AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 06-09-2009, 08:40   #1
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Standart O, yılın öğrencisi ama...

Türkiye'de dini inançları gereği başörtüsü takan öğrenciler okullara alınmayarak, dünyanın ‘en ilkel' yasaklarından birine maruz kalırken, İngiltere'de başörtülü Müslüman bir yüksek lisans öğrencisi “Yılın Öğrencisi” seçildi.

YETİMLER İÇİN DE GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYOR
İngiltere'nin Leicester kentindeki Leciester Üniversitesi'nde ekonomi-işletme yüksek lisansı (MBA) yapan üç çocuk annesi Munira Panjvani isimli başörtülü Müslüman öğrenci üniversite tarafından MBA dalında “2009 Yılı Öğrencisi” seçildi. Dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerin Leicester'daki hayata alışmaları konusundaki yardımları dolayısıyla 2009'un “Yılın Öğrencisi” seçilen Panjvani, aynı zamanda ailesinin İngiltere'ye gelmeden önce yaşadığı Malavi'deki yetim çocuklar için de bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışıyor.

LEICESTER ÜNİVERSİTESİ ÖVDÜ
Öte yandan Leicester Üniversitesi'nin web sitesinde “Engellerin Üzerinden Gelmek” başlığıyla “Yılın Öğrencisi” Panjvani'nin mücadeleci hayat hikayesi övüldü. Beş çocuklu ailenin en büyük kızı olan Munira Panjvani, ailesi tarafından akademik bir kariyer yapmasına izin verilmedi ve 18 yaşında evlendi. Kocasının eğitime verdiği önem sayesinde, yarıda bıraktığı eğitimini tamamlayan Panjvani, çalıştığı işlerde büyük bir başarı elde etti ve kısa sürede üst basamaklara tırmandı.

ANNE, İŞ KADINI, ÖĞRENCİ VE GÖNÜLLÜ...
1999'da kocasının iş değişikliği nedeniyle Birmingham'dan Leicester'a taşınan Panjvani, küçük oğlunun hastalanması üzerine işini bıraktı. Oğlunun iyileşmesinden sonra 2003'te kendi işini kurdu. Düğün ve nişan pastaları yapan bir işyeri açan Panjvani, diğer taraftan da el yapımı bir mücevher dükkanı açtı. 3 çocuk annesi ve iki işletme sahibi olan Panjvani, aynı zamanda Leicester Üniversitesi'nde başarılı bir şekilde yüksek lisans eğitimi yapıyor. Anne, iş kadını ve öğrenci olarak büyük başarılara imza atan Panjvani, 30 yetim çocuğun bakıldığı Malavi'deki bir yetimhane için bağış toplayan hayır kuruluşunda da gönüllü olarak çalışıyor.

Ulusal ya da uluslararası bir organizasyonda yönetici olarak çalışma kariyeri hedefi olan Munira Panjvani, üniversitedeki yabancı öğrencilere de İngiltere yaşamına adapte olmaları konusunda yardımlarda bulundu. Munira Panjvani, yüksek lisansının yaşamına büyük bir katkı sağlayacağını, ancak bunun bir başlangıç olduğunu ve gördüğü eğitimi pratiğe dökmek istiyor. Üniversitenin web sitesinde hayat hikayesi yayınlanan Panjvani şöyle diyor: “Hayallerinin peşinde koşmak için herkes doğru araçlara ve seçeneklere sahip olmayabilir, ancak hepimiz bu hayalleri gerçekleştirme kapasitesine sahibiz.”

MEHMET NEDİM ASLAN/ VAKİT

Ertuğrul ÖZGÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 06-09-2009, 08:45   #2
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Alıntı:
Ehven-i Şer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Vakit yazarı şunu unutuyor heralde. İngiltere tam laik değil. Kısmen monarşik bir ülke. Yine ülke yönetiminde kraliçenin onayı gerekiyor. Vakit yazmış ama haybeye yazmış.
Okumakla laiklik arasında ne ilişki var vakiti bilmem ama haybeden yazdınız galiba laiklik ne sizce
Alt 06-09-2009, 08:51   #3
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Alıntı:
İngilterede tam laiklik olmadığından türban olabilir ama ülkemiz HALA DAHA laik bir ülke olduğundan, ülkemizde bu geçer akçe değil.
Sana bi soru sordum laiklik ne demek sence diye bi cevap verde ona göre yazıyım....
Alt 06-09-2009, 08:53   #4
Kullanıcı Adı
yavuzdemir
Konunun monarşi ile de hiç ilgisi yok.

LAİKİM öyleyse MUTLUYUM mu diyeceğiz yani.
yavuzdemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-09-2009, 08:55   #5
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Alıntı:
yavuzdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Konunun monarşi ile de hiç ilgisi yok.

LAİKİM öyleyse MUTLUYUM mu diyeceğiz yani.
Bunun amacı farklı kardeşim zaten bu daldam dala atlar durur....

konuyla laikliğin hiç alakası yok daldı laiklikten nerden çıkacağı ise meçhul...
Alt 06-09-2009, 08:56   #6
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Alıntı:
Sen laiklikten memnun değilmisin yoksa? Değilsen, uçak biletin benden. Malezya ya da irana.
Lafı çevirme laiklik ne demek onu açıkla yorumumu ondan sonra diyeceğim.....
gidecek olsam yürüyerek giderim ama sizin paranızla asla....
Alt 06-09-2009, 08:58   #7
Kullanıcı Adı
yavuzdemir
Sen Avrupa ülkelerindeki laikliği bile beğenmeyen seni nereye göndereceğiz. Uzaya mı ? Ben Türkiye'de laikliğin uygulanma biçiminden memnun değilim. Ama bu senin bir cümlede özetlediğin gibi malezya ya da irana git denerek çözülebilecek bir sorun mu sence ? İşte yine ufuksuzluğa, sığ bakışa bir örnek bu da. Sen sorunun ne olduğunu anlamaya çalışıp ortak bir nokta üreteceğine dağdaki teröristten farkı olmayan basit bir yaklaşım sergiliyorsun.

Ve sana buradan kocaman alkıııııış gönderiyorum ben de... İşte dünyadaki bütün sorunları çözmeye örnek bir yaklaşım. Savaşları ve kavgaları bitirip dünyaya barış ve huzuru getirecek yaklaşım. :D:D
Alt 06-09-2009, 08:59   #8
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Laiklik nedir cevap versene....
Alt 06-09-2009, 09:03   #9
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Alıntı:
Yukarıda yazdım nerenle bakıyorsun siterye soylesene yukarıda yazdım ıyı oku.
Kendin yaz sağdan soldan kopyalama tek kelime ile....
Alt 06-09-2009, 09:07   #10
Kullanıcı Adı
yavuzdemir
bu yazdığın yazı hiç bir şey anlatmıyor. LAiklik toplumsal barış ise türkiye'de barış filan sağlamıyor. Ayrıca çok karılığı (bu karı kelimesi de zaten olaya nasıl baktığını özetliyor) savunduğumuz da yok.

Özeline cevap;
dünyada sarılabildiğiniz tek örnek Fransa zaten. Orada bile yüksek öğrenimde türban yasağı yok.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)