AK Gençliğin Buluşma Noktası
Siyasi Değerlendirme Hükümet, Muhalefet, Cumhurbaşkanı, YÖK, Danıştay,Ergenekon ve gündemdeki diğer bütün siyasi değerlendirmeleri burada paylaşıyoruz.

Stil
Seçenekler

Alt 06-02-2009, 14:02   #1
Kullanıcı Adı
HAKK DAVA
Exclamation Devlet ERBAKAN'dan Özür Dileyecek mi?
Devlet ERBAKAN'dan Özür Dileyecek mi?

Kürt sorununun çözümüne yönelik ilköğretim okullarında "ANDIMIZ"ın kaldırılması gündemde... Erbakan 1994'de gündeme getirdiği için mahkum olmuştu. Peki devlet Erbakan'dan özür dileyecek mi?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kürt sorununun çözümü konusunda tarihi bir fırsat yakalandığını söylemesiyle gündeme gelen tartışmalarda farklı öneriler ortaya atılıyor. Bunlar arasında, dağlarda yazılı olan, "Ne mutlu Türküm diy ene" yazılarının kaldırılması ve ilköğretim okullarında her sabah okunan, "Andımız"ın artık okunmaması yer alıyor...

ERBAKAN MAHKUM OLMUŞTU

Daha önce bunu gündeme getirdiğinden dolayı eski Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan yargılanarak mahkum olmuştu. Erbakan, 25 Şubat 1994 tarihinde Bingöl'de yaptığı konuşmada, bunun yanlış olduğunu söylemiş ve şu ifadelerde bulunmuştu: "Bu ülkenin evlatları asırlar boyu mektebe başlarken, besmeleyle başlar. Siz geldiniz, bu besmeleyi kaldırdınız. Ne koydunuz yerine, 'Türküm, doğruyum, çalışkanım.' Sen bunu söyleyince, öbür taraftan da Kürt kökenli bir Müslüman evladı, 'Ya öyle mi, ben de Kürtüm, daha doğruyum, daha çalışkanım' deme hakkını kazandı. O Meclis yarın inananların eline geçecek. Bütün bu haklar kan dökülmeden verilecek.’’

SİYASİ YASAK GETİRİLDİ

Erbakan'ın Bingöl'de yaptığı bu konuşmanın ardından hakkında Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından dava açılmıştı. Diyarbakır 1 nolu DGM'de yapılan yargılamanın ardından Erbakan, 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkemenin Erbakan'la ilgili karar metninde, 'Halkı, ırk ve din farklılığı gözeterek, kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek suçunu işlediğinin sabit görüldüğü' ifadesi yeralmıştı.

Kararın Yargıtay tarafından onanmasının ardından Erbakan'a siyasi yasak getirilmişti. Diyarbakır DGM'nin vermiş olduğu kararı Yargıtay 8. Ceza Dairesi de 5 Temmuz 2000 tarihinde onamış ve Erbakan siyasi yasaklı hale gelmişti.

BU NOKTAYA GELİNMEYECEKTİ

Necmettin Erbakan'ın avukatlarından Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Şeref Malkoç, devletin 20 yıl sonra Erbakan'ın söylemlerine gelmesinin sevindirici olduğunu söyledi. 8 SUTUN'a konuşan Malkoç, Erbakan'ın insanların hangi dille konuştuklarından çok ne konuştuklarına önem verdiğini ifade etti. Malkoç, sözkonusu dönemde diğer partilerin Refah Partisi ve Erbakan'ı ağır şekilde eleştirdiklerini de hatırlattı.

"Erbakan hoca o zaman dinlenilmiş olsaydı bugün terör konusunda bu noktaya gelinmeyecek, bu kadar şehit verilmiş olmayacaktı" diyen Malkoç şunları söyledi: "Büyük devlet adamı olmanın bir bedeli var, Erbakan Hoca da bu bedeli ödemiştir. Gönül arzu eder ki bugün çıkıp, özür belki devlet adına ağır olabilir ama Erbakan Hoca'ya haksızlık yapıldığını dile getirirse iyi olur..."

Kaynak

HAKK DAVA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 06-02-2009, 14:09   #2
Kullanıcı Adı
Tarantula_
Şuan ki devlet niye özür dilesin ki...

Erbakan Hoca böyle bir girişimde bulunmuş o zaman böyle bir davranışa mağruz kaldıysa bunun şimdi ki devlet ile ilgisi nedir?

Alt 06-02-2009, 14:13   #3
Kullanıcı Adı
Beritan
özür dilemeyi bimem ama Erbakan hocamızın laflarına daha çok kulak verebilirler...çünkü kaç yıl kaybımız oluyor...

Konu Beritan tarafından (06-02-2009 Saat 14:16 ) değiştirilmiştir..
Beritan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-02-2009, 14:15   #4
Kullanıcı Adı
HAKK DAVA
Wink
Alıntı:
Tarantula_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şuan ki devlet niye özür dilesin ki...

Erbakan Hoca böyle bir girişimde bulunmuş o zaman böyle bir davranışa mağruz kaldıysa bunun şimdi ki devlet ile ilgisi nedir?
Özür dileyen devlet yani Türkiye Cumhuriyeti'dir Kardeşim... Mevcut yönetimden bahsedilmemektedir...

Selametle...
HAKK DAVA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-04-2009, 23:29   #5
Kullanıcı Adı
Seyyah
Geçmişin batık iktidarlarının hataları için özür dilenmeye karar verilse ancak özür dileme bakanlığı kurularak altından kalkılır.. İstiklal mahkemelerinden baslansın Mendereslere gelsin ordan cıksınlar Erbakana gelsinler..
Boş konular bunlar.. Erbakandan özür dileneceğine Onu mahkum edenlerden hesap sorulması daha mantıklı, ki soruluyor.. O zihniyet can çekişiyor
Seyyah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-04-2009, 23:51   #6
Kullanıcı Adı
xhidayet
Ben bir şeyler söylemek istiyorum..
Erbekan konusunda küçücük bir eleştiri yazsam bin tane karşıt yazı alıyom..
Benim anlamadığım bu forum kimin formu?!!..
xhidayet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-05-2009, 00:00   #7
Kullanıcı Adı
Üç mevsim
Alıntı:
xhidayet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben bir şeyler söylemek istiyorum..
Erbekan konusunda küçücük bir eleştiri yazsam bin tane karşıt yazı alıyom..
Benim anlamadığım bu forum kimin formu?!!..
Bu forum Milli İradenin temsilcisi milletin sesi AK Parti'nin forumu.. Saadet Partisi'nden camiamıza yapılan onca çirkef saldırıdan sonra Erbakan'la ilgili konularda gerginlik oluşması normal. Saadetli kardeşlerimiz sağolsun Yeniden Büyük Türkiye yolunda bizleri yalnız bırakmıyorlar hep burdalar, özellikle ilgilendikleri konular da Saadet'le ilgili konular olduğu için hemen savunmaya geçiyorlar. Biz de söz haklarına saygı duyuyoruz. Siz eleştirilerinize yine devam edin, en olgun söylemler tutulacaktır.

O dönem biz de Refah Partiliydik, Erbakan'ın bu söylediklerine tamamen katılıyoruz, bugün bu meseleyi çözmeye çalışmamızdan belli zaten. Ama özür dileme konusu çok muğlak bir durum. Bu isteğin bir karşılığı yok. Bugün yaşananlarla Erbakan'ın o dönem söylediklerinin doğru çıkması hakettiği payenin kendisine verilmesidir zaten.
Üç mevsim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-05-2009, 00:03   #8
Kullanıcı Adı
Özgür Çağrı
Alıntı:
Özgün İrade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Erbakan'ın o dönem söylediklerinin doğru çıkması hakettiği payenin kendisine verilmesidir zaten.
Alt 06-05-2009, 00:11   #9
Kullanıcı Adı
xhidayet
Alıntı:
Özgün İrade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu forum Milli İradenin temsilcisi milletin sesi AK Parti'nin forumu.. Saadet Partisi'nden camiamıza yapılan onca çirkef saldırıdan sonra Erbakan'la ilgili konularda gerginlik oluşması normal. Saadetli kardeşlerimiz sağolsun Yeniden Büyük Türkiye yolunda bizleri yalnız bırakmıyorlar hep burdalar, özellikle ilgilendikleri konular da Saadet'le ilgili konular olduğu için hemen savunmaya geçiyorlar. Biz de söz haklarına saygı duyuyoruz. Siz eleştirilerinize yine devam edin, en olgun söylemler tutulacaktır.

O dönem biz de Refah Partiliydik, Erbakan'ın bu söylediklerine tamamen katılıyoruz, bugün bu meseleyi çözmeye çalışmamızdan belli zaten. Ama özür dileme konusu çok muğlak bir durum. Bu isteğin bir karşılığı yok. Bugün yaşananlarla Erbakan'ın o dönem söylediklerinin doğru çıkması hakettiği payenin kendisine verilmesidir zaten.
Kardeş beni aydınlattığın için çok teşekkür ederim..
xhidayet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-05-2009, 00:14   #10
Kullanıcı Adı
BLACK POINT

Konu FarukARSLAN. tarafından (06-08-2009 Saat 04:14 ) değiştirilmiştir..
BLACK POINT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler... Lütfen konu içeriği ile ilgili kelimeler ekliyelim
devleti andimiz, erbakan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)