AK Gençliğin Buluşma Noktası
Darbeler ve Darbe Girişimleri Darbeler ve darbe girişimleri hakkında bütün haber ve duyuruları bu bölümde paylaşalım.

Stil
Seçenekler

Alt 05-03-2009, 14:42   #1
Kullanıcı Adı
Yıldırım
Standart Ferda Paksüt'ün iddianamedeki kara yüzü
Ferda Paksüt'e birde iddianameden bakalım.
Tamamen kendi çalışmamdır.

Sayfa:8
Alıntı:
15-FERDA PAKSÜT, ENVER Kızı BEDİA'den olma,
19/09/1961 doğumlu, BURSA ili, OSMANGAZİ ilçesi,
köy/mahallesi, 45 cilt, 468 aile sıra no, 8 sıra no'da
nüfusa kayıtlı Devlet Cad. Ziyaer Rahman Cad. Anayasa
Mahkemesi Lojmanları No:10 ANKARA adresinde
ikamet eder.
MÜDAFİİ : Av. Bülent Hayri ACAR-(5932)
SUÇ : Silahlı Terör Örgütüne Bilerek İsteyerek Yardım Etme
SUÇ TARİHİ : ANKARA - 28.08.2008
SEVK MADDESİ : TCK'nın 314/3 , 220/7 yollaması ile TCK'nın 314/2,
3713 sayılı Yasanın 5, TCK'nın 53, 58/9, 63.
Sayfa:138
Alıntı:
Şüpheli Turan ÇÖMEZ’in örgütün amacı doğrultusunda, ERGENEKON'un siyasi
partileri bölüp parçalama veya farklı partilerin tek merkezden yönetilmesi amacı kapsamında
özellikle kapatma davası sürecinde şüpheli Ferda PAKSÜT ile irtibata geçerek ondan aldığı
gizli ve stratejik bilgileri, örgütün yöneticilerine ulaştırarak kamu oyunu yönlendirmeye
çalıştıkları, aynı zamanda örgütün stratejisine uygun olarak partiyi bölüp etkisiz ve yürütme
yetkisini kullanamayacak hale getirmeye hedefledikleri
Sayfa:325
Alıntı:
*Tape No:7141’de kayıtlı, 31.07.2008 günü saat:13.49’da Ferda PAKSÜT’ün Yılmaz
ATEŞ ile yaptığı görüşmede; Ferda’nın “Merhaba bulunduğunuz yerde sabit varmı” dediği
bunun üzerine Yılmaz’ın “207 40 60” numaralı telefonu verdiği, Ferda’nın “Arıyorum
hemen” dediği,
Sayfa:325
Alıntı:
*Tape No:7149’da kayıtlı, 05.08.2008 günü saat:22.44’te Ferda PAKSÜT’ün Ersin
BAL ile yaptığı görüşmede; Ersin BAL’ın “Bir arkadaşlarımla yemekteyim özeliklede başka
326
bir arkadaşımın telefonu telefonundan aradım yani beni telefonun dinleniyorsa
diye…Benim size aktarmam gereken bir şeyler var yarım saatliğine gelecem yanınıza.”
dediği, Ferda’nın “Kötümü” dediği, Ersin’in “Yok yok deyil yani telefonfa konuşmayalım
geliyorum şimdi” dediği,
Sayfa:400
Alıntı:
Tape No: 7107 de kayıtlı 02.04.2008 gün saat: 16.31 de Ferda PAKSÜT ile Ersin
BAL arasında geçen görüşmede; F.PAKSÜT’ ün “… şimdi O... ın da mahkemedekilerin
hepsi İstanbul a gitmiş maç için” dediği, E.BAL’ ın “Öyle mi” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Ha
ondan sonra şey de gitmiş” “Patron da gitmişdediği, E.BAL’ ın “Allah Allah maç için
bütün Anayasa Mahkemesi ciddi mi söy...” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Ne derler H. K…
filan F…, S… hepsi gitmişler” “Bak sen gidelim demiştin ben sana şey yapmamıştım şey de
gitmiş” “Melih filan da gitmiş” dediği, E.BAL’ ın “Gerçekten bu doğru mu şaka” dediği,
Alıntı:
Tape No:7110’da kayıtlı 03.04.2008 günü saat: 16.37’de Ferda PAKSÜT’ün Ersin
BAL ile yaptığı görüşmede; Ferda’nın “Ersin, A… da gitmiş bunlarla. Nasıl sahtekarlığa
bak O…la Vali telefon açmışlar bu da ... şüphelenmişler ya demişler seni de göremedik de
kahve içecektik filan ya dedim sen. Ben sana bişey söyliyim mi A….. cebinden asla 200-300
milyon bilet parası vermez.” dediği, Ersin’in “Bugün yoklar değil mi mahkemede
dönmüşler mi” dediği, Ferda’nın “Yok iki saat sonra dönecez demişler. Yani kapatma
davasının sonucu hani değişebilir diye.” dediği, Ersin’in “Aman aman aman
korkutuyorsunuz beni bakalım bekleyecez görecez İstanbul yazmazsa zaten yarın biz
yazacaz konuştuk kendi aramızda arkadaşlarla yazmazlarsa yazacaz” dediği, Ferda’nın
Yok bunlar fotoğraflamışlar siz fotoğrafladınız mı.” dediği, Ersin’in “…H. K….. ı filan
gördük dedim ki genişte çektiniz mi çektik dediler bugün kullanmalarını bekliyoruz
kullanmazlarsa yarın fotoğrafı bana gönderecekler maille bakacam tanınıyorlar mı kim
kimdir” dediği, Ferda’nın “Tamam Ersincim. Konuşuruz daha hadi öptüm” dediği,
Alıntı:
Tape No:7115’de kayıtlı, 04.04.2008 günü saat:12.11’de Ferda PAKSÜT ve İ. K.’un
Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;Ferda’nın “İbrahim bey seni tebrik ediyor birlikte oturup
karar verdiğimizi söyledim…Fotoğraflar” dediği, Ersin’in “Ha şimdi onu konuşacam işte
İstanbulla şimdi geldim bana yollamalarını isteyecem” dediği, Ferda’nın “Yalnız biliyor
musun aldığım son habere göre maç ayağına bazıları toplantı yapmış. Dubaide de
görüşmeleri tespit ettim. Spot haberler var bende de” dediği, Ersin’in “Bi konuşalım
bunları…” dediği tespit edilmiştir.
Alıntı:
Tape No:7118, 07.04.2008 günü saat:15:46’da Ferda PAKSÜT’ün Ersin BAL ile
yaptığı telefon görüşmesinde özetle; F.PAKSÜT’ ün “Ersin iyiyim, şu anda Prag dayım, Prag
ın tadını çıkarıyorum, orda nasıl durum” dediği, E.BAL’ ın “Vallahi bir şey yok gelişme,
bıraktığnız gibi aynen öyle sessiz sakin bekleyişte” İşte bugün AKP Merkez Karar
Yürütme Kurulu toplanıyor, bu Anayasa değişikliğini gidip gitmememi karar
verecekler, o yönüyle” “Bugünün kritik yanı var, onun dışında bir şey yok Anayasa
Mahkemesi cephesiyse sakin, halen rapor tabiki yok ortada” dediği, F.PAKSÜT’ün “Hı dün
Yargıtayın şeyine gittin mi? Askeri Yargıtayın şeyine” dediği, E.BAL’ ın “Yo gitmedim
dün misafirlerim vardı, …” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Haa A.A…… hastaymış gitmemiş
H…..geç gitmişdediği, E.BAL’ ın “Hı hı enteresan” dediği, F.PAKSÜT’ün “F…. yok
F…. zaten her hafta sonu İstanbul da” dediği, E.BAL’ ın “Ha ha ha süpersiniz” dediği,
F.PAKSÜT’ ün “Ersin iyi yaptım dimi” dediği, E.BAL’ ın “Gayet iyi, en doğrusunu
yaptınız, mükemmel” dediği, görüşmenin ilerleyen kısmında F.PAKSÜT’ ün “…Bide ben
sana bir şey söyleyecem, dün Koray ne diyordu Pragla ilgili bir şey söylüyordu
401
ticaretiyle ilgili. YA BEN SANA BURAYLA İLGİLİ HABER YAZDIRACAM ERSİN,
ÇOK İLGİNÇTİdediği, E.BAL’ ın “Tamam, tamam” dediği,
Sayfa:401
Alıntı:
Tape No:7123 20.06.2008 günü saat:18:39 da Ferda PAKSÜT’ün Ersin BAL ile
yaptığı telefon görüşmesinde özetle; F.PAKSÜT’ ün “Dün mahkemede ki üyelere bir
broşür dağıtmışlar” “Şey diye H….. istifa etmeli diye, İşçi partisinin broşürü H…… in
şeylerde çıkan gazeteler mecmualarda çıkan” dediği, E.BAL’ ın “Biliyorum iBDA-C nin
dergisinde görev aldığı” “Anayasa Mahkemesi Üyelerine İşçi Partisi getirdi orda dağıttı
üyelerede mi dağıtılmışdediği, F.PAKSÜT’ ün “Evet” dediği, E.BAL’ ın “Üyelere değil
de postalamışlardır” dediği, E.BAL’ ın “Okumadınız heralde. tabi tabi İbda-c ile ilgili kaç bir
haftadır bu yazılıp çiziliyor. H….K…. istifa etmelidir diye” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Melih
Aşık yazmış” dediği, E.BAL’ ın “Başkalarıda yazdı şu an hani hangisi idi hatırlamıyorum
bir çok yerde var. Çok doğru doğru bir şey tepki bizde şimdi şeyi yazacağız pazartesi
yada salı günü çıkacak bu Roportörün ıhh katıldığı paneli” dediği, F.PAKSÜT’ ün
Raportorun katıldığı paneli yazacaklarmışdediği, E.BAL’ ın “Evet, evet evet” Evet
İsmail bey ile pazar günü oturup onu hazırlayacağız” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Ama sen
onu biraz şeye de yazdır Gökçel e de filanda yazdır” dediği,
Sayfa:402
Alıntı:
Tape No:6922 de kayıtlı 26.06.2008 günü saat:20:01 de Ferda PAKSÜT’ün Ersin
BAL ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; F.PAKSÜT’ ün “…N…..’nin oğlu işe başlayalı
1 ay olmuşdediği, E.BAL’ ın “Hee yeni başlamış hiçbir şey diyemedi zaten” dediği,
F.PAKSÜT’ ün “Hayır AKP şeyi açıldıktan sonra öbürü de müracaat etmiş” “Yani beden
..... VATANDAŞ OLARAK AZİZİM GAZETECİ OLARAK GAZETECİ OLARAK
BUNUNLA DA UĞRAŞMANI İSTİYORUM” dediği, E.BAL’ ın “Evet ya lafı mı olur
tabi ki ben şimdi” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Hayır 1 ay oldu yani AKP davası açıldıktan sonra
başlıyor bakar mısın yani AKP nin yaptığını başkası da CHP yapıyor 35 yaşındaki çocuk bu
yaşta” “Bu yaşa kadar azizim bir işe girememiş de iş bankası gibi köklü bir kuruluş maaşı iyi
zartı iyi zurtu iyi yani hadi o zaman ben de belediyeyle iş yapana değil de TRT ye gireyim” “1
ay Tek 1 ay çift maaş alayım Ersin” dediği, E.BAL’ın “Aslan arkadaşım benim” “OLUR
MU ÖYLE ŞEY KONUŞACAM GEREKSE YAZACAM” “Hayır hayır şeyi de soracam
istifa edip etmeyeceklerini yani böyle” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Hayır şeyi de sor bunun
da müracaatını sor oldım ya haber” dediği,
Sayfa:402
Alıntı:
Dolayısıyla kapatma davası sürecinde, şüpheli Ferda PAKSÜT’ün Anayasa
Mahkemesi üyelerinin özel hayatları ile ilgili gazeteci Ersin BAL’a bilgiler vererek
yönlendirici haberler yaptırmaya çalıştığı, böylelikle Anayasa Mahkemesi üyelerini yargı
sürecinde etkilemeyi amaçladıkları,
Öte yandan KAPATMA DAVASI’nın başlangıcında, şüpheli Ferda PAKSÜT
raportörün raporu ile ilgili eski bir AKP milletvekili şüpheli Turan ÇÖMEZ’e bilgiler verdiği,
bu bilgileri verirken bilinçi ve kasıtlı olarak ortalığın karışması için kamuoyuna gerçek dışı
açıklama yaptıklarını söylediği, bu kapsamda Tape No:7152 de kayıtlı 28.03.2008 saat:
12:27’ de Turhan ÇÖMEZ’ in Ferda PAKSÜT ile bir erkek şahıs arasındaki yaptığı
görüşmede; Ferda PAKSÜT’ ün “BİZDE BİLİYOSUN RAPORTÖR ŞEYİNİ VERDİ
RAPORU” “.... SIZDIRMADA ESAS REDDEDİLME YÖNÜNDE YALNIZ BİZ
BASINA ÖYLE DEMEÇ VERDİK” “Ama biz ORTALIĞI KARIŞTIRMAK İÇİN
ÖYLE ŞEY YAPIYORUZ ki biraz karışsın şimdi” “..raportörün raporu öyle diye
basında çıkarsa bunlar iyice rahatlar” “Ama iyice TUTUŞMUŞLAR Bulgaristandan
geri adım atacam diye demeç veriyormuş” dediği, Turhan ÇÖMEZ’ in “Ha okudum
gazetelerden” dediği böylelikle Yargılama sürecini etkilemeye çalıştığı,
Ayrıca KAPATMA DAVASI devam ederken şüpheli Ferda PAKSÜT’ün Turan
ÇÖMEZ’le sık sık görüşerek gizli toplantılar yaptığı, hatta Turan ÇÖMEZ’i evlerine kadar
çağırarak bazı konuları bizzat evlerinde konuştukları, aynı dönemde Turan ÇÖMEZ’in siyasi
çalışmalar yaptığı ve bu çalışmalar kapsamında, vatandaşlardan edindiğini söylediği
izlenimlerini Ferda PAKSÜT’e aktardığı, bu kapsamda yaptığı görüşmerde,
Tape No:7112’de kayıtlı, 03.04.2008 günü saat:17.25’te Ferda PAKSÜT’ün Turhan
ÇÖMEZ ile yaptığı görüşmede; F.PAKSÜT’ ün “Naptın dünkü görüşme nasıl gitti aman
403
bugünkü” dediği, T.ÇÖMEZ’ in “İyi çok güzel geçti bi konuşmamızda fayda var ...”
dediği, F.PAKSÜT’ ün “Hı, şeyi nasıl görüyor? Osman abi nasıl görüyor?” dediği,
T.ÇÖMEZ’ in “Benim nereye gittiğimi biliyorsun değil mi bugün.” dediği, F.PAKSÜT’ ün
Anladım işte onu diyorum” dediği,T.ÇÖMEZ’ in “Tamam konuştuk sizden de bahsettik
anlatacağım sana sonra” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Ne diyor? Olumlu mu” dediği,
T.ÇÖMEZ’ in “Çok olumlu yüz yüze konuşalım oldu mu” dediği, F.PAKSÜT’ ün “O…..
abin de yanımda da tamam bi görüşelim biz çünkü Pazar günü yok oluyoruz” dediği,
T.ÇÖMEZ’ in “Abla benim de bu akşam bi konferansım var ordan çıkışta keşke bir fırsat
olsa da bi kısacık yüz yüze görüşsek söyleyeceğim şeyler var” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Bi
telefon çaldırsana o zaman” “(Yanındakilere: Hayır bir konferansı varmış ordan
çıkınca çaldıracak bizi) Tamam Turhancım sen çaldır” dediği, T.ÇÖMEZ’ in
Anlatacam şeyler var görüşürüz” dediği,
Sayfa:403
Alıntı:
Tape No:7151 de kayıtlı 07.05.2008 günü saat: 20:42 de Ferda PAKSÜT’ün Turhan
ÇÖMEZ ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; F.PAKSÜT’ ün “...... normal telefondan
araya bilirsin” dediği, T.ÇÖMEZ’in “Yok yok burdan konuşabiliriz yarın sen veya
abiyle bi konuşmam lazım” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Abinle konuş benim öğlen
yabancılara yemeğim var” dediği, T.ÇÖMEZ’ in “Bana ne derse akşam evede
uğrayabilirim gündüz bi yerde 5 dakika yüzyüze konuşmak istiyorum” dediği,
F.PAKSÜT’ ün yanında bulunan şahsa hitaben (Yarın abimle görüşemem lazım diyor
Kulupte yemek yiyin ikiniz) dediği, akabinde T.ÇÖMEZ’e “Kulupte yemek” dediği,
T.ÇÖMEZ’ in “Fark etmez makamına uğrarım kulüp olur akşam istiyorsa iş çıkışı bi 5
dakika uğrarım.....” “Ben ofisteyim gelen giden var sorun yok ya ben ayarlarım benim
için sorun zaman sorunu yok” dediği, F.PAKSÜT’ ün “.... Öğlen beraber yemek yiyin o
zaman” dediği, T.ÇÖMEZ’in “Nasıl arzu edersen” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Kulüpte yiyin
orası daha” dediği, T.ÇÖMEZ’ in “Tamam tamam canım” dediği,
Sayfa:403
Alıntı:
Tape No:7151 de kayıtlı 07.05.2008 günü saat: 20:42 de Ferda PAKSÜT’ün Turhan
ÇÖMEZ ile yaptığı telefon görüşmesinde özetle; F.PAKSÜT’ ün “...... normal telefondan
araya bilirsin” dediği, T.ÇÖMEZ’in “Yok yok burdan konuşabiliriz yarın sen veya
abiyle bi konuşmam lazım” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Abinle konuş benim öğlen
yabancılara yemeğim var” dediği, T.ÇÖMEZ’ in “Bana ne derse akşam evede
uğrayabilirim gündüz bi yerde 5 dakika yüzyüze konuşmak istiyorum” dediği,
F.PAKSÜT’ ün yanında bulunan şahsa hitaben (Yarın abimle görüşemem lazım diyor
Kulupte yemek yiyin ikiniz) dediği, akabinde T.ÇÖMEZ’e “Kulupte yemek” dediği,
T.ÇÖMEZ’ in “Fark etmez makamına uğrarım kulüp olur akşam istiyorsa iş çıkışı bi 5
dakika uğrarım.....” “Ben ofisteyim gelen giden var sorun yok ya ben ayarlarım benim
için sorun zaman sorunu yok” dediği, F.PAKSÜT’ ün “.... Öğlen beraber yemek yiyin o
zaman” dediği, T.ÇÖMEZ’in “Nasıl arzu edersen” dediği, F.PAKSÜT’ ün “Kulüpte yiyin
orası daha” dediği, T.ÇÖMEZ’ in “Tamam tamam canım” dediği,
Sayfa:406
[quote]
Tape No:7135’te kayıtlı, 30.07.2008 günü saat:18.05’te Ferda PAKSÜT’ün Y. A. ile
yaptığı görüşmede; Ferda’nın “Ha ben Ferda merhaba yanlış bilgiymiş 6 ya 5
kapanmamış. Ama çok güzel şeyler var tabi ortada yani o kadar güzel şeyler var ki
ortada tabi insanoğlu hangi konumda olursa olsun insan.. Evet evet şimdi Osmanla
konuştum demek ki bazıları bazı şeyleri alıyorlar aldılar..Bende size bir iki tane konuda
şey verecem onları araştır. Bazı arkadaşlar mesela bazı arkadaşların bazı ihalelerle
ilgili.. ve çok uyduruk bir ceza vermişler biliyor musun. Yani diyecek hiçbir şey yok
görüşelim tamam mı” dediği, Yılmaz’ın “Tamam oldu peki” dediği,
Tape No:7127’de kayıtlı, 30.07.2008 günü saat:13.43’te Ferda PAKSÜT’ün Ersin
BAL ile yaptığı görüşmede; Ersin’in “…öğleden sonra akşama doğru oylama yapılacak”

Konu Yıldırım tarafından (05-06-2009 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir..
Yıldırım isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 05-03-2009, 14:43   #2
Kullanıcı Adı
Yıldırım
dediği, Ferda’nın “Evet, ne diyosun sen, yani H…. o kadar ... yani o nasıl böyle bişeye izin
veriyoki markaja alınmaya” dediği, Ersin’in “Vallahi ben ne diyebilirim orda her insanın
hür bi iradesi var hür 1 de oyu var” dediği, Ferda’nın “PEKİ SEN NİYE AMA BAK
BELEDİYEDEN OĞLU İŞ ALDI BUNUN ÜSTÜNE GİTMEDİNİZ” dediği, Ersin’in
Çıkaramadık ne yani.. Somut somut somut veri lazım yani , somut veri lazımki..”
dediği, Ferda’nın “Konuşalım tamammı ben şimdi biyereYa çok ama şey yani
inanılmaz” dediği, Ersin’in “Görecez bakalım ne yapacaklar görecez” dediği, Ferda’nın “
Sen şeymisin ya 1 oy 1 oy” dediği, Ersin’in “E nerden yani bi tarafa şu tarafa A A ya şu
kadar B ye şu kadar onu nerden eminsiniz emin olamazsınız.. Tamam görüşürüz..” dediği
belirlenmiştir.
[/QUOTE]
Sayfa:473
Alıntı:
Tape No: 8205 de kayıtlı 03.07.2008 saat:18.53 de Ersin B… ile yaptığı görüşmede;
Ferda PAKSÜT’ün “Mahkemenin önünde adamın var mı?” “Şimdi çıkıyoruz da onun
için” dediği, Ersin B…’ın “Mahkeme önünde yok geldiler” Beyefendi mi çıkıyodu”
“Açıklama yapacak mıydı acaba” dediği, Ferda PAKSÜT’ün “Yaptırıver bi cümle sor”
dediği, Ersin B…’ın “Şu anda bizden orda kimse kalmadı ya” dediği, Ferda PAKSÜT’ün
Milliyetten yok mu” dediği, Ersin B…’ın “Onlar foto muhabirleri falandır herhalde belki de
Anadolu Ajansı ben yine de arayacağım insanları ne sor yani bişey mi soracaklar ne
olduğunu” dediği, Ferda PAKSÜT’ün “Şey ne olduğunu sorsun yani” dediği, Ersin B…’ın
Anladım varsa hemen arayıp uyarıyorum çocukları” dediği,
Tape No: 8209, 26.08.2008 saat:18.07 de Mesut… ile Ferda PAKSÜT’ ün yaptığı
görüşmede; Ferda PAKSÜT’ ün, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili Cumhuriyet Savcısının
kendisini Ankaraya çağırdığını anlattığı ve “Başsavcı yardımcısı sakın yazma bunu ama”
dediği, Mesut’un “Peki bize bi şeyiniz olsun o zaman kaçta gelin dediler” “Ergenekon
muhtemelen talimatlı ifade alınması için olmuş olabilir” “Müsaadeniz olursa bence bunu
haber yapmak isterim doğrusu” dediği, Ferda PAKSÜT’ ün “Ersin beni bi arasın” “Öbür
474
telefondan hani senin aradığın numara vardı ya bi tane” dediği, Mesut’un “ezginin
telefonundanmı” dediği, Ferda PAKSÜT’ ün “Sinemin Sinemin” dediği,

Sayfa:1225
Alıntı:
Tape No:7113, 03.04.2008 tarihinde Ferda PAKSÜT ile yaptığı telefon görüşmesinde
özetle; T.ÇÖMEZ’in “Osmaniye ye oraları organize edecem sadece pazar burdayım ondan sonra
yine bir Ege çıkartması var İzmir’e falan gidiyorum durum bu” dediği, F.PAKSÜT’ün “ (Arka
planda bulunan şahsa: "Yarın gidiyormuş Turhan şeye Adana’ya gidiyormuş cumartesi de yokmuş
anlatacaklarım var diyor çocuk "diyor) Bize gelebilir misin Turan” dediği,
Tape No:7112, 03.04.2008 tarihinde FERDA PAKSÜT yaptığı telefon görüşmesinde
özetle; T. ÇÖMEZ’in “İyi çok güzel geçti bi konuşmamızda fayda var ...” dediği,F.
PAKSÜT’ün “Hı, şeyi nasıl görüyor? Osman abi nasıl görüyor” dediği, T. ÇÖMEZ’in “Benim
nereye gittiğimi biliyorsun değil mi bugün” dediği, F. PAKSÜT’ün “Anladım işte onu diyorum”
dediği, T.ÇÖMEZ’in “Çok olumlu yüz yüze konuşalım oldu mu” dediği,

Sayfa:1226
Alıntı:
Tape No:7162, 05.04.2008 tarihinde FERDA PAKSÜT ile Turan Çömez’in yaptığı
telefon görüşmesinde özetle; T. ÇÖMEZ’in “İyiyim İskenderun, Adana, Osmaniye
1226
çalışmalarımı yaptım, programlarımı yaptım, dönüyorum şu anda” dediği, F. PAKSÜT’ ün
“Tamam. O bir, bir de sana bir tane varlıklı birisi var onu da şey yapıyorum” dediği,
T.ÇÖMEZ’in “Sağol Sağol canım benim Osman abi oralarda mı” dediği, F.PAKSÜT’ün
“Osman abini mi istiyorsun” dediği, T. ÇÖMEZ’in “Yaaa millet bitmiş abla. Millet çökmüş.
Fakirlik yoksulluk” “Tablo çok vahim tablo çok vahim Bir ayrıntı daha paylaşacağım Osman
abiyle” “Fakat Türkiye çöküyor yav. Türkiye hiç iyiye gitmiyor inan” “Nasıl bitmiş toplum
nasıl esnaf köylü felaket anlatamam sana bugün Osmaniye de çok vahim bir toplantı yaptım
bütün esnaf odaları sivil toplum kuruluşları falan kalabalık” “Şu anda yaptığımız bir tek şey var,
cebimizdeki sor kuruşu da mermilere ayırdık, hepimiz yastığımızın altında silahımızla
duruyoruz ve mermi biriktiriyoruz dedi” “SEN HANİ BİR YERLE BİR SOHBET EDECEĞİM,
ÇAY İÇECEĞİM DİYORDUN YA” “Bu önemli bir ayrıntı. Yani bu tespitimi nolur paylaş.
Çünkü çok vahim bir tablo var buralarda” “ dediği,

Sayfa:1228
Alıntı:
Tape No:7151, 07.05.2008 tarihinde Ferda PAKSÜT ile yaptığı telefon görüşmesinde
özetle; F. PAKSÜT’ün “...... normal telefondan araya bilirsin” dediği, T.ÇÖMEZ’in “yok yok
buradan konuşabiliriz” “Bana ne derse akşam evede ugrayabilirim gündüz bi yerde 5 dakika yüz
yüze konuşmak istiyorum” dediği

Sayfa:1232
Alıntı:
Tape No:8206, 17.07.2008 tarihinde Ferda PAKSÜT ile E.B.’ın yaptığı telefon
görüşmesinde özetle; F. PAKSÜT’ün “Peki ersin bu benim telefon Turhan’la düşen telefon ben
bunu değiştireceğim azizim” dediği, E. B.’ın “Dediğim gibi yani Turhan ÇÖMEZ’i dinlerken
yaptığınız bütün konuşmaları dinlemişlerdir.
Tape No:8207, 26.08.2008 tarihinde Ferda PAKSÜT ile Mesut’un yaptığı telefon
görüşmesinde özetle; Ferda PAKSÜT’ ün “Haşim İBDA-C ci diyorlar onunda istifa etmesi lazım
Osman PAKSÜT e de TURHAN ÇÖMEZ diyorlar onunda istifa etmesi lazım” “dinliyorlar şimdi
yine dinliyorlar telefonda” “Dinliyorlar yani dinlesinler Allahtan başka kimseden korkumuz yok
yani ağzımızı açtıracaklar bizim TURHAN ÇÖMEZ ile konuşmayı yayınlıyorlar TURHAN
ÇÖMEZ ile beyefendi konuşmadı bile ya yani .... röportaj gibi Beyefendi TURHAN ÇÖMEZ
Beyefendinin huyunu bilmiyormusunuz telefonu alıp konuşmaz bile” dediği

Sayfa:1243
Alıntı:
e-Delillerin ve Hukuki Durumunun Değerlendirlmesi
Şüpheli Turan ÇÖMEZ’in mevcut deliller, incelemeler ve telefon görüşmeleri göz önüne
alındığında, ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN yargılanan sanıklarından, Güler
KÖMÜRCÜ, Mehmet Zekeriya ÖZTÜRK, Veli Küçük, Doğu PERİNÇEK, Erkut ERSOY, Bekir
ÖZTÜRK, Sevgi ERENEROL, Oktay YILDIRIM, Muammer KARABULUT, ile devam eden
soruşturmada ki, şüphelilerden Mehmet Şener ERUYGUR, Ahmet Hurşit TOLON, Sinan Aydın
AYGÜN, Ferda PAKSÜT, Mustafa ÖZBEK, Mustafa Ali BALBAY, Emin ŞİRİN, Sabih
KANADOĞLU ve Ufuk Mehmet BÜYÜKÇELEBİ ile irtibatlı olduğu belirlenmiştir.

Sayfa:1244'ten başlıyor
[QUOTE]
15- Şüpheli Ferda PAKSÜT
a-Savunmaları,
Emniyet beyanı
Şüpheli Ferda PAKSÜT’ ün Emniyette ifadesi alınmamıştır.
Savcılık beyanı
Şüpheli Ferda PAKSÜT’ ün Ankara Cumhuriyet başsavcılığında alınan ifadesinde,
Ergenekon terör örgütüne üye olmak suçundan haklarında işlem yapılan şahıslardan Ahmet Hurşit
TOLON ile kokteyllerde tanıştığını, Sinan AYGÜN’ü tanıdığını, Turhan ÇÖMEZ’i de eşinin
Bağdat Büyükelçisi olduğu dönemde milletvekili olarak bu bölgede hastane yapımı için geldiği
dönemde tanıdığını, ailece samimi olduklarını, diğer şahısların hiçbirini tanımadığını,
28.03.2008 günü Turhan ÇÖMEZ ile yaptığı görüşmede "..dün Raportör şeyi verdi raporu"
"Doğru doğru çift taraflı", "...esas reddedilme yönünde de" "Yalnız biz basına öyle demeç verdik"
1245
"Ama biz ortalığı karıştırmak için öyle şey yapıyoruz ki biraz karışsın, şimdi" "..Raportörün raporu
öyle diye basında çıkarsa bunlar iyice rahatlar" "Ama iyice tutuşmuşlar. Bulgaristan'dan geri adım
atacağım diye demeç veriyormuş" şeklindeki ifadelerinin Turhan ÇÖMEZ ile telefonda fazla
konuşmak istemediğinden yaptığını, buradaki yönlendirmeden kastının basının peşini bırakmasını
söylemek amacıyla olduğunu,
03.04.2008 günü Turhan ÇÖMEZ ile yaptığı görüşmenin, Turan ÇÖMEZ’in dönemin
Cumhurbaşkanını ziyareti ile ilgili olduğunu,
02.04.2008 günlü görüşmeyi Ersin BAL isimli gazeteci arkadaşı ile yaptığını, Ersin’e
kendisine sormuş olduğu için Anayasa Mahkemesi üyelerinin maç seyretmek amacıyla İstanbul’a
gittiğini söylediğini,
03.04.2008 günü Ersin BAL ile yaptığı görüşmede geçen “Kapatma davasının sonucu
değişebilir” ifadesinin şahsi görüşü olduğunu, yukarıda belirtildiği üzere mahkeme üyelerinin
İstanbul’a gidişini Ersin BAL’a söylemesinin nedeninin, buna ilişkin haber yapılmasını veya
mahkeme başkanı ve üyelerinin görüntülerinin alınmasına yönelik olmadığını, AKP hakkındaki
kapatma davasının sonucunu etkilemeye amacıyla bir girişiminin bulunmadığını,
04.04.2008 günü Ersin BAL ile yaptığı görüşmeyle ilgili; Ersin'e hitaben söylediği “Maç
ayağına bazıları toplantı yapmış” cümlesini sehven kullandığını, buradaki kastının maç seyretmek
amacıyla mahkeme başkan ve üyelerinin bir araya geldiğini ifade etmek olduğunu,
20.06.2008 tarihinde Ersin BAL ile yaptığı görüşmeyle ilgili, “Anayasa Mahkeme Başkanı
H.K hakkında broşür dağıtılarak istifaya çağırılması” hususunu televizyon ve gazete haberlerinden
duyduğunu, yine Anayasa Mahkemesi Raportörünün Ankara Hukuk Fakültesinde bir panele
katıldığını arkadaşından işittiğin, bu konuları arkadaşı olan Ersin BAL ile paylaştığını,
20.06.2008 günü Ersin BAL ile yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili; “Darbe karşıtı kişilerin
düzenlediği bir konferansa katılmış O.C” şeklindeki sözlerinden darbe yanlısı bir şahıs olduğu
şeklinde algılanamayacağını, raportör O.C’ın böyle bir panele katıldığını Ersin BAL’dan
öğrendiğini, bu arkadaşı ile olan sohbetlerinde bazen dikkatsizlikle Anayasa Mahkemesi
Üyelerinin ne yaptıklarını ve nereye gittiklerini anlatmış olabileceğini, fakat bu sözlerini Ersin
BAL tarafından haber yapılması amacıyla söylemediğini,
17.07.2008 günü Ersin BAL ile yaptığı görüşmeye ilgili, “A.A’ın oğlunun sende biliyorsun
bende biliyorum Belediye ile ilişkisini” şeklindeki sözlerin sohbet amacıyla söylendiğini, bu
hususta haber yapması için Ersin BAL’ dan herhangi bir talepte bulunmadığını,
30.07.2008 günü, Ersin BAL ile yaptığı görüşmeyle ilgili, “Böyle bir şeye izin veriyor ki,
markaja alınmaya” ifadesinde geçen “markaja alınma” ve “Belediye’den oğlu iş aldı, bunun üstüne
gitmediniz” şeklindeki ifadeleri hatırlamadığını,
30.07.2008 günü saat 13.39’da Ersin BAL ile yaptığı görüşmeyle ilgili, “Seninki kayıyo…,
şimdi H....’le yemek yiyor beraber” şeklindeki sözlerini hatırlayamadığını, arkadaşı Ersin BAL ile
kapatma davasının sonucu hakkında yemek iddiasına girdiklerini, görüşmenin buna ilişkin
olduğunu,
30.07.2008 günü saat:14.34'de Ayfer isimli şahıs ile yaptığı görüşmeyle ilgili, “A.....yakın
markajdaymış, duydunuz mu?”, "Beyefendinin ona iki çift lafı var. Yemin ettirdim ölümü öp diye.
Söylemezsen dedim. Bunun 3 senesi kaldı bundan sonra senin bak yine bi Başkan olabilirsin belki
şansın var. Ama doğru dürüst hareket etmezsen o şansını kaybedersin de dedim." şeklinde
kullandığı sözleri hatırlayamadığını,
30.07.2008 günü saat: 17.01'de Y.A ile görüşmeyle ilgili, kendisine basından aldığı habere
göre AKP’nin 8’e 3 oyla kapandığını söylediğini, görüşmelerinin basın tarafından sorun haline
getirildiğini, bu nedenle sadece bu kişiyle değil, diğer arkadaşlarıyla da dava sonrasında rahat rahat
görüşebileceğini telefonda söylediğini,
30.07.2008 günü saat 17.26’da yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili, görüşmeyi gazeteci M.D
ile yaptığını, kendisinin de gazetelerden aldığı bilgileri onlarla paylaştığını,
1246
30.07.2008 günü saat 18.05’te Y.A ile yaptığı görüşmeyle ilgili, “Demek ki bazıları bazı
şeyleri alıyorlar, aldılar" şeklindeki ifadeyi medya ve gazetelerin Anayasa Mahkemesi’nden
aldıkları bilgiler olarak söylemeye çalıştığını, ayrıca "Bende size bir iki tane konuda şey verecem
onları araştır", şeklindeki beyanlarının ise gazetecilerin kendisine sorduğu bazı ihaleler ile ilgili
olduğunu, bu hususun araştırılması amacıyla bu cümleyi kullandığını,
30.07.2008 günü saat: 18.19’da Ersin BAL ile yaptığı görüşmeyle ilgili, "Niye Belediyeden
aldığı ihaleyi, oğlu ne iş yapıyor bunun niye araştırmıyorsunuz, niye oğlunun ne iş yaptığı belli,
belediyeden ihale alıyor, bunu niye araştırmıyorsunuz" şeklindeki sözleriyle bazı Anayasa
Mahkemesi üyelerinin çocuklarının belediyeden iş aldığığı, bu hususun araştırılmasını, arkadaşı
Ersin’e söylediğini,
31.07.2008 günü saat:13.02’de Ersin BAL ile yaptığı görüşmeyle ilgili, AKP’nin kapatma
davasının bitip bitmemesi hususundaki normal sohbet olduğunu, söylediği sözleri adı geçen
mahkeme üyesinin menfaat temin ettiği anlamında kullanmadığını,
31.07.2008 günü Gökçer isimli şahıs ile yaptığı görüşmeyle ilgili, “BİZEDE O KADAR
ÇOK TEKLİFLER GELDİ Kİ" sözlerini Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili kullanmadığını,
eşinin daha önce Büyükelçilik dönemine ait kendilerine yapılan tekliflerden bahsetmek amacıyla
bu şekilde konuştuğunu,
01.08.2008 günü Hüseyin isimli şahıs ile yaptığı görüşmeyle ilgili, Hüseyin’in gazeteci
olduğunu, bu şahsın daha önce kendisiyle ropörtaj yaptığını, “Yıkılmadık, ayaktayız” cümlesini eşi
ve kendi üzerindeki baskıları ifade etmek amacıyla kullandığını, “Darbeyi yiyen biz olduk”
cümlesinin de adı geçenin şahsi görüşü olduğunu, hakkında ileri sürülen iddiaları reddettiğini
beyan etmiştir.
b-Elde Edilen Dokümanlar,
Şüpheli Ferda PAKSÜT ile ilgili herhangi bir arama ve el koyma işlemi yapılmamıştır.
c-Telefon Görüşmeleri
Tape No:7152, 28.03.2008 günü saat: 12.27 de Turhan ÇÖMEZ ile yaptığı görüşmede
özetle; şüphelinin, "..dün Raportör şeyi verdi raporu" dediği, Turhan’ın "Doğru mu gazetelere
yansıyan" dediği, şüphelinin "Doğru doğru çift taraflı" "...esas reddedilme yönünde de" "Yalnız biz
basına öyle demeç verdik" bu sırada açık olan megafonda arka planda konuşmaya dahil olan erkek
şahsın " Karar mahkemenin diyor tabi sonuçta ama yani kendi görüşüde şey reddedilmesi lazım
deliller yetersiz diyor yani” devamında ‘Ama biz ortalığı karıştırmak için öyle şey yapıyoruz ki
biraz karışsın, şimdi"dediği şüphelinin "..Raportörün raporu öyle diye basında çıkarsa bunlar iyice
rahatlar" "Ama iyice tutuşmuşlar. Bulgaristan'dan geri adım atacağım diye demeç veriyormuş"
dediği,
Tape No:7112, 03.04.2008 günü saat: 17.57te şüphelinin, Turhan
ÇÖMEZ ile yaptığı görüşmede özetle, şüphelinin Turhan ÇÖMEZ'e "Naptın dünkü görüşme nasıl
gitti aman bugünkü. , Hı, şeyi nasıl görüyor? O… abi nasıl görüyor?"
dediği, Turhan ÇÖMEZ'in "Benim nereye gittiğimi biliyorsun değil mi bugün."
dediği, şüphelinin "Anladım işte onu diyorum" dediği, Turhan ÇÖMEZ'in Tamam konuştuk sizden
de bahsettik anlatacağım sana sonra. Çok olumlu yüz yüze konuşalım oldu mu?" dediği,
şüphelinin "O..... abinde yanımda da tamam bi görüşelim biz çünkü pazar günü yok oluyoruz."
dediği,
Tape No: 7162, 05.04.2008 günü saat: 19.38 de şüphelinin, Turhan ÇÖMEZ ile yaptığı
görüşmede özetle; Turhan'ın, "Yaaa millet bitmiş abla. Millet çökmüş. Fakirlik yoksulluk... Tablo
çok vahim tablo çok vahim. Bir ayrıntı daha paylaşacağım O…..ağabeyle." , "...bugün Osmaniye
de çok vahim bir toplantı yaptım bütün esnaf odaları sivil toplum kuruluşları falan kalabalık. Bir
tanesi kalktı dedi ki vekilim dedi biz bittik. Şu anda yaptığımız bir tek şey var, cebimizdeki son
kuruşu da mermilere ayırdık, hepimiz yastığımızın altında silahımızla duruyoruz ve mermi
1247
biriktiriyoruz dedi." "Bu şeyde Osmaniye de çok yaygın olarak kullanılan bir argüman. SEN HANİ
BİR YERLE BİR SOHBET EDECEĞİM, ÇAY İÇECEĞİM DİYORDUN YA" "Bu önemli bir
ayrıntı. Yani bu tespitimi nolur paylaş. Çünkü çok vahim bir tablo var buralarda." dediği,
şüphelinin telefonu yanında bulunan bir erkek şahsa verdiği, onun "VALLA ONU HEMEN BİR
İKİ GÜN İÇİNDE YAPARIM. YANİ DAHA SONRA DÜŞÜNÜYORDUM AMA/O
GÖRÜŞMELERİ. ANLAŞILAN ÇOK BEKLEMEK DE DOĞRU DEGİL" Her gün çünkü değişik
bişeylere gebe diyerek görüşmenin sona erdiği,
Tape No: 7162, 05.04.2008 günü saat: 19.38 de şüphelinin,Turhan ÇÖMEZ ile yaptığı
görüşmede; merhabalaştıktan sonra Turhan'ın "İyiyim İskenderun, Adana, Osmaniye çalışmalarımı
Alt 05-03-2009, 14:44   #3
Kullanıcı Adı
Yıldırım
yaptım, programlarımı yaptım, dönüyorum şu anda" dediği, şüphelinin, "Ya bizde bugün
Yusuflarla yemek yiyeceğiz kaçta döneceksin?" dediği, Turhan'ın "Dönemem, yetişemem ben sen
onlara selam söyle de ne planlıyorsan bir şey yapalım olur mu? Bir görüşme ayarlayalım" dediği,
şüphelinin, "Tamam. O bir, bir de sana bir tane varlıklı birisi var onu da şey yapıyorum", "Yavaş
yavaş bizde kendi şeyimizden eeee yapıyorum. O gün arkandan da dua ettim işin rast gitsin diye"
dediği, Turhan'ın "Sağol Sağol canım benim Osman abi oralarda mı?" dediği, şüphelinin, "O.....
abini mi istiyorsun?" dediği, Turhan'ın "Yo Sana da söylerim ona da söylerim" , "Yaaa millet
bitmiş abla. Millet çökmüş. Fakirlik yoksulluk... Tablo çok vahim tablo çok vahim Bir ayrıntı daha
paylaşacağım Osman ağabeyle." dediği, devamında telefonu yanındaki bir erkek şahsa verdiği,
Turhan ÇÖMEZ'in şüphelinin eşine hitaben Türkiye'nin içinde bulunduğu durum hakkında
kendince tespitlerinden bahsettiği, bundan bahisle "...bugün Osmaniye de çok vahim bir toplantı
yaptım bütün esnaf odaları sivil toplum kuruluşları falan kalabalık. Bir tanesi kalktı dedi ki vekilim
dedi biz bittik. Şu anda yaptığımız bir tek şey var, cebimizdeki son kuruşu da mermilere ayırdık,
hepimiz yastığımızın altında silahımızla duruyoruz ve mermi biriktiriyoruz dedi." "Bu şeyde
Osmaniye de çok yaygın olarak kullanılan bir argüman. SEN HANİ BİR YERLE BİR SOHBET
EDECEĞİM, ÇAY İÇECEĞİM DİYORDUN YA" "Bu önemli bir ayrıntı. Yani bu tespitimi nolur
paylaş. Çünkü çok vahim bir tablo var buralarda." Dediği,erkek şahsın "VALLA ONU HEMEN
BİR İKİ GÜN İÇİNDE YAPARIM. YANİ DAHA SONRA DÜŞÜNÜYORDUM AMA/O
bir şeylere gebe” diyerek görüşmenin sona erdiği,
Tape No:7107 02.04.2008 günü saat: 16.3l'de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
"... şimdi ben eve doğru gidiyorum arabayla da şimdi Osman’ ın da mahkemedekilerin hepsi
İstanbul a gitmiş maç için" "Ha ondan sonra şey de gitmiş" "Patron da gitmiş" "Ne derler H.K filan
F,S hepsi gitmişler" "Melih filan da gitmiş" dediği,
Tape No:7110 03.04.2008 günü saat:16.37'de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
"Ersin Ahmet de gitmiş bunlarla" dediği, ERSİN'in "Öyle mi vallahi çok enterasan ya..." dediği,
şüphelinin "Nasıl sahtekarlığa bak Osman’la Vali telefon açmışlar bu da ... şüphelenmişler ya
demişler seni de göremedik de kahve içecektik filan ya dedim sen" "A... cebinden asla 200-300
milyon bilet parası vermez" dediği, ERSİN'in "Bugün yoklar değil mi mahkemede dönmüşler mi"
dediği, şüphelinin "Yok iki saat sonra dönecez demişler" "Yani kapatma davasının sonucu hani
değişebilir diye" dediği, ERSİN'in "Aman aman aman korkutuyorsunuz beni bakalım bekleyecez
görecez İstanbul yazmazsa zaten yarın biz yazacaz konuştuk kendi aramızda arkadaşlarla
yazmazlarsa yazacaz" dediği, şüphelinin "Yok bunlar fotoğraflamışlar siz fotoğrafladınız mı"
dediği, ERSİN'in "İstanbuldaki arkadaşlarımız teleobjektifle çalışmışlar kim kimdir tanımıyoruz
ama H.K’ ı filan gördük dedim ki genişte çektiniz mi çektik dediler bugün kullanmalarını
bekliyoruz kullanmazlarsa yarın fotoğrafı bana gönderecekler maille bakacam tanınırlar mı kim
kimdir" dediği,
Tape No:7115 04.04.2008 günü saat: 12. 06şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşme de;
Ersin'e hitaben 'Yalnız biliyor musun aldığım son habere göre maç ayağına bazıları toplantı
yapmış." dediği, Ersin'in "O iyi bir fırsat tabi görüşmek için buluşmak için iyi de" dediği,
şüphelinin "Dubai’de de görüşmeleri tespit ettim" dediği,
1248
20.06.2008 tarihinde saat: 18.39. ‘da şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
şüphelinin "Dün mahkemede ki üyelere bir broşür dağıtmışlar" "Şey diye H... istifa etmeli diye,
İşçi partisinin broşürü H’in şeylerde çıkan gazeteler mecmualarda çıkan" dediği, ERSİN'in
"biliyorum İbda-c nin dergisinde görev aldığı" "Anayasa Mahkemesi Üyelerine İşçi Partisi getirdi
orda dağıttı üyelere de mi dağıtılmış" "Üyelere değil de postalamışlardır" "Okumadınız herhalde.
Tabi tabi İbda-c ile ilgili kaç bir haftadır bu yazılıp çiziliyorH.K istifa etmelidir diye" dediği,
şüphelinin "Melih Aşık yazmış” dediği, ERSİN'in "Başkaları da yazdı şu an hani hangisi idi
hatırlamıyorum. Çok doğru doğru bir şey tepki bizde şimdi şeyi yazacağız pazartesi yada salı günü
çıkacak bu Raportörün katıldığı paneli" dediği, şüphelinin "Raportörün katıldığı paneli
yazacaklarmış" "Pazartesi yada salı çıkacakmış" dediği, ERSİN'in "EVET İSMAİL BEY İLE
PAZAR GÜNÜ OTURUP ONU HAZIRLAYACAĞIZ" dediği, şüphelinin "Ama sen onu biraz
şeye de yazdır Gökçel ‘e de filanda yazdır" dediği, ERSİN'in "Onu konuşacağım şey yapacağım”
dediği,
22.06.2008 günü saat: 14.23' de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı telefon görüşmesinde
özetle; şüphelinin "Alo. Ne yapıyorsun haber müdürü" dediği, E.BAL' ın "Ya işte masaya bakınca
birçok bütün haberler bizden geçiyor. Onda...." dediği, SİZİN "Haaa. Beyfendi birine telefon
açıcakmış bir yere.." dediği, E.BAL'ın "Çok çok selam" dediği, şüphelinin "Çok selam söylüyor.
Nasıl haberler" dediği, E.BAL' ın "İyi be yok yaramazlık işte. Yazıp çiziyoruz. O söylediğim
adamı da işte yarın göreceğiz salı günü çıkacak" dediği, şüphelinin "Şey bugün Cumhuriyet
Başsavcısı bizim lojmanlarda idi" dediği, E.BAL' m "Evi orda değil demi onun" dediği,
şüphelinin"Hayır hayır" dediği, E.BAL' ın "A çok enterasan kime geldiğini biliyormusunuz, "
dediği, şüphelinin "Biliyorum, şeyle beraber geziyordu C.Ş ile" dediği, E.BAL' ın "O
ENTERASAN" dediği, şüphelinin "Onunla beraber Vali ye uğruyorlardı ne hikmetse nedense"
dediği, E.BAL' ın "ANKARA VALİSİNE" dediği, şüphelinin "Hayır hayır bu bizim yedek üye
Vali" dediği, E.BAL' ın "Hı hı anladım" dediği, şüphelinin "Herhalde bi kahveye mahveye uğradı
yokla" dediği, E.BAL' ın "Öyledir mutlaka ama genelde bu tür şeylerden kaçınır Başsavcı, nasıl
cesaret etmiş gitmiş hayret dava olduğu için”dediği,
Tape No:7121, 20.06.2008 günü saat:12.41'de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı telefon
görüşmesinde; Ersin’e hitaben "...dava mahkeme bunları kapattı" "Bunlar gerekçeli karar yazılana
kadar milletvekillikleri düşmüyor" dediği, Ersin' in "Doğrudur doğrudur" dediği, şüphelinin "84.
madde" "Dolayısıyla eğer onu 3 ay sonra yazarsan" "3-4 ay sonra arada da rahatça seçime gider
tekrar milletvekili seçilirsen yine dokunulmazlığa giriyor" dediği, E.BAL' ın "Ee bi dakika arada
tekrar evet milletvekili seçilirse" dediği, şüphelinin "Diyelim ki temmuz sonu dava bitti"
“Ağustos, Eylül, Ekim" "Erken seçim kararı aldılar" "Ve seçildiler"“Diyelim ki ağustosta
seçim kararı aldılar, herhangi bi tarihte" "Ve dediler ki biz mahkeme kararına tam saygımız var
ama biz halktan bunun onayını istiyoruz deyip seçim bir ay sonra seçime gidiyoruz dediler" dediği,
E.BAL' m "Mümkündür, çok enteraşan" dediği, şüphelinin "YA BENCE BUNU BİR YAZ SEN"
dediği, E.BAL'ın "Size yazacağım size çok enterasan bir şey anlatacağım ben" " GEREKİRSE
AKŞAMÜSTÜ BİR GÖRÜŞELİM TELEFONDA DEĞİL. Çok enterasan" "İlginç yani Raportör
ile ilgili bir toplantıya katılmış hı laf aramızda kimse duymasın şu anda Darbe karşıtlarının
düzenlediği bi konferansa" "Aradım konuştum doğruladı" dediği, şüphelinin "Darbe karşıtı bir
kişilerin düzenlediği bir konferansa katılmış Osman Can" dediği, E.BAL' m "Doğruladı, ben
fotoğrafları da bulacağım şimdi" dediği, şüphelinin "Doğrulamış, fotoğrafları da bulacakmış. Sende
mi biliyordun Siyasalda bir şeye katılmış" dediği, E.BAL' m "Mülkiyeliler Birliğinde" "Evet evet
onu onu onu yani delillendiriyorum öyle yazacağız. Bir ben geleyim de sonra konuşalım olur mu"
dediği, şüphelinin "Delillendirip onu yazıyormuş, e o zaman bunun yani bu kadar şeyse bence
şeyde bile yapmaması lazım anladın" "Yalnız Ersin ben sana bir şey söyleyeyim Ülkesini seven
çok az kişi var" "ülkesini seven çok az kişi var" dediği, E.BAL' ın "Yok yok var hiç hiç hiç
endişeniz olmasın" "Hiç endişeniz olmasın, akşamüstü gerekirse bir görüşelim ..." dediği ,
1249
*Tape No:7167 ,17.07.2008 günü saat:21.35 de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı
görüşmede; şüphelinin "Peki ben sana bir şey söylüyorum madem bu kadar açık konuşuyoruz ben
istifa ettim, A.A’ın oğlunu sende biliyorsun bende biliyorum belediyeyle ilişkisini" dediği, Ersin
BAL'ın "Yani ama bunu belgelemek lazım yemin ediyorum bakın samimi söylüyorum." dediği,
Tape No:8206, 17.07.2008 tarihinde Ferda PAKSÜT ile Ersin BAL’ın yaptığı telefon
görüşmesinde özetle; F. PAKSÜT’ün “Peki ersin bu benim telefon Turhan’la düşen telefon ben
bunu değiştireceğim azizim” dediği, E. BAL’ın “Dediğim gibi yani Turhan ÇÖMEZ’i dinlerken
yaptığınız bütün konuşmaları dinlemişlerdir” dediği,
Tape No:7125, 28.07.2008 günü saat: 12.29'da şüphelinin Ersin BAL ile yaptıgı görüşmede;
şüphelinin"....nasıl hava hava o adam çıktımı " diye sorduğu, Ersin BAL’ın “he he çıktı Reddi
Hakim Talebinde. He Reddi Hakim talebinde bulundu adam. Para vermişler acaba..." dediği, sizin
"Üçüncü, reddi hakimi ancak davalı
yapabilir."dediği,
Tape No:7127,30.07.2008 günü saat: 13.43 de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşmede,
AKPnin kapatılması davası ile ilgili oylama konusunu konuştuğu, E.BAL’in "akşama doğru
oylama yapılacak" dediği, şüphelinin de "Evet ne diyorsun sen, yani H. bu kadar... yani bu nasıl
böyle bir şeye izin veriyor ki markaja alınmaya" dediği, E.BAL' in "vallahi ben ne diyebilirim orda
her insanın hür bir iradesi var, hür bir de oyu var" dediği, şüphelinin "peki sen niye ama bak
belediyeden oğlu iş aldı, bunun üstüne gitmediniz" dediği, E.BAL'ın da "çıkaramadık neyi yani"
"somut veri lazım yani" "GÖRECEĞİZ BAKALIM NE YAPACAKLAR" dediği,
Tape No:7126, 30.07.2008 günü saat:13.39'da AKPnin kapatılması davasının görüşüldüğü
gün şüphelinin Ersin BAL ile yaptığı görüşmede, şüphelinin "Şey seninki kayıyo azizim senin ki
kayıyo sen iddiayı kaybettin.. Evet seninki kayıyo....şimdi H.... ile yemek yiyo beraber." dediği,
Ersin BAL'ın "BUGÜN KARAR VERİYORLARMIŞ" "Enterasan bugün karar yüzde yüz çıkıyo
doğrumu" diye sorduğu, şüphelinin de "Evet evet yüzde 98 diyim. Evet ve seninki kayıyo...." "ben
sana bişey söyleyim mi 1 oy çok önemli şuanda... Yani 1 oy ... kaderini etkileyecek, 1 oy..." dediği,
Tape No:7128 30.07.2008 günü saat:14.34'de şüphelinin Ayfer isimli şahıs ile yaptığı
görüşmede, şüphelinin,"A. yakın markajdaymış duydunuz mu." dediği, Ayfer'in 'Vallahi öğlen
Başkan gitti baya yanında oturdu 1 saate yakın. Sonra da beyefendi çıktı yanına ama bilmiyorum
ne oldu tabi." dediği, şüphelinin "Beyefendinin ona iki çift lafı var. Yemin ettirdim ölümü öp diye.
Söylemezsen dedim. Bunun 3 senesi kaldı bundan sonra senin bak yine bi Başkan olabilirsin belki
şansın var. Ama doğru dürüst hareket etmezsen o şansını kaybedersin de dedim." dediği,
Tape No:7129, 30.07.2008 günü saat: 16.43 de şüphelinin Ayfer ile yaptığı görüşmede;
Ayfer'in "Ferda hanım merhabalar" dediği, şüphelinin "He bitmişte sonucu merak ediyorum"
dediği, Ayfer'in "Vallahi bilemiyorum ama" dediği, şüphelinin"Kapatmaymış galiba 8 e 3"
"Doğrumu" dediği, Ayfer'in de "Yani durumlara göre tahmin ediyoruz da, O..bey neşeli, Başkan da
tam tersine" dediği, şüphelinin "Ohh Allahıma şükürler olsun" dediği, Ayfer'in "Yani Denize
sordum, Denizde böyle dedi yani" dediği, şüphelinin"Tamam beyefendi gelir gelmez bana bağla
olur mu" dediği,.
Tape No:7130, 30.07.2008 günü saat: 17.01'de şüphelinin Y.A ile yaptığı görüşmede;
kapatma davasının sonucu üzerine kısaca konuştuğu ve aldığı bir habere göre 8'e 3 oyla
kapatıldığını söylediği, devamında şüphelinin "Bundan sonra inşallah rahat rahatta görüşürüz..."
diyerek, dava ile ilgili kesin sonucun alınmasından sonra telefonlaşmak üzere sözleşerek
görüşmeyi bitirdiği,
Tape No:7133, 30.07.2008 günü saat: 17.26 da şüphelinin M.D ile yaptığı görüşmede
özetle; M.'ın "Size bilgi geldimi efendim" dediği, şüphelinin "Yok gelmedi..." dediği, M.'ın "Ama
bir sekize üçleşme var galiba değimli" dediği, şüphelinin "Evet sekize üç var birde Metehancığım
şey diyorlar beyefendinin suratı gülüyor e şeyin H’in suratı çok bozuk diyorlar" dediği,
Tape No:7135, 30.07.2008 günü saat: 18.05 de Y.A ile yaptığı görüşmede; şüphelinin, "Ben
Ferda yanlış bilgiymiş, 6 ya 5 kapanmamış" dediği, Y.....ın "Kapanmamış kesin değimli" dediği,
1250
şüphelinin "Evet şimdi O..’la konuştum, demek ki bazıları bazı şeyleri alıyorlar aldılar" dediği,
Y......'ın "Evet evet" dediği, şüphelinin "Bende size bir iki tane konuda şey verecem onları araştır"
Y... da "Tamam" dediği ,
Tape No:7136, 30.07.2008 günü saat: 18.08 de şüphelinin, İris isimli şahıs ile yaptığı
görüşmede; şüphelinin "İris çok fenayım" "Çok moralim bozuldu" dediği, İris'in "Ay elim ayağım
boşandı benim, ilk baştaki konuşmasını sanki kapatıldı gibi zannetim hopladım zıpladım ondan
sonra..." "Ay şey CNN 6 ya 5 reddedildi dedi" dediği, şüphelinin "Evet çok ayıp" "Ama bir tane
arkadaş var yani bütün millet söylüyor bilmiyorum" ......... "Bir başka arkadaş içinde yine aynı şey
söyleniyor" dediği, İris'in de "Yapma ya",..... "İyice azacaklar gör bak yani uçuruma gidiyor ülke
söyliyim" dediği,
Tape No:7137, 30.07.2008 günü saat: 18.19 de Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
şüphelinin "Varya ben bir daha yüzüne bakmam Ersin,çünkü bütün yaptıkları bütün milletin
söyledikleri doğru, ama siz gazetecilerde araştırmıyorsunuz, işinize geleni araştırıyorsunuz kusura
bakma" dediği, Ersin'in "Hiç alakası yok, bunun olabilir mi böyle bir şey" dediği, şüphelinin "Niye
Belediyeden aldığı ihaleyi, oğlu ne iş yapıyor bunun niye araştırmıyorsunuz, niye oğlunun ne iş
yaptığı belli, belediyeden ihale alıyor, bunu niye araştırmıyorsunuz" dediği, Ersin'in de "Niye özel
olarak araştıralım, ama ismi cismi hangi firmaya vermiş..." dediği, şüphelinin "Onuda ben ben artık
gazeteci olucam" dediği,
Soruldu :Tape No:7139 30.07.2008 günü saat:18.33'de şüphelinin Ülkü isimli şahıs ile
yaptığı görüşmede; ÜLKÜ'nün "O.. bey elinden geleni yaptı ama yani" dediği, şüphelinin "Yani o
kadar fena o kadar yıkıldım ki şuanda Ülkü hanım" dediği, ÜLKÜ'nün "Desteğimiz her zaman
sizinle beraber biz yıkılmadık ayaktayız" dediği ve telefonu yanında bulunan ALİ'ye verdiği,
ALİ'nin "...ben size bir şey söylemek istiyorum sadece ne kadar üzgün olduğunuzu hepimiz
biliyoruz ama şuan siz çok kritik bir döneme giriyorsunuz ben özellikle onun için sizin sesinizi
duymak istedim sizin üzerinizden bazıları politika yapmak isteyebilir sizden benim tek tek tek bir
istirhamım şu sıralar tam bir suskunluğa girmeniz çünkü bunlar sizin üzerinizden çok
oynayacaklar. O..... beyin sinirlerini germeye çok uğraşacaklar Alanınızın akıyla bugünleri" dediği
,
Tape No:7156'da 31.07.2008 günü saat:13.02’de Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
şüphelinin "Dün akşam kutlama yapmışlar""...şeyleri kapatmama verenler" dediği, ERSİN'in "biraz
önce birisi ile konuştum tabiki çok mutlu yani o cepheden birisi ile" "Çok mutlular yani uzun boylu
olanı" dediği, şüphelinin "Niye peki son dakkaya kadar ben sana bi şey söliyim oylama yapılacağı
zaman bi dakka demiş ben de sana bunu söliyim daha kararımı vermedim demiş" "Bi 10 dakka ara
verelim demiş ayrılmış ve bir telefon görüşmesi yapmış" "Ve bazı çevrelere göre de hesap
konusunu görüşmüş" "...son anda oylama yapılacak bi dakka diyor ben daha kararımı vermedim
diyor" "Bi dağılalım diyor" "Dağılıyorlar ve bir telefon konuşması yapılıyor. H’in odasında"
dedikten sonra (yanında bulunan erkek şahsa hitaben:S.. şeyden önce bi ara verelim demedi mi
tam oylama dedi gerekçesi neydi, erkek şahsın, Biraz daha düşünmem lazım dedi, FERDA
PAKSÜT e 10 dakika daha mı, erkek şahsın, He bi 10 dakika daha düşünmem lazım dedi) dediği,
şüphelinin "Duyuyormusun" dediği, ERSİN'in "Şimdi sorucam kendisine telefon açıp" "Valla
sorucam diyecem ki S... bey karardan önce bi 10 dakka düşünme talep etmişsiniz bunun sebebi
nedir bakalım ne diyecek ne dersiniz" dediği, (Yanında bulunan erkek şahsa hitaben: ...açıp
S...sorucam diyor bizden duyduğu belli olur mu, erkek şahsın: Olur tabi her halde) dediği,
şüphelinin "Yani H... bit kadar hoşlanmıyor senden" "Bit kadar S... da hoşlanmıyor senden" dediği,
Tape No:7157'de , 31.07.2008 günü saat:13.15'de şüphelinin Gökçer isimli şahıs ile
yaptığı görüşmede; GÖKÇER'in "...size sürpriz oldumu sizin için" dediği, şüphelinin"Ben sana bir
şey söyleyeyim mi, bunu yüz yüze konuşalım dördünden beklemiyordum açıkça konuşayım"
"Dördünden çünkü yaşam tarzlarında filan değişiklikler hissediyorsun" "Şimdi bizler belli kesimde
belli insanlarız yani biz onlardan burdakilerden çok farklıyız yani" "Gökçer’cim artık aile gibi
olduk bizim ikimizin ailesi de varlıklı vesaire" "Yani ne biliyim işte benim sanayide pasajımız var
1251
beyefendinin İstanbul’da hanı var bilmem ne ona rağmen ,yani belli yaşantımız var filan hani fert
olarak neyse" "...S...ile S..’ dan da beklemiyordum, fakat A.... beyden onu da o kadar çok
konuşuyordu ki sağda solda bize de geliyordu" "Yani onun için yani öbürlerinden beklemiyordum
ben yinede diyordum Ahmet bey in şeyi ağır basar 7 ye 4 kapanır diyordum" "Açıkçası ben bizde
insanız yani BİZEDE O KADAR ÇOK TEKLİFLER GELDİ Kİ" "O kadar çok teklifler geldi ki
yani ben isteseydim ben bugün Türkiye nin çok zengin sayılı zenginlerinden olurdum"
"Dinleyenlerde şey yapıyorlar bu arada dinlesinler yani” dediği,
Tape No:7146, 01.08.2008 günü saat: 13.15 sıralarında şüphelinin, Hüseyin isimli şahıs ile
yaptığı telefon görüşmesinde özetle; şüphelinin "Valla idare ediyoruz yıkılmadık ayaktayız diyelim
başka ne diyim... bu telefonda dinleniyo dinleyen arkadaşlara da" dediği, HÜSEYİN' in "Yok
canım gizli bişey konuşmayacam" dediği, şüphelinin "Tabi sonra biliyosun 2 kişi arasında
konuşulan suç olmuyo" dediği, HÜSEYİN' in "VALLA DARBEYİ YİYEN BİZ OLDUK
BENCE" dediği, şüphelinin "Yok yok O.P bana bugün dediki ben iyi bi briç oyuncusuyumdur.
Kendi çapındâ "Dedi ki bak dedi briç oyunundasın diye düşün dedi" "Ve elinde 0 puanın var dedi"
"Sinirlenip dabılmı çekicen dedi" "Battıkça batıcan dedi, hayır sinirlerine hakim olacaksın dedi,
nasıl" dediği, HÜSEYİN' in "Doğru çok güzel bi laf, valla süper keşke O... beyde bi röportaj
yapsak ta" dediği, şüphelinin de "Yapacak bi müddet sonra yapacak, çünkü bu Hüseyincim
Kıyamet Kopar lafı dün ağzından çıkmadı" "O.P onu demedi" "Sana güvendiğim için
söylüyorum""Ortalık karışacak dedi" "Ve nitekim karışmaya da başladı bak dün N.M’le" "V.V"
"CHP Genel Başkan yardımcısı birbirine girdi" dediği, anlaşılmaktadır.
d-Örgütsel İrtibatlar
Şüpheli Ferda PAKSÜT’ün, Turan ÇÖMEZ ve Ahmet Hurşit TOLON ile irtibatının olduğu
anlaşılmıştır.
28.03.2008 günü saat: 12.27 de Turhan ÇÖMEZ ile yaptığı görüşmede özetle; şüphelinin,
"..dün Raportör şeyi verdi raporu" dediği, Turhan’ın "Doğru mu gazetelere yansıyan" dediği,
şüphelinin "Doğru doğru çift taraflı" "...esas reddedilme yönünde de" "Yalnız biz basına öyle
Alt 05-03-2009, 14:44   #4
Kullanıcı Adı
Yıldırım
yaptım, programlarımı yaptım, dönüyorum şu anda" dediği, şüphelinin, "Ya bizde bugün
Yusuflarla yemek yiyeceğiz kaçta döneceksin?" dediği, Turhan'ın "Dönemem, yetişemem ben sen
onlara selam söyle de ne planlıyorsan bir şey yapalım olur mu? Bir görüşme ayarlayalım" dediği,
şüphelinin, "Tamam. O bir, bir de sana bir tane varlıklı birisi var onu da şey yapıyorum", "Yavaş
yavaş bizde kendi şeyimizden eeee yapıyorum. O gün arkandan da dua ettim işin rast gitsin diye"
dediği, Turhan'ın "Sağol Sağol canım benim Osman abi oralarda mı?" dediği, şüphelinin, "O.....
abini mi istiyorsun?" dediği, Turhan'ın "Yo Sana da söylerim ona da söylerim" , "Yaaa millet
bitmiş abla. Millet çökmüş. Fakirlik yoksulluk... Tablo çok vahim tablo çok vahim Bir ayrıntı daha
paylaşacağım Osman ağabeyle." dediği, devamında telefonu yanındaki bir erkek şahsa verdiği,
Turhan ÇÖMEZ'in şüphelinin eşine hitaben Türkiye'nin içinde bulunduğu durum hakkında
kendince tespitlerinden bahsettiği, bundan bahisle "...bugün Osmaniye de çok vahim bir toplantı
yaptım bütün esnaf odaları sivil toplum kuruluşları falan kalabalık. Bir tanesi kalktı dedi ki vekilim
dedi biz bittik. Şu anda yaptığımız bir tek şey var, cebimizdeki son kuruşu da mermilere ayırdık,
hepimiz yastığımızın altında silahımızla duruyoruz ve mermi biriktiriyoruz dedi." "Bu şeyde
Osmaniye de çok yaygın olarak kullanılan bir argüman. SEN HANİ BİR YERLE BİR SOHBET
EDECEĞİM, ÇAY İÇECEĞİM DİYORDUN YA" "Bu önemli bir ayrıntı. Yani bu tespitimi nolur
paylaş. Çünkü çok vahim bir tablo var buralarda." Dediği,erkek şahsın "VALLA ONU HEMEN
BİR İKİ GÜN İÇİNDE YAPARIM. YANİ DAHA SONRA DÜŞÜNÜYORDUM AMA/O
bir şeylere gebe” diyerek görüşmenin sona erdiği,
Tape No:7107 02.04.2008 günü saat: 16.3l'de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
"... şimdi ben eve doğru gidiyorum arabayla da şimdi Osman’ ın da mahkemedekilerin hepsi
İstanbul a gitmiş maç için" "Ha ondan sonra şey de gitmiş" "Patron da gitmiş" "Ne derler H.K filan
F,S hepsi gitmişler" "Melih filan da gitmiş" dediği,
Tape No:7110 03.04.2008 günü saat:16.37'de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
"Ersin Ahmet de gitmiş bunlarla" dediği, ERSİN'in "Öyle mi vallahi çok enterasan ya..." dediği,
şüphelinin "Nasıl sahtekarlığa bak Osman’la Vali telefon açmışlar bu da ... şüphelenmişler ya
demişler seni de göremedik de kahve içecektik filan ya dedim sen" "A... cebinden asla 200-300
milyon bilet parası vermez" dediği, ERSİN'in "Bugün yoklar değil mi mahkemede dönmüşler mi"
dediği, şüphelinin "Yok iki saat sonra dönecez demişler" "Yani kapatma davasının sonucu hani
değişebilir diye" dediği, ERSİN'in "Aman aman aman korkutuyorsunuz beni bakalım bekleyecez
görecez İstanbul yazmazsa zaten yarın biz yazacaz konuştuk kendi aramızda arkadaşlarla
yazmazlarsa yazacaz" dediği, şüphelinin "Yok bunlar fotoğraflamışlar siz fotoğrafladınız mı"
dediği, ERSİN'in "İstanbuldaki arkadaşlarımız teleobjektifle çalışmışlar kim kimdir tanımıyoruz
ama H.K’ ı filan gördük dedim ki genişte çektiniz mi çektik dediler bugün kullanmalarını
bekliyoruz kullanmazlarsa yarın fotoğrafı bana gönderecekler maille bakacam tanınırlar mı kim
kimdir" dediği,
Tape No:7115 04.04.2008 günü saat: 12. 06şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşme de;
Ersin'e hitaben 'Yalnız biliyor musun aldığım son habere göre maç ayağına bazıları toplantı
yapmış." dediği, Ersin'in "O iyi bir fırsat tabi görüşmek için buluşmak için iyi de" dediği,
şüphelinin "Dubai’de de görüşmeleri tespit ettim" dediği,
1248
20.06.2008 tarihinde saat: 18.39. ‘da şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
şüphelinin "Dün mahkemede ki üyelere bir broşür dağıtmışlar" "Şey diye H... istifa etmeli diye,
İşçi partisinin broşürü H’in şeylerde çıkan gazeteler mecmualarda çıkan" dediği, ERSİN'in
"biliyorum İbda-c nin dergisinde görev aldığı" "Anayasa Mahkemesi Üyelerine İşçi Partisi getirdi
orda dağıttı üyelere de mi dağıtılmış" "Üyelere değil de postalamışlardır" "Okumadınız herhalde.
Tabi tabi İbda-c ile ilgili kaç bir haftadır bu yazılıp çiziliyorH.K istifa etmelidir diye" dediği,
şüphelinin "Melih Aşık yazmış” dediği, ERSİN'in "Başkaları da yazdı şu an hani hangisi idi
hatırlamıyorum. Çok doğru doğru bir şey tepki bizde şimdi şeyi yazacağız pazartesi yada salı günü
çıkacak bu Raportörün katıldığı paneli" dediği, şüphelinin "Raportörün katıldığı paneli
yazacaklarmış" "Pazartesi yada salı çıkacakmış" dediği, ERSİN'in "EVET İSMAİL BEY İLE
PAZAR GÜNÜ OTURUP ONU HAZIRLAYACAĞIZ" dediği, şüphelinin "Ama sen onu biraz
şeye de yazdır Gökçel ‘e de filanda yazdır" dediği, ERSİN'in "Onu konuşacağım şey yapacağım”
dediği,
22.06.2008 günü saat: 14.23' de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı telefon görüşmesinde
özetle; şüphelinin "Alo. Ne yapıyorsun haber müdürü" dediği, E.BAL' ın "Ya işte masaya bakınca
birçok bütün haberler bizden geçiyor. Onda...." dediği, SİZİN "Haaa. Beyfendi birine telefon
açıcakmış bir yere.." dediği, E.BAL'ın "Çok çok selam" dediği, şüphelinin "Çok selam söylüyor.
Nasıl haberler" dediği, E.BAL' ın "İyi be yok yaramazlık işte. Yazıp çiziyoruz. O söylediğim
adamı da işte yarın göreceğiz salı günü çıkacak" dediği, şüphelinin "Şey bugün Cumhuriyet
Başsavcısı bizim lojmanlarda idi" dediği, E.BAL' m "Evi orda değil demi onun" dediği,
şüphelinin"Hayır hayır" dediği, E.BAL' ın "A çok enterasan kime geldiğini biliyormusunuz, "
dediği, şüphelinin "Biliyorum, şeyle beraber geziyordu C.Ş ile" dediği, E.BAL' ın "O
ENTERASAN" dediği, şüphelinin "Onunla beraber Vali ye uğruyorlardı ne hikmetse nedense"
dediği, E.BAL' ın "ANKARA VALİSİNE" dediği, şüphelinin "Hayır hayır bu bizim yedek üye
Vali" dediği, E.BAL' ın "Hı hı anladım" dediği, şüphelinin "Herhalde bi kahveye mahveye uğradı
yokla" dediği, E.BAL' ın "Öyledir mutlaka ama genelde bu tür şeylerden kaçınır Başsavcı, nasıl
cesaret etmiş gitmiş hayret dava olduğu için”dediği,
Tape No:7121, 20.06.2008 günü saat:12.41'de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı telefon
görüşmesinde; Ersin’e hitaben "...dava mahkeme bunları kapattı" "Bunlar gerekçeli karar yazılana
kadar milletvekillikleri düşmüyor" dediği, Ersin' in "Doğrudur doğrudur" dediği, şüphelinin "84.
madde" "Dolayısıyla eğer onu 3 ay sonra yazarsan" "3-4 ay sonra arada da rahatça seçime gider
tekrar milletvekili seçilirsen yine dokunulmazlığa giriyor" dediği, E.BAL' ın "Ee bi dakika arada
tekrar evet milletvekili seçilirse" dediği, şüphelinin "Diyelim ki temmuz sonu dava bitti"
“Ağustos, Eylül, Ekim" "Erken seçim kararı aldılar" "Ve seçildiler"“Diyelim ki ağustosta
seçim kararı aldılar, herhangi bi tarihte" "Ve dediler ki biz mahkeme kararına tam saygımız var
ama biz halktan bunun onayını istiyoruz deyip seçim bir ay sonra seçime gidiyoruz dediler" dediği,
E.BAL' m "Mümkündür, çok enteraşan" dediği, şüphelinin "YA BENCE BUNU BİR YAZ SEN"
dediği, E.BAL'ın "Size yazacağım size çok enterasan bir şey anlatacağım ben" " GEREKİRSE
AKŞAMÜSTÜ BİR GÖRÜŞELİM TELEFONDA DEĞİL. Çok enterasan" "İlginç yani Raportör
ile ilgili bir toplantıya katılmış hı laf aramızda kimse duymasın şu anda Darbe karşıtlarının
düzenlediği bi konferansa" "Aradım konuştum doğruladı" dediği, şüphelinin "Darbe karşıtı bir
kişilerin düzenlediği bir konferansa katılmış Osman Can" dediği, E.BAL' m "Doğruladı, ben
fotoğrafları da bulacağım şimdi" dediği, şüphelinin "Doğrulamış, fotoğrafları da bulacakmış. Sende
mi biliyordun Siyasalda bir şeye katılmış" dediği, E.BAL' m "Mülkiyeliler Birliğinde" "Evet evet
onu onu onu yani delillendiriyorum öyle yazacağız. Bir ben geleyim de sonra konuşalım olur mu"
dediği, şüphelinin "Delillendirip onu yazıyormuş, e o zaman bunun yani bu kadar şeyse bence
şeyde bile yapmaması lazım anladın" "Yalnız Ersin ben sana bir şey söyleyeyim Ülkesini seven
çok az kişi var" "ülkesini seven çok az kişi var" dediği, E.BAL' ın "Yok yok var hiç hiç hiç
endişeniz olmasın" "Hiç endişeniz olmasın, akşamüstü gerekirse bir görüşelim ..." dediği ,
1249
*Tape No:7167 ,17.07.2008 günü saat:21.35 de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı
görüşmede; şüphelinin "Peki ben sana bir şey söylüyorum madem bu kadar açık konuşuyoruz ben
istifa ettim, A.A’ın oğlunu sende biliyorsun bende biliyorum belediyeyle ilişkisini" dediği, Ersin
BAL'ın "Yani ama bunu belgelemek lazım yemin ediyorum bakın samimi söylüyorum." dediği,
Tape No:8206, 17.07.2008 tarihinde Ferda PAKSÜT ile Ersin BAL’ın yaptığı telefon
bunu değiştireceğim azizim” dediği, E. BAL’ın “Dediğim gibi yani Turhan ÇÖMEZ’i dinlerken
yaptığınız bütün konuşmaları dinlemişlerdir” dediği,
Tape No:7125, 28.07.2008 günü saat: 12.29'da şüphelinin Ersin BAL ile yaptıgı görüşmede;
şüphelinin"....nasıl hava hava o adam çıktımı " diye sorduğu, Ersin BAL’ın “he he çıktı Reddi
Hakim Talebinde. He Reddi Hakim talebinde bulundu adam. Para vermişler acaba..." dediği, sizin
"Üçüncü, reddi hakimi ancak davalı
yapabilir."dediği,
Tape No:7127,30.07.2008 günü saat: 13.43 de şüphelinin, Ersin BAL ile yaptığı görüşmede,
AKPnin kapatılması davası ile ilgili oylama konusunu konuştuğu, E.BAL’in "akşama doğru
oylama yapılacak" dediği, şüphelinin de "Evet ne diyorsun sen, yani H. bu kadar... yani bu nasıl
böyle bir şeye izin veriyor ki markaja alınmaya" dediği, E.BAL' in "vallahi ben ne diyebilirim orda
her insanın hür bir iradesi var, hür bir de oyu var" dediği, şüphelinin "peki sen niye ama bak
belediyeden oğlu iş aldı, bunun üstüne gitmediniz" dediği, E.BAL'ın da "çıkaramadık neyi yani"
"somut veri lazım yani" "GÖRECEĞİZ BAKALIM NE YAPACAKLAR" dediği,
Tape No:7126, 30.07.2008 günü saat:13.39'da AKPnin kapatılması davasının görüşüldüğü
gün şüphelinin Ersin BAL ile yaptığı görüşmede, şüphelinin "Şey seninki kayıyo azizim senin ki
kayıyo sen iddiayı kaybettin.. Evet seninki kayıyo....şimdi H.... ile yemek yiyo beraber." dediği,
Ersin BAL'ın "BUGÜN KARAR VERİYORLARMIŞ" "Enterasan bugün karar yüzde yüz çıkıyo
doğrumu" diye sorduğu, şüphelinin de "Evet evet yüzde 98 diyim. Evet ve seninki kayıyo...." "ben
sana bişey söyleyim mi 1 oy çok önemli şuanda... Yani 1 oy ... kaderini etkileyecek, 1 oy..." dediği,
Tape No:7128 30.07.2008 günü saat:14.34'de şüphelinin Ayfer isimli şahıs ile yaptığı
görüşmede, şüphelinin,"A. yakın markajdaymış duydunuz mu." dediği, Ayfer'in 'Vallahi öğlen
Başkan gitti baya yanında oturdu 1 saate yakın. Sonra da beyefendi çıktı yanına ama bilmiyorum
ne oldu tabi." dediği, şüphelinin "Beyefendinin ona iki çift lafı var. Yemin ettirdim ölümü öp diye.
şansın var. Ama doğru dürüst hareket etmezsen o şansını kaybedersin de dedim." dediği,
Tape No:7129, 30.07.2008 günü saat: 16.43 de şüphelinin Ayfer ile yaptığı görüşmede;
Ayfer'in "Ferda hanım merhabalar" dediği, şüphelinin "He bitmişte sonucu merak ediyorum"
dediği, Ayfer'in "Vallahi bilemiyorum ama" dediği, şüphelinin"Kapatmaymış galiba 8 e 3"
"Doğrumu" dediği, Ayfer'in de "Yani durumlara göre tahmin ediyoruz da, O..bey neşeli, Başkan da
tam tersine" dediği, şüphelinin "Ohh Allahıma şükürler olsun" dediği, Ayfer'in "Yani Denize
sordum, Denizde böyle dedi yani" dediği, şüphelinin"Tamam beyefendi gelir gelmez bana bağla
olur mu" dediği,.
Tape No:7130, 30.07.2008 günü saat: 17.01'de şüphelinin Y.A ile yaptığı görüşmede;
kapatma davasının sonucu üzerine kısaca konuştuğu ve aldığı bir habere göre 8'e 3 oyla
kapatıldığını söylediği, devamında şüphelinin "Bundan sonra inşallah rahat rahatta görüşürüz..."
diyerek, dava ile ilgili kesin sonucun alınmasından sonra telefonlaşmak üzere sözleşerek
görüşmeyi bitirdiği,
Tape No:7133, 30.07.2008 günü saat: 17.26 da şüphelinin M.D ile yaptığı görüşmede
özetle; M.'ın "Size bilgi geldimi efendim" dediği, şüphelinin "Yok gelmedi..." dediği, M.'ın "Ama
bir sekize üçleşme var galiba değimli" dediği, şüphelinin "Evet sekize üç var birde Metehancığım
şey diyorlar beyefendinin suratı gülüyor e şeyin H’in suratı çok bozuk diyorlar" dediği,
Tape No:7135, 30.07.2008 günü saat: 18.05 de Y.A ile yaptığı görüşmede; şüphelinin, "Ben
Ferda yanlış bilgiymiş, 6 ya 5 kapanmamış" dediği, Y.....ın "Kapanmamış kesin değimli" dediği,
1250
şüphelinin "Evet şimdi O..’la konuştum, demek ki bazıları bazı şeyleri alıyorlar aldılar" dediği,
Y......'ın "Evet evet" dediği, şüphelinin "Bende size bir iki tane konuda şey verecem onları araştır"
Y... da "Tamam" dediği ,
Tape No:7136, 30.07.2008 günü saat: 18.08 de şüphelinin, İris isimli şahıs ile yaptığı
görüşmede; şüphelinin "İris çok fenayım" "Çok moralim bozuldu" dediği, İris'in "Ay elim ayağım
boşandı benim, ilk baştaki konuşmasını sanki kapatıldı gibi zannetim hopladım zıpladım ondan
sonra..." "Ay şey CNN 6 ya 5 reddedildi dedi" dediği, şüphelinin "Evet çok ayıp" "Ama bir tane
arkadaş var yani bütün millet söylüyor bilmiyorum" ......... "Bir başka arkadaş içinde yine aynı şey
söyleniyor" dediği, İris'in de "Yapma ya",..... "İyice azacaklar gör bak yani uçuruma gidiyor ülke
söyliyim" dediği,
Tape No:7137, 30.07.2008 günü saat: 18.19 de Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
şüphelinin "Varya ben bir daha yüzüne bakmam Ersin,çünkü bütün yaptıkları bütün milletin
söyledikleri doğru, ama siz gazetecilerde araştırmıyorsunuz, işinize geleni araştırıyorsunuz kusura
bakma" dediği, Ersin'in "Hiç alakası yok, bunun olabilir mi böyle bir şey" dediği, şüphelinin "Niye
Belediyeden aldığı ihaleyi, oğlu ne iş yapıyor bunun niye araştırmıyorsunuz, niye oğlunun ne iş
yaptığı belli, belediyeden ihale alıyor, bunu niye araştırmıyorsunuz" dediği, Ersin'in de "Niye özel
olarak araştıralım, ama ismi cismi hangi firmaya vermiş..." dediği, şüphelinin "Onuda ben ben artık
gazeteci olucam" dediği,
Soruldu :Tape No:7139 30.07.2008 günü saat:18.33'de şüphelinin Ülkü isimli şahıs ile
yaptığı görüşmede; ÜLKÜ'nün "O.. bey elinden geleni yaptı ama yani" dediği, şüphelinin "Yani o
kadar fena o kadar yıkıldım ki şuanda Ülkü hanım" dediği, ÜLKÜ'nün "Desteğimiz her zaman
sizinle beraber biz yıkılmadık ayaktayız" dediği ve telefonu yanında bulunan ALİ'ye verdiği,
ALİ'nin "...ben size bir şey söylemek istiyorum sadece ne kadar üzgün olduğunuzu hepimiz
biliyoruz ama şuan siz çok kritik bir döneme giriyorsunuz ben özellikle onun için sizin sesinizi
duymak istedim sizin üzerinizden bazıları politika yapmak isteyebilir sizden benim tek tek tek bir
istirhamım şu sıralar tam bir suskunluğa girmeniz çünkü bunlar sizin üzerinizden çok
oynayacaklar. O..... beyin sinirlerini germeye çok uğraşacaklar Alanınızın akıyla bugünleri" dediği
,
Tape No:7156'da 31.07.2008 günü saat:13.02’de Ersin BAL ile yaptığı görüşmede;
şüphelinin "Dün akşam kutlama yapmışlar""...şeyleri kapatmama verenler" dediği, ERSİN'in "biraz
önce birisi ile konuştum tabiki çok mutlu yani o cepheden birisi ile" "Çok mutlular yani uzun boylu
olanı" dediği, şüphelinin "Niye peki son dakkaya kadar ben sana bi şey söliyim oylama yapılacağı
zaman bi dakka demiş ben de sana bunu söliyim daha kararımı vermedim demiş" "Bi 10 dakka ara
verelim demiş ayrılmış ve bir telefon görüşmesi yapmış" "Ve bazı çevrelere göre de hesap
konusunu görüşmüş" "...son anda oylama yapılacak bi dakka diyor ben daha kararımı vermedim
diyor" "Bi dağılalım diyor" "Dağılıyorlar ve bir telefon konuşması yapılıyor. H’in odasında"
dedikten sonra (yanında bulunan erkek şahsa hitaben:S.. şeyden önce bi ara verelim demedi mi
tam oylama dedi gerekçesi neydi, erkek şahsın, Biraz daha düşünmem lazım dedi, FERDA
PAKSÜT e 10 dakika daha mı, erkek şahsın, He bi 10 dakika daha düşünmem lazım dedi) dediği,
şüphelinin "Duyuyormusun" dediği, ERSİN'in "Şimdi sorucam kendisine telefon açıp" "Valla
sorucam diyecem ki S... bey karardan önce bi 10 dakka düşünme talep etmişsiniz bunun sebebi
nedir bakalım ne diyecek ne dersiniz" dediği, (Yanında bulunan erkek şahsa hitaben: ...açıp
S...sorucam diyor bizden duyduğu belli olur mu, erkek şahsın: Olur tabi her halde) dediği,
şüphelinin "Yani H... bit kadar hoşlanmıyor senden" "Bit kadar S... da hoşlanmıyor senden" dediği,
Tape No:7157'de , 31.07.2008 günü saat:13.15'de şüphelinin Gökçer isimli şahıs ile
yaptığı görüşmede; GÖKÇER'in "...size sürpriz oldumu sizin için" dediği, şüphelinin"Ben sana bir
şey söyleyeyim mi, bunu yüz yüze konuşalım dördünden beklemiyordum açıkça konuşayım"
"Dördünden çünkü yaşam tarzlarında filan değişiklikler hissediyorsun" "Şimdi bizler belli kesimde
belli insanlarız yani biz onlardan burdakilerden çok farklıyız yani" "Gökçer’cim artık aile gibi
olduk bizim ikimizin ailesi de varlıklı vesaire" "Yani ne biliyim işte benim sanayide pasajımız var
1251
beyefendinin İstanbul’da hanı var bilmem ne ona rağmen ,yani belli yaşantımız var filan hani fert
olarak neyse" "...S...ile S..’ dan da beklemiyordum, fakat A.... beyden onu da o kadar çok
konuşuyordu ki sağda solda bize de geliyordu" "Yani onun için yani öbürlerinden beklemiyordum
ben yinede diyordum Ahmet bey in şeyi ağır basar 7 ye 4 kapanır diyordum" "Açıkçası ben bizde
insanız yani BİZEDE O KADAR ÇOK TEKLİFLER GELDİ Kİ" "O kadar çok teklifler geldi ki
yani ben isteseydim ben bugün Türkiye nin çok zengin sayılı zenginlerinden olurdum"
"Dinleyenlerde şey yapıyorlar bu arada dinlesinler yani” dediği,
Tape No:7146, 01.08.2008 günü saat: 13.15 sıralarında şüphelinin, Hüseyin isimli şahıs ile
yaptığı telefon görüşmesinde özetle; şüphelinin "Valla idare ediyoruz yıkılmadık ayaktayız diyelim
başka ne diyim... bu telefonda dinleniyo dinleyen arkadaşlara da" dediği, HÜSEYİN' in "Yok
canım gizli bişey konuşmayacam" dediği, şüphelinin "Tabi sonra biliyosun 2 kişi arasında
konuşulan suç olmuyo" dediği, HÜSEYİN' in "VALLA DARBEYİ YİYEN BİZ OLDUK
BENCE" dediği, şüphelinin "Yok yok O.P bana bugün dediki ben iyi bi briç oyuncusuyumdur.
Kendi çapındâ "Dedi ki bak dedi briç oyunundasın diye düşün dedi" "Ve elinde 0 puanın var dedi"
"Sinirlenip dabılmı çekicen dedi" "Battıkça batıcan dedi, hayır sinirlerine hakim olacaksın dedi,
nasıl" dediği, HÜSEYİN' in "Doğru çok güzel bi laf, valla süper keşke O... beyde bi röportaj
yapsak ta" dediği, şüphelinin de "Yapacak bi müddet sonra yapacak, çünkü bu Hüseyincim
Kıyamet Kopar lafı dün ağzından çıkmadı" "O.P onu demedi" "Sana güvendiğim için
söylüyorum""Ortalık karışacak dedi" "Ve nitekim karışmaya da başladı bak dün N.M’le" "V.V"
"CHP Genel Başkan yardımcısı birbirine girdi" dediği, anlaşılmaktadır.
d-Örgütsel İrtibatlar
Şüpheli Ferda PAKSÜT’ün, Turan ÇÖMEZ ve Ahmet Hurşit TOLON ile irtibatının olduğu
anlaşılmıştır.
28.03.2008 günü saat: 12.27 de Turhan ÇÖMEZ ile yaptığı görüşmede özetle; şüphelinin,
"..dün Raportör şeyi verdi raporu" dediği, Turhan’ın "Doğru mu gazetelere yansıyan" dediği,
şüphelinin "Doğru doğru çift taraflı" "...esas reddedilme yönünde de" "Yalnız biz basına öyle
Alt 05-03-2009, 14:45   #5
Kullanıcı Adı
Yıldırım
demeç verdik" bu sırada açık olan megafonda arka planda konuşmaya dahil olan erkek şahsın "
Karar mahkemenin diyor tabi sonuçta ama yani kendi görüşüde şey reddedilmesi lazım deliller
yetersiz diyor yani” devamında ‘Ama biz ortalığı karıştırmak için öyle şey yapıyoruz ki biraz
karışsın, şimdi"dediği şüphelinin "..Raportörün raporu öyle diye basında çıkarsa bunlar iyice
rahatlar" "Ama iyice tutuşmuşlar. Bulgaristan'dan geri adım atacağım diye demeç veriyormuş"
şeklindeki ifadelerinin, Turhan ÇÖMEZ ile telefonda fazla konuşmak istemediğinden yaptığını,
buradaki yönlendirmeden kastının basının peşini bırakmasını söylemek amacıyla olduğunu, beyan
etmiş ise de savunması ile konuşma içeriğinin farklı olduğu, özellikle ortalık karışsın sözünün
örgütün amaçlarına uygun söylemler olduğu,
03.04.2008 tarihinde şüpheli Turhan ÇÖMEZ’in Ahmet Hurşit TOLON ile yaptığı telefon
görüşmesinde özetle; A.H. TOLON’ un “Değerli dostum Tolon saygılarını sunuyor efendim”
“Meşgul etmicem zatıalinizi biliyorum ne kadar yoğunsunuz o görüştüğümüz dostumuzdan henüz
cevap almadım” “İkincisi ben 14:30 belirttiğim yerin lobisinde olucam zatıalinizle mulaki olucam
o buyurduğunuz gibi görüşürüz sonra yukarı birlikte çıkarız” “saygılarımızı sunuyorum size”
dediği,
03.04.2008 günü Turhan ÇÖMEZ ile yaptığı görüşmenin, Turan ÇÖMEZ’in dönemin
Cumhurbaşkanını ziyareti ile ilgili olduğunu, beyan etmiş ise de ,aynı görüşmenin Turan ÇÖMEZ
ve Ahmet Hurşit TOLON arasındaki görüşme ve buluşmayla alakalı olduğu, “o görüştüğümüz
dostumuzdan henüz cevap almadım” derken Ferda PAKSÜT’ ün kast edildiği, anlaşılmaktadır.
03.04.2008 tarihinde T.Çömez’in Ahmet Hurşit TOLON ile yaptığı telefon görüşmesinde
özetle; T.ÇÖMEZ ‘in “efendim özür diliyorum tam olarak yeri bir kez daha ben biraz Ankara’yı iyi
1252
bilmiyorum da” dediği, A.H. TOLON’ un “Efendim Büklüm sokak Çankaya hastanesinin olduğu
Büklüm sokak” dediği, T. ÇÖMEZ’in “Tamam efendim geliyorum” dediği,
Görüşmelerden de aynı tarihte şüpheliler Turan ÇÖMEZ ve Ahmet Hurşit TOLON’un
buluşmak için görüşme yaptıkları, Ferda PAKSÜT’ün de bu görüşmeyi bildiği, buradan gelecek
habere göre hareket edeceği bu sebebiyle o görüşmeyi yaptın mı diye sorduğu anlaşılmaktadır.
d-Delillerin ve Hukuki Durumunun Değerlendirilmesi
0 533 9.. .. 44 numaralı A. Turizm adına kayıtlı telefonu kullanan bir bayanın, teknik takip
altındaki şüpheli Turan ÇÖMEZ’i arayıp, AKP ile ilgili kapatma davası hakkında kamuoyunu
yanıltmaya yönelik görüşmeler yaptıklarının tespit edilmesi üzerine, bahse konu telefon da
mahkeme kararı ile teknik takibe alınmıştır.
Yapılan teknik takipler sonucunda, Anayasa Mahkemesi Başkanvekilinin eşi olan
şüpheli Ferda PAKSÜT’ün Akşam Gazetesi Ankara haber müdürü Ersin BAL ile irtibata geçerek,
özellikle bazı Anayasa Mahkemesi üyelerinin şahsı, aileleri ve yaşam tarzları hakkında gerçek dışı
bilgileri aktarıp, bu hususlarda yazılı ve görsel medyada haber yapılması için adı geçene baskı
yaptığı, böylece yargılama sürecini etkilemeye çalıştığı, örgüt üyesi Turhan Çömez ile irtibatının
olduğu tespit edilmiştir.
03.04.2008 günü Ahmet Hurşit Tolon ile görüşen Turhan Çömez’in, onun talimatı ile Ferda
Paksüt’ü aradığı ve ondan aldığı bilgileri bilahare Hurşit Tolon’a aktardığı iletişim tespit
tutanakları ile anlaşıldığı, şüphelinin savunmasında, Turhan Çömez’in “Cumhurbaşkanı ile
görüşeceğini biliyordum” şeklindeki açıklamasının, Hurşit Tolon’un kimliğinin deşifre edilmesini
engelleme veya örgütsel konumunu bildiği Tolon’la irtibatının tespit edilmesini önlemeye yönelik
olduğunu ortaya koymaktadır. Kaldı ki, şüphelinin telefonda emekli bir generalden söz ederken “o
abi nasıl görüyor” şeklinde isim kullanmadan görüşme yapması, şüpheliler Hurşit Tolon ile Turan
Çömez arasındaki örgütsel irtibatı bildiğini göstermektedir.
Ayrıca, örgüt yöneticisi sanık İlhan SELÇUK’un yaptığı görüşmelerde, Kapatma davasının
planlanmış bir yargı operasyonu olduğunu, ekonomik kriz ve birazda karışıklık meydana gelmesi
halinde askerler için müdahale hakkının doğacağı, kapatılma halinde iktidar partisinin ben milli
iradeyim diyerek kendini haklı göstermeye çalışacağını ve çıkacak kaos ortamında da askerlerin
hakemliğine başvurulacağı yönündeki beyanlarından, ERGENEKON SİLAHLI TERÖR
ÖRGÜTÜNÜN kapatma davasını kaos ortamı oluşturmak amacıyla kullandığı ve bu nedenle
örgütün siyasi yapılanmasında yer alan şüpheli Turan ÇÖMEZ’ e bu konuda görev verildiği, onun
da şüpheli Ferda PAKSÜT ile örgütsel irtibata geçtiği anlaşılmaktadır.
Şüpheli Ferda PAKSÜT’ün, örgütün kaos ortamı meydana getirilmesi yönündeki
amacını ve şüpheliler Turan ÇÖMEZ ile Ahmet Hurşit TOLON’un örgütsel konumlarını
bilerek , Anayasa Mahkemesinin gündeminde bulunan AKP’nin kapatılması davasındaki
gizli bilgileri şüphelilere verdiği, yine toplumda kargaşaya neden olmak amacıyla gerçekte
olmayan bilgileri basına sızdırdığı, böylece örgütün amaçlarının gerçekleşmesine bilerek ve
isteyerek yardım ettiği anlaşıldığından, şüpheli hakkında TCK. 314/3 ve 220/7 yollamasıyla
TCK, 314/2, 3713 sayılı kanunun 5.md., TCK. 53, 58/9 maddeleri gereğince
cezalandırılmasının gerekmektedir.
[/QUOTE]
Alt 05-08-2009, 15:42   #6
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
ishakyilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-08-2009, 17:08   #8
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Mükemel olmuş burak emeğine sağlık.Ferda hanım bu bilgilerinden feyiz alacaktır
ishakyilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)