AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 07-15-2015, 22:37   #1
Kullanıcı Adı
Cihannur
Standart Anayasa Mahkemesi, Dershanelerin Kapatılmasıyla İlgili Yasayı İptal Etti
Anayasa Mahkemesi, Dershanelerin Kapatılmasıyla İlgili Yasayı İptal Etti

Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı oy çokluğuyla iptal etti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), dershanelerin kapatılmasını düzenleyen kanunu iptal etti. İptal kararının oy çokluğu ile alındığı belirtildi.

Bu karar sonrası, 1 Eylül 2015'te kapanması öngörülen dershaneler eğitim hizmeti vermeye devam edecekler. AYM'nin iptal kararının Resmi Gazete'de yayımlanarak açıklanması bekleniyor.

OKULA DÖNÜŞENLER DEVAM EDEBİLECEK

1 Eylül'den itibaren okul olma hakkına kavuşmuş olan dershaneler mağduriyet oluşmaması için yine okul olarak devam edebilecekler. Okula dönüşmemiş dershaneler de mevcut hâllerinde kalabilecekler. Gerekçeli kararın hemen yayımlanmasıyla da mağduriyetlerin önlenmesi amaçlandı.

EĞİTİM VE ÖĞRETİM HAKKI ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU

AYM'nin oy çokluğu ile aldığı kararda şu noktalara dikkat çektiği öğrenildi: Anayasa'nın 13. maddesi hak ihlallerinde hangi durumlarda sınırlanacağını belirtmektedir. Bu yasa bu sınırlara uymamaktadır. Aynı şekilde 42. maddesi eğitim ve öğretim hakkının özgürce kullanımını sağlamaktadır. Yasanın bu maddeye de aykırı olduğu görülmüştür. Çalışma özgürlüğü, girişim hakkını düzenleyen 48. maddeye de aykırılık görülmektedir.

BİR DENGE YOK

Eğitim ve öğretim hakkının Anayasa garantisine alındığı demokratik bir toplumda bu karar ölçülü bir karar değildir. İdarenin yaptığı müdahale de ölçülü bir müdahale değildir. Hakkın kullanımında idarenin müdahalesini toplum yararıyla ile ilgili bir sınırının olması gerekir. Her hak bir müdahale ile karşılaşabilir. Ama buradaki zorunluluk net değildir. Bu müdahalenin kamusal yararı ile haklarına müdahale edilenlerin mağduriyetleri arasında bir denge yoktur. Eğitim hakkı temel hak olarak vardır. Yönetim buna müdahale edecekse Anayasa'nın belirlediği sınırların korunması gerekir. Topluma sağlanan yarar ile zarar arasında bir dengenin oluşmadığı doğacak mağduriyetin adiliyet içermediği görülmektedir.

AYM RAPORTÖRÜ AKSİ YÖNDE GÖRÜŞ BİLDİRMİŞTİ

AYM Raportörü yasanın iptal isteminin reddi yönünde görüş bildirmişti. AYM uzun süredir bekleyen yasayı raportörün tersi yönünde karar vererek iptal etti.

MAHKEMENİN KARARINA İLK TEPKİLER

"ZAMANLAMASI GEÇ KALDI"

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği başkanı İbrahim Taşel:

Dershanelerin Türkiye'de önemli bir işlevi olduğunu herkes biliyordu. Dönüşüm sırasında zaten temel liseleri oluşturmanın da gerekçesi henüz dershanelerin boşluğunu dolduracak yapının olmamasıydı. Bu karar tabii ki, dershanelerin belli bir bölümü özel okula dönüştükten sonra alındı. 2 bin 200 civarında kurum dönüşüm için başvurdu. 400 civarında kurum kendiliğinden kapandı. Diğerleri de beklemedeydi. Bunların şu âna kadar bugün itibarıyla 900'ü dönüştü. Millî Eğitim Bakanlığı muhtemelen dershanelerle ilgili yeniden düzenleme yapar. Çünkü iptal edilmiş bir kanun var. Ancak bu kararın bir kere zamanlamasının geç kalmış olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki karar zamanında verilse bakanlık da biz de kendimizi ona göre ayarlardık. Ama biz kanunlara saygılıyız. Dönüşüm kanunu çıktığında da saygı gösterdik ama bugün Anayasa Mahkemesi bu kararı bozdu ve biz bu karara da saygı gösteriyoruz. Ülkemiz için ne hayırlı ise o olsun.

"MECLİS YENİ BİR YOL HARİTASI ÇIKARMALI"

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu:

Dershane ve sınav sisteminin Türkiye'nin en önemli sorunu olduğu biliniyor. Dershaneler temel liselere dönüşmüştü. Şimdi büyük bir sorunla karşı karşı karşıyayız. Eğitimde ve özellikle ortaöğretimde bir reforma ihtiyaç var. Şimdi bakanlık, hükümet, Meclis, dershaneleri ortaya çıkaran gerekçeleri görerek yeni bir yol haritasını ortaya çıkarmalı.

Kaynak

Haberler 13.07.2015

Cihannur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 07-15-2015, 22:42   #2
Kullanıcı Adı
Cihannur
AYM bu iptal kararını 12'ye karşı 5 oyla almış. Dershaneler zorla kapatılamayacaklar. Hayırlı olsun.
Alt 07-16-2015, 00:12   #3
Kullanıcı Adı
Özgür Suriye
Ülkeyi anayasa mahkemesi mi yönetiyor seçilmişler mi belli değil.. Ak parti parlamento da çoğunluğu kaybedince AYM de bu Fırsatı kaçırmadı..

Cemaat'in dershaneleri dışındakilerin ÇOĞU zaten temel liseye döndü ya da kapandı..

AYM nin bu kararı Fetullah'çı Terör Örgütü'nün işine yarayacağı kesin.. Zaten piyasada tekel gibi bir şeydiler şimdi de tekellikleri iyice pekişmiş oldu...

Yazıklar olsun!..

ANLAŞILAN bunların dershanelerini yine millet (çocuklarını bunların dershanelerine göndermeyerek) bitirecek!..

Konu Özgür Suriye tarafından (07-16-2015 Saat 01:36 ) değiştirilmiştir..
Özgür Suriye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-16-2015, 00:42   #4
Kullanıcı Adı
Cihannur
Alıntı:
Özgür Suriye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ülkeyi anayasa mahkemesi mi yönetiyor seçilmişler mi belli değil.. Ak parti parlamento da çoğunluğu kaybedince AYM de bu Fırsatı kaçırmadı..

Yasaların anayasaya uygunluk denetimini Anayasa Mahkemesi yapar. Anayasa Mahkemesi'nin mevcut üyelerinin çoğunluğu da 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, 12. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti çoğunluğundaki meclis tarafından seçilmiş üyelerdir.

Dershanelerin eğitim sistemi içindeki ağırlığından şikâyet ediliyorsa bunun çözüm yolu dershanelerin zorla kapatılarak özel teşebbüsün önüne set çekilmesi değildir. Dershanelerin eğitim sistemimizdeki var olan ağırlığı azaltılmak isteniyorsa lise müfredatında ve üniversite seçme sınavında yapılacak düzenlemelerle dershanelere olan ihtiyacı azaltma yoluna gidilir yapılabiliyorsa.

Konu Cihannur tarafından (07-16-2015 Saat 01:41 ) değiştirilmiştir..
Alt 07-16-2015, 01:35   #5
Kullanıcı Adı
Cihannur
Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti'nin çok önem verdiği dershanelerin kapatılma yasasını iptal etmiş olması CHP'ye ve MHP'ye indirilmiş çok ağır bir darbe olmuştur Allah'a şükürler olsun. Çünkü CHP ve MHP, 12 Eylül 2010 Halk Oylamasına karşı çıkarak % 42'lik vatandaşlarımızı kandırmış ve onların hayır oyu vererek statükoculuk yapmalarına sebep olmuşlardır. Hani halk oylaması kabul edilince Anayasa Mahkemesi, AK Parti'nin hâkimiyetine girecekti? Nasıl da kandırdınız % 42'lik hayır diyen o vatandaşlarımızı CHP ve MHP?! 12 Eylül 2010 Halk Oylamasında % 58'lik vatandaşlarımızın evet oyları sayesinde; demokrasimiz daha da gelişti, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı getirildi, başörtüsü sorunu çözüme ulaştırıldı, bürokratik oligarşiye ağır bir darbe indirildi ve askerî vesayet tamamen ortadan kaldırıldı Allah'a şükürler olsun.

12 Eylül 2010 Halk Oylamasında hayır oyu kullanmış olan o % 42'lik kandırılmış vatandaşlarımız, aldatılmışlığın ve yanlış yapmanın vicdan azabıyla CHP ve MHP'ye vicdanen büyük öfke duymak durumundalar. Çünkü 12 Eylül 2010 Halk Oylamasında hayır vermeleri için CHP ve MHP tarafından; kandırıldıkları, aldatıldıkları ve o halk oylamaında hayır oyu kullanarak büyük bir hata yaptıkları kesin olarak kanıtlandı.

Konu Cihannur tarafından (07-16-2015 Saat 04:24 ) değiştirilmiştir..
Alt 07-16-2015, 02:01   #6
Kullanıcı Adı
Özgür Suriye
Alıntı:
Cihannur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yasaların anayasaya uygunluk denetimini Anayasa Mahkemesi yapar. Anayasa Mahkemesi'nin mevcut üyelerinin çoğunluğu da 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, 12. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti çoğunluğundaki meclis tarafından seçilmiş üyelerdir.

Dershanelerin eğitim sistemi içindeki ağırlığından şikâyet ediliyorsa bunun çözüm yolu dershanelerin zorla kapatılarak özel teşebbüsün önüne set çekilmesi değildir. Dershanelerin eğitim sistemimizdeki var olan ağırlığı azaltılmak isteniyorsa lise müfredatında ve üniversite seçme sınavında yapılacak düzenlemelerle dershanelere olan ihtiyacı azaltma yoluna gidilir yapılabiliyorsa.
Anayasa mahkemesi darbe ürünü olan bir kurumdur.

Üyelerinin çoğunu Abdullah Gül atamıştır ve malesef Abdullah Gül'ün atadığı bu şahısların önemli bir kısmı da paralelcidir.

Bunlar vatana ihanetlerini twitter in kapatılması olayında Türkiye nin değil de bir ABD Şirketi olan Twitter ın yanında durarak tescillemişlerdir.

AYM kendisine yapılan onlarca başvuruyu bekletirken, sanki çok acilmiş gibi Twitter meselesini hemen gündemine almış ve t. c. Mahkemelerinin kararlarına uymayan ve bu yüZden Kapatılan Twitter ın mahkeme kararlarına uymadığı halde hemen açılmasını sağlamıştır.

Halbuki aym imdadına yetişmeseydi Twitter nasıl ki Amerikan mahkemelerinin kararına uyuyorsa Türkiye piyasasını kaybetmemek için Türk mahkemelerinin de kararına uymak zorunda kalacaktı.

Dershaneler birçok dar gelirli vatandaş için yüktür ve birçok aile durumu olmadığı halde sırf çocuğu geri kalmasın düşüncesiyle mecburen dershaneye çocuklarını yollamaktadır.

Dershanelerin kapanması bu durumdaki aileleleri bu yükten kurtaracaktı.

Ayrıca fetullah'çı terör Örgütü'nün en önemli insan ve mali kaynağı kesilmiş olacaktı böylece..

2010 referandumuna gelirsek malesef Gülen örgütü bu refarandumu kullanarak aym yi ve hsyk Yı ele geçirmiştir. Hsyk yeni yapılan seçimlerle Gülen Örgütü'nün hakimiyetinden kurtulmuştur , inşaAllah yakında AYM de kurtulacaktır.
Özgür Suriye isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-16-2015, 02:39   #7
Kullanıcı Adı
Cihannur
Alıntı:
Özgür Suriye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Halbuki aym imdadına yetişmeseydi Twitter nasıl ki Amerikan mahkemelerinin kararına uyuyorsa Türkiye piyasasını kaybetmemek için Türk mahkemelerinin de kararına uymak zorunda kalacaktı.
Anayasa Mahkemesi'nin Twitter hakkında vermiş olduğu karar yanlıştı ama dershanelerin zorla kapatılması yasasını iptal eden kararı doğrudur. Dershaneler özel teşebbüstür ve oralarda ders okutuluyor ve dershaneler kimseyi kendilerinde okumak için zorlamıyorlar. İnsanların özgür iradeleri vardır. Para verip çocuğunu dershaneye göndermek isteyen, parasını verir ve çocuğunu dershaneye gönderir. Para verip çocuğunu dershaneye göndermek istemeyen de para vermez ve çocuğunu dershaneye göndermez. Türkiye açık bir toplumdur ve açık toplumlarda devlet her şeye karışmaz. Özgürlükler esas, kısıtlamalar ise istisnaidir. Dershaneler kumarhane değil ki devlet dershaneleri yasaklasın! Oralarda ahlâka ya da toplumun değerlerine aykırı bir şey yapılmıyor ki, ders okutuluyor.

Konu Cihannur tarafından (07-16-2015 Saat 02:47 ) değiştirilmiştir..
Alt 07-22-2015, 00:42   #8
Kullanıcı Adı
ak61
AYM darbe ile gelmiş olsada, Hukuk Devletinin olmazsa olmaz denetim mekanizmalarından biridir. Kanunların Anayasa'ya uygunluk denetimi olmak zorundadır, Esastan incelemeleri bu hususta önemlidir.

AYM'nin bir Anayasa değişikliğini esastan inceleme ve iptal hakkı yoktur, Anayasa en üst normdur burda Yasama organı kurucu irade olarak bunu yapabilir ancak Kanunlar norm olarak Anayasa'nın altındadır ve hukukta alttaki normun kendinden önceki norm ile çelişmemesi yada aykırı kavram içermemesi gerekir. Bu bağlamda, Kanun, İçtüzük... lerin Anayasaya uygunluk denetimi şarttır.
Hukuk Devleti diyorsak,
AYM'nin varlığı tartışılamaz.

Sayın Gül'ün atadıklarına sıfat takmak bize yakışmaz, neci oldukları önemli değil, Gerekçeli karar açıklansın okuyalım ona göre değerlendirelim.
ak61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler... Lütfen konu içeriği ile ilgili kelimeler ekliyelim
anayasa mahkemesi, aym, dershane yasası, dershane yasasını, dershanlerin kapatlıması, iptal, iptal etti, yasayı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)