Genelkurmay Askeri Savcılığı'nca soruşturma yürütülüyor. Kaya'nın şehitlerin ardından " Hiç önemli değil kahrolacak birşey yok" ifadeleri kamuoyunu derinden sarsmıştı. Terfisi yeniden gündeme getirilen Helvacıoğlu'nun adı ise Başbakan Erdoğan'a hakaret içeren bir ses kaydı ile gündeme gelmişti.

Seçkin ERGÜN/ANKARA- BUGÜN

Ertuğrul ÖZGÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 08-14-2010, 11:55   #2
Kullanıcı Adı
Ukbâ
Daha öncede bir çok arkadaşımız Vecdi gönülün denge siyaseti güttüğünü izah etsede atamalar konusundaki hukuk ihlallerini anlam vermek güç. Mutlaka bir şeyler düşünülüyordur hissediliyordur ama bizler en azından ben daha bu meseleyi idrak edemedim.
Ukbâ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-14-2010, 11:57   #3
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Bence vecdi gönülde şener gibi... hareketleri ve yaptıkları işler.....hayırlısı....
Ben 1-2 hafta önce onun görevden alınıp yerine Hilmi ÖZKÖK'ün getirile bileceğini duydum..
Alt 08-14-2010, 12:00   #4
Kullanıcı Adı
HaArP
Savunma Bakanlığı Sivil gözükse bile Askeridir... Askeri ve Sivil'i ayıran sadece elbiseler değildir... Savunma Bakanlığı Askeri Tesisler içindedir...!!!
HaArP isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-14-2010, 12:04   #5
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Öyle olduğu biliniyor ama... şimdiye kadar vecdi beyden olumlu pek birşey göremedim... mesela Adalet bakanı mücadelesini veriyor...
Alt 08-14-2010, 12:06   #6
Kullanıcı Adı
Ukbâ
Alıntı:
HaArP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Savunma Bakanlığı Sivil gözükse bile Askeridir... Askeri ve Sivil'i ayıran sadece elbiseler değildir... Savunma Bakanlığı Askeri Tesisler içindedir...!!!
Darbe anayasasının hala etkili olduğu bir anayasanın içinde tavırların kısıtlı olması normalmidir bunu merak ediyorum. Muhakkak kurulu düzen ile sivri şekilde mücadele etmek kolay değildir işleri daha zora sokar. Sanırım sivil alanın üzerinde demoklesin kılıcı gibi dolaşan derin güçler var bunun sonlanması içinde darbe anayasasının etkisini kısıtlayacak olan yeni düzenleme olacaktır. Ondan sonra sivil irade çok daha etkin hareket eder diye düşünüyorum.
Alt 08-14-2010, 12:11   #7
Kullanıcı Adı
HaArP
Alıntı:
Darbe anayasasının hala etkili olduğu bir anayasanın içinde tavırların kısıtlı olması normalmidir bunu merak ediyorum. Muhakkak kurulu düzen ile sivri şekilde mücadele etmek kolay değildir işleri daha zora sokar. Sanırım sivil alanın üzerinde demoklesin kılıcı gibi dolaşan derin güçler var bunun sonlanması içinde darbe anayasasının etkisini kısıtlayacak olan yeni düzenleme olacaktır. Ondan sonra sivil irade çok daha etkin hareket eder diye düşünüyorum.
Bir Temenni olarak MaşaAllah'ı var Lakin O kadar basit değil acizane :

Alıntı:
sivil alanın üzerinde demoklesin kılıcı gibi dolaşan derin güçler var
Meselenin Özü...
Alt 08-14-2010, 12:16   #8
Kullanıcı Adı
Ukbâ
Alıntı:
HaArP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir Temenni olarak MaşaAllah'ı var Lakin O kadar basit değil acizane :

Meselenin Özü...
Bir kanalda referandum için halkın nabzı tutuluyordu. İstanbul şişli sanırım yer. Giyim kuşamlarında oldukca modern olanlara uzatılan mikrofonlar da içerik yerine daha çok Ak partiye inat hayır da ısrar etmeleri çok sakik geldi bana. Ak partiye karşı birileri birilerini o kadar yüksek oranda kandırmış ki , bir çok insan giyim kuşamımıza ileride müdahale ederler diye ürküyor bir çok reformist hareketin önünü bu yüzden alıyorlar. Askeri rejimi demokrasinin önüne bile koyabiliyorlar. İstedikleri gibi yaşamanın önünden en büyük savunucuları olarak askeri görebiliyorlar bu yüzden demokrasinin yeşermesi karşısında tirtir titriyor. Bu insanları bu kadar korkutan şey nedir nasıl aşılır bu önyargılar bilemiyorum.
Alt 08-14-2010, 12:20   #9
Kullanıcı Adı
BlueMoon
çok tartışılacak bir konu...
BlueMoon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-14-2010, 12:25   #10
Kullanıcı Adı
HaArP
Alıntı:
Bir kanalda referandum için halkın nabzı tutuluyordu. İstanbul şişli sanırım yer. Giyim kuşamlarında oldukca modern olanlara uzatılan mikrofonlar da içerik yerine daha çok Ak partiye inat hayır da ısrar etmeleri çok sakik geldi bana. Ak partiye karşı birileri birilerini o kadar yüksek oranda kandırmış ki , bir çok insan giyim kuşamımıza ileride müdahale ederler diye ürküyor bir çok reformist hareketin önünü bu yüzden alıyorlar. Askeri rejimi demokrasinin önüne bile koyabiliyorlar. İstedikleri gibi yaşamanın önünden en büyük savunucuları olarak askeri görebiliyorlar bu yüzden demokrasinin yeşermesi karşısında tirtir titriyor. Bu insanları bu kadar korkutan şey nedir nasıl aşılır bu önyargılar bilemiyorum.
Acizane kanaatime göre sosyolojik vakalardır bunlar Halkın bilinçli olmayanı, siyasetle arası olmayan insanlara kurulan küçük tezgahlardır bunlar ! Tranva üretip kaostan sinerji elde etmeye çalışma çabalarıdır ! Küçük bir şey olmasına rağmen büyük yankı uyandırır burada parapisikolojik medya ve ayarı verenler devreye girerler Ön yargılardan başka bir kavram bırakmazlar zihinlerde ! Buda tabiki etkili olur gibi görünür ki seçimleri yahut kanaatleri çoğunluğa doğru çevirme eğilimi gösterir ! Stratejiktir...

Ama ideolojik körlüklerer parapisikolojik ve psikolojik harb sistemi ile ön yargıları kasıtlı oluşturduğundan dünyadaki Masonların uydu ve Medyalara hatta Dünyadaki Güce hükmettiği alan içerisinde çok fazla değişmeyecektir... ! Fitnenin Kökü Olan İlluminatiyi Deşifre etmek Ülkelere yaydığı deccaliyetin uzantıları olan işleri anlatmak ve meselenin arkasında kimlerin ve ne amaçların olduğu net şekilde çıkarılmadıkça insanlar tarafgirlik, savunma psikolojisi hatta ideolojik görüşlerinde haklılık payları aramaya devam edeceklerdir acizane...!

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)