AK Gençliğin Buluşma Noktası
Dini Konular Dinimiz hakkında öğrenmek ve paylaşmak istediğiniz herşey.

Anketimiz: HANEFİ misiniz? ŞAFİİ misiniz?
HANEFİ 23 82.14%
ŞAFİİ 5 17.86%
DİĞER 0 0%
Katılımcı sayısı: 28. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Stil
Seçenekler

Alt 01-19-2009, 13:12   #1
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Standart HANEFİ misiniz?ŞAFİİ misiniz?
Hanefi mezhebi, (Arapça: الحنفية veya المذهب الحنفي) İslamdinininsünnifıkıhmezheplerinden biri. Hanefilerin itikatta (inançta) mezhepleri ise maturidiyedir. İsmini kurucusu Ebû Hanife'den (Numan bin Sabit) (699-767) alır. Türkistan, Afganistan, Türkiye, Hindistan ve Pakistan'da yaygındır. Hanefi mezhebi dört sünni mezhebin nüfus açısından en genişidir. Takipçileri tüm İslam aleminin yaklaşık %45'ini oluşturmaktadır. Diğer üç mezhep Şafii, Maliki ve Hanbeli mezhepleridir.
Mezheb ismini kurucusunun künyesi olan Ebû Hanife'den alır. Hanife sözcüğü hanif kökünden gelir. Hanif sözcüğü İslam öncesinde Allah'ın birliğine inanan ve İbrahim'in dininden olanları tanımlamakta kullanılırdı.
Fakat Ebû Hanife'nin bu künyeyi nasıl aldığı konusunda çeşitli tartışmalar mevcuttur. En çok kabul görmüş açıklama, hanif sözcüğünün kullanımlarından olan "İslam'a kuvvetle bağlı olan kişi" anlamında, Ebu Hanife'nin İslam'a fazlasıyla bağlı olduğunu belirtmek için verildiği yönündedir. Kesin olan şey mezhebin ismini kurucusundan aldığıdır. Ebu Hanife Ehl-i Beyt'den olan Caferi'lerin 6.İmamı İmam Cafer Sadık(a.s)'tan 2 yıl ders almıştır.. Ebu Hanife'nin asıl adı Numandır.Babasının adı Sabittir.Hicrettin 80.yılında doğmuş,150.yılında Bağdat'ta vefat etmiştir.İmam-ı Azamın talebeleri onun rivayet ettiği görüşleri toplayarak sistemlemişlerdir. Onun görüşlerinden yeni yeni eserler telif etmişlerdir. Böylece İmam-ı Azamın görüşleri bir mezhep halini aldı.
Hanefi mezhebinde bir konuda hüküm çıkarmak için önce "kitaba" (yani İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'a) başvurulur. Kitapta bir delil bulunamazsa sünnete bakılır. Sünnette de yoksa sahabenin birinin görüşü temel alınır. Sahabi sözünde de bir cevap bulunamazsa en son kıyas'a başvurulur. Bazen maslahat icabı kıyas tercih edilir.

Şafii mezhebi (Arapça: المذهب الشافعي) veya Şafiilik, bir İslam dini fıkıh (İslam hukuku) mezhebi.
İmam-ı Şafii'nin (Hicri 150 (M.S. 767), Gazze - Hicri 204 (M.S. 820), Kahire) kendi usulüne göre şer'i delillerden çıkardığı hükümlere ve gösterdiği yola Şafii Mezhebi denir. Ehl-i sünnet itikadında olan müslümanlardan, amellerini yani ibadet ve işlerini, bu mezhebin hükümlerine uyarak yapanlara Şafii denir. Şafiilik olarak da anılır. Şafii mezhebi dört sünni fıkıh mezhebinden birisidir.
Şafii mezhebi Türkiye ve diğer yakın ülkelerde yaygındır ve Sünni bir mezhepdir. Şafii mezhebinin kurucusu İmam-ı şafii, Maliki ve Hanefi mezheplerinin usulleri yayılmaya başladığı ilk zamanlarda yetişti. Bu yüzden İmam-ı şafii mezheplerin yollarını izleme fırsatı buldu. Ve onlardan farklı bir usul takip etti. Fıkhın usulleri ile ilgili ilk eser olan "ER-RİSALE" isimli kitabı yazdı. Zaman içerisinde fakihler onun etrafında toplandılar ve onun geliştirdikleri usullere göre fetva verdiler.
Böylece şafii mezhebi doğdu

Konu ishakyilmaz tarafından (01-19-2009 Saat 13:58 ) değiştirilmiştir..
ishakyilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 01-19-2009, 13:16   #2
Kullanıcı Adı
Ahmet Yasin
Alıntı:
ishakyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
HANİFİ MEZHEBİ;

aman kardeşim dikkat edelim bir hanefi-safii mezheb ayrımı cıkmamıstı türkiyede

eski zaman türkiyesi olsaydı belki

SAFİİ MEZHEBİ
Ahmet Yasin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-19-2009, 13:36   #3
Kullanıcı Adı
MelekTube
Hanefi Mezhebi
MelekTube isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-19-2009, 13:52   #4
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Küçük bir hatadan dolayı yarım kalan konumuz yanlışlıkla enterlenmesi ile,ve açılır açılmaz barışcan kardeşimin olaya intikal etmesi sonucu önyargılı bir görüşte bulundu benim aleyhimde,bilmeyerek tabi.Bu kısa nottan sonra konunun yanlış anlaşılmaması için birkaç eklenti daha yapmak istiyorum.Kişisel bir fikir olup,forumdaki üyelerin hangi mezhebin mensubu olduklarını öğrenmek istedim.Birincisi mezhep denilince kimileri ''din''olarak görebilirler...Mezhep ile din birbirinden farklı kavramlar.Ehli iman,ehli sünnet sahibi müslümanlar bunu çok iyi bilirler..!Mezhep demek yol demek,din ise ilahi Yaratıcının yani ALLAH'ın emir ve yasaklarını içeren,ahiret yurdunda mutluluğa ulaştıran kurallar bütünüdür..!İslam aleminde dört mezhebin bulunduğuna ve dört mezhep mensubunun olduğunu bilmekteyiz.Bu dört mezhebin ülkemizde en yaygın olanları HANEFİ ve ŞAFİİ'dir.Bu kısa bilgilerden sonra mezhep çatışmasının imkansız olduğunu bilirler,artık çatışmacılar
Alt 01-19-2009, 13:53   #5
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Bende şafiiDoğu kökenli kardeşlerimiz genelikle şafii'dirler.Lakin Batıya yerleştikten sonra Hanefi mezhebine uyanlarda olmaktadır.
Alt 01-19-2009, 15:03   #6
Kullanıcı Adı
Ahmet Yasin
Alıntı:
ishakyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Küçük bir hatadan dolayı yarım kalan konumuz yanlışlıkla enterlenmesi ile,ve açılır açılmaz barışcan kardeşimin olaya intikal etmesi sonucu önyargılı bir görüşte bulundu benim aleyhimde,bilmeyerek tabi.Bu kısa nottan sonra konunun yanlış anlaşılmaması için birkaç eklenti daha yapmak istiyorum.Kişisel bir fikir olup,forumdaki üyelerin hangi mezhebin mensubu olduklarını öğrenmek istedim.Birincisi mezhep denilince kimileri ''din''olarak görebilirler...Mezhep ile din birbirinden farklı kavramlar.Ehli iman,ehli sünnet sahibi müslümanlar bunu çok iyi bilirler..!Mezhep demek yol demek,din ise ilahi Yaratıcının yani ALLAH'ın emir ve yasaklarını içeren,ahiret yurdunda mutluluğa ulaştıran kurallar bütünüdür..!İslam aleminde dört mezhebin bulunduğuna ve dört mezhep mensubunun olduğunu bilmekteyiz.Bu dört mezhebin ülkemizde en yaygın olanları HANEFİ ve ŞAFİİ'dir.Bu kısa bilgilerden sonra mezhep çatışmasının imkansız olduğunu bilirler,artık çatışmacılar
samimiyetini anlıyorum başka bir haberin etkisinde kalarak sadece latife yaptım sende olayı ciddiye aldın sanırım

hakkını helal et
Ahmet Yasin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-19-2009, 15:27   #7
Kullanıcı Adı
Ak_Kelebek
hanefi ama en yakın kankam şafi doğulu oda elimi sıkmaz çoğu zaman abdesti bozulmasın diye
Ak_Kelebek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-19-2009, 16:21   #8
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Alıntı:
Ak_Kelebek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hanefi ama en yakın kankam şafi doğulu oda elimi sıkmaz çoğu zaman abdesti bozulmasın diye
İki mezhep arasında en belirgin farklardan birisi;kardeşimizinde değindiği gibi karşı cins durumuHatta bir kaç anımdan bir tanesini sizinle paylaşayım.Güncel olarak market alış verişlerinde para üstü verildiğinde kasiyer bayana yere bırakır mısın diyorum,bayanda eline bakıyor acaba bir anormallik var mı diye,bende bazılarına durumu izah ediyorum,bazılarıda anlıyorum.O yüzden alış veriş yaparken abdestliysem şayet ya fifti fifti hesap,ya da kasiyer erkek:D
Alt 01-19-2009, 16:24   #9
Kullanıcı Adı
MelekTube
sizin de işiniz zor Allah yardımcınız olsun
ben şafi değilim ama bayan olduğum için aynı durumlarla karşılaşıyorum
MelekTube isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-19-2009, 16:34   #10
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
İlk izlenimlerde zor görünebilir,ama dediğim gibi zeki önlemler alıyorumYalnız her iki mezhebinde kendine göre zor kolay uygulamaları sözkonusu.

Etiketler... Lütfen konu içeriği ile ilgili kelimeler ekliyelim
hanifi, şafii

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)