AK Gençliğin Buluşma Noktası
Genel Tarih Devlet tarihleri ve kültürleri.

Stil
Seçenekler

Alt 10-09-2007, 01:16   #1
Kullanıcı Adı
ümitli_bekleyis
Standart Tarihten anekdotlar...
Malazgirt savaşından sonra , Bizans İmparatoru kumandanına soruyor:

-"Sayınız türklerden üstün,gücünüz onlardan fazla olduğu halde niye mağlup oluyorsunuz?"

Kumandan:

-"Müslüman türklerin halinden anlayamıyoruz.Biz ne kadar ölümden korkuyorsak,onlar adeta ölüme koşuyorlar.Biz ne kadar mezardan ürküyorsak,onlar adeta mezara girmek için birbirleri ile yarış ediyorlar."

diyordu..

Fatih'in Adalet Anlayışı

Fatih bir cami yaptırıyordu.Caminin mimarı İpsilanti Efendi isimli bir Rumdu. Fatih'in emrine karşı geldi. Camide kullanılacak mermer sütunlardan birazını kesti.
Bunu duyan Fatih çok öfkelendi. Müftüye danışmadan mimar İpsilanti Efendinin elini kestirdi.Bunun üzerine Rum mimar kadıya gitti.Zamanının İstanbul kadısı Sarı Hızır Çelebi durumu inceledi. Padişahı çağırdı.
Padişah mahkemeye geldi. Oturmak üzere iken kadı şöyle gürledi:
"Hasmınla mürafaa-i şer-i olunacaksın (yüzleştirileceksin), ayağa kalk!"

İstanbul ile birlikte nice ülkeler, krallıklar fetheden Padişah, ayağa kalktı. İpsilanti Efendi ile yüzleştirildi. Mimar İpsilanti Efendi şikâyetçiydi. Fatih ise mimarın elini kestirdiğini kabul ediyordu. Şahitler dinlendikten sonra Kadı Hızır Çelebi, kararını bildirdi:
"Mimarın elini kestirenin eli kesilecektir. Kısasa kısas yapılacaktır."
Fatih sessizdi. Mimar İpsilanti Efendi ise ağlıyordu.Yere diz çöktü."Davamdan vazgeçtim" dedi. "Bu adalet karşısında damüslüman
oldum. Padişahın eli kesilmesin. Bu cihangire kıyılmasın."
Kadı, bunun üzerine kararını değiştirdi. Padişah, mimar İpsilantiEfendi ve ailesini geçindirecekti. İyi bir ev verecek masraflarını kendi kesesinden karşılayacaktı. İş böylece tatlıya bağlanmış oluyordu. herkes mahkeme salonunu terk etti. Kadı ile Padişah yalnız kaldılar. O zaman Fatih Sultan Mehmet kılıcını göstererek şöyle söyledi:
"Eğer benim padişahlığımdan korkup iltimas geçseydin,haksız bir karar verseydin, billahi şu kılıçla başını uçururdum."
Kadı Hızır Çelebi oturduğu minderi kaldırdı. Altında demir bir topuz vardı. Padişaha gösterdi:

"Hünkarım, sen de padişahlığından gururlanıp şeriat mahkemesine saygısızlık etseydin, kararı dinlemeseydin billahi şu topuzla başını ezecektim"

ümitli_bekleyis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)