AK Gençliğin Buluşma Noktası
Tartışıyorum AK Partililerin, AK Parti Gençlerinin Seviyeli tartışma bölümü.

Stil
Seçenekler

Alt 06-04-2009, 13:36   #1
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Standart Üniversite Diplomanız Yoksa AK Parti İl Başkanı Olamazsınız!?
Buyrun AK Parti gönüldaşları oldukça faideli bir

münazara konusu ile baş başa bırakıyorum

sizleri..Özelikle Bursa ilimizde

dallanıp,budaklanan bu diploma meselesi

aslında AK Partimizin bağlayıcı kararlarından bir

tanesidir..Başbakanımızın MKYK da aldırmış

olduğu bir karar ile büyük kentlerimizde AK Parti

il Başkanlığına talip olan adayların kesinlikle

üniversite diplomasına sahip olmaları

gerekmektedir.''Partimizin, özellikle

‘Büyükşehir’lerdeki il başkanlarının, muhakkak

surette eğitimli kimselerden oluşması yönünde

bir kararı var. Bu, MKYK da alınmış bir karardır

ve kesinlikle bağlayıcıdır..Kimi kesimlerce doğru

bulunan bu karar kimi kesimlerce de

eleştirilmektedir.Peki siz değerli ak parti

gönüldaşları bu diploma kıstasında ne

düşünüyorsununuz

Konu ishakyilmaz tarafından (06-04-2009 Saat 13:39 ) değiştirilmiştir..
ishakyilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 06-04-2009, 13:51   #2
Kullanıcı Adı
FarukARSLAN.
Biri mesela siyasetten alakasız, kimya-biyoloji vs. konulu bir üni diploması olsa..
Çok da yetenekli olsa, bu konuma seçilebilir mi?..

Ama mantıklı yanı da var..
Böyle diplomalılar seçilme hakkına sahib olur, en yeteneklisi yahut branşı da siyasetle alakalı olan il başkanı olur..

Bir diğer açı da,
ilk örnekteki gibi mesela, diyelim turizmle ilgili biri.
O dalda üni diploması var.
İl Başkanlığı onun için merdiven olur.

Turizm Bakanlığı da devlet kademelerinden biri, oraya kadar yolu olur..

Yani bu varsayım.
Yine de tartışılır bi konu evet..
FarukARSLAN. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-04-2009, 14:43   #3
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Yüksek öğrenim nitelik ve nicelik demektir.Fakat tek kıstas olarak lanse edilmesi son derece yanlış bir karardır.Kimileri var ki ilkokul mezunu fakat kendilerini öyle geliştirmişlerdir ki üniversite mezunları yanında ehliyetsiz kalır.Bu yüzden gerekli bir kıstas,fakat tek kıstas olmamalıdır.!
Alt 06-04-2009, 16:35   #4
Kullanıcı Adı
Özgür Çağrı
Kesinlikle Çok Doğru Bir Karar ! Genel Merkezi kutluyorum. Özellikle bölüm bölümde sınırlandırmalar getirilmeli

Mesela İl Başkanı olabilmesi için kişinin

Siyasal Bilimler
Kamu Yönetimi
İletişim Fakültesi
İktisat
Hukuk

vb. bölüm mezunu olması şartı getirilirse daha iyi olur. Siyaset ciddi iş ise bu işe değer verip bu iş üzerine tahsil yapanlar bu işi yapsın ..
Alt 06-04-2009, 17:20   #5
Kullanıcı Adı
xhidayet
Bence gerekli.. Bu ilkokul mezunu "paraağalarının" yönetimlerinden çok çekti.. Hatta idea ediyorum.. Yüksek lisans ve yabancı dil bilgisi de aranmalı..
xhidayet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-04-2009, 17:31   #6
Kullanıcı Adı
"Beritan"
Ben karşıyım böyle sınıflandırmaya
Herşey okumakla bitmiyor okumayıpta kendini geliştiren insanlar çok var Bence onlarada şans verilmeli !!
Okuyupta adam olmayanlar var bunlara ne demeli ??
"Beritan" isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-04-2009, 17:35   #7
Kullanıcı Adı
Red_Neck
Gerekli bir şey.Okuyup adam olmuş insanlara vermemiz gerekiyor bu yönetimi.
Red_Neck isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-04-2009, 17:35   #8
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Beritan'ın düşüncesi tabikide istisnai durumlar için geçerlidir.Yani eğitim düzeyi sıfır olupta,Q düzeyi yüksek olan insanlar var.Bunlara aynı zamanda üstün zekalı denilmektedir.AK Parti nitelikli ve eğitimli kadroların yetişmesi,ve görevlere getirilmesinde önemli bir misyon yüklenmiştir,bu da türk siyasetti için son derece gereklidir!
Alt 06-04-2009, 17:38   #9
Kullanıcı Adı
Red_Neck
Ak Parti ve diğer partiler okumuş insanlar aramalı.Çünkü siyasette her zaman okumuş insanlara yer vermek daha doğrudur.
Red_Neck isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-04-2009, 17:42   #10
Kullanıcı Adı
ishakyilmaz
Dipolama üzerinden siyaset yapmak doğru mu? AK Parti`nin kongresi yaklaştıkça kulislerde de Cafer Yıldız`ın yurt dışından aldığı diploması öne çıkmaya başladı.
AK Parti’nin kongre süreci başlamasıyla kulislere de İl Başkan Vekili Cafer Yıldız’ın üniversite diploması damgasını vurdu.
Ben bu diplomanın siyaseten abartıldığı, sahibine de haksızlık yapıldığı kanaatindeyim.
Cafer Yıldız teşkilat içindeki çalışmalarıyla ön plana çıkmış, adını duyurmuş birisi.
Lise diplomasıyla siyasette il başkan vekilliğine kadar yükselmiş.
Neticede siyasete girenlere hangi okul mezunu olduğu sorulmuyor.
İçimize sindiremesek de TBMM’ye ilkokul mezunu o kadar çok insan gönderdik ki…
Ayrıca bir değil, iki üniversite bitirmiş, en az 2 yabancı dil bilen vekillerimiz ve yerelde siyasetçilerimiz de oldu.
Neye yaradı?
Aldıkları eğitimin karşılığını TBMM’de ya da siyasette verebildiler mi?
Genelleme yapmıyorum ancak, tanıdığım o kadar çok üniversite mezunu var ki, siyasette kendini bile ifade edebilmekten aciz.
Bazıları da işin havasında, elini taşın altına koyamayacak kadar çekingen ve korkak!
Ayrıca;
Yerel siyasetin teşkilatçı isimlerinden biri olarak tanıdığımız Mustafa Bayrak da ilkokul mezunu.
Partisinin iktidar olduğu dönemde Yıldırım ilçe başkanlığına kadar yükseldi. Son olarak il başkan yardımcılığı yaptı.
İlkokul mezunu olmasının sıkıntısını mutlaka yaşamıştır ama, Bursa’ya siyasetçi olarak yaptığı hizmetin üniversite mezunu siyasetçiden daha fazla olduğunu da kabul edelim.
Yine;
CHP’de partinin en üst yönetim organında görev alan, tanıdığımız bir isim de lise diplomalı. Teşkilatçılığıyla tanınıyor.

İyi bir hatip. Kendisini yetiştirmiş. Çok okuyan, araştıran birisi.
2 yıl önce oğluyla beraber üniversite sınavlarını kazandı. Açık Öğretim’de okuyor, oğlundan daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. 2 yıl sonra diplomasını alacak.
Tabii ki her alanda olduğu gibi siyasette de eğitimli, kültürlü, birikimli insanlara müthiş ihtiyacımız var.
Çünkü, eğitim oranı yükseldikçe siyasetin kalitesi de yükseliyor.
Evet, Başbakan’ın diploması yok diye Cafer Yıldız’ı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de ısrarlarına rağmen tercih etmediği bir gerçek.
Ancak Başbakan Bursa gibi metropol bir kente il başkanı atayacağı zaman sırf üniversite diplomasını kriter olarak almadı.
Süreci iyi biliyorum.
Sedat Yalçın’la aralarında Cafer Yıldız’ın da bulunduğu 4 isim Başbakan’ın önüne gitti
Hadi, Yıldız diploması yok diye elendi peki diğer 2 isim?
Biri inşaat mühendisi, öbürü de avukattı. Üstelik mesleklerinde kariyer sahibi, siyasette deneyimli idiler.
Yalçın tercih edildi.
Çünkü, dosyasındaki ayrıntılar daha çok göz doldurdu. En azından liberal bakış açısı sergilemesi, bürokrasi ve siyasetteki deneyimleri, Başbakan’a cazip geldi.Karşısına alıp konuştuğunda da beğendi.
Nitekim, Başbakan’ın bu tercihinden süreçte hem Ak Parti hem de Bursa siyaseti karlı çıktı.
Yalçın beyefendi, dürüst, sade, uzlaşmacı yapısıyla, bilgi ve birikimiyle, okuyan, düşünen, araştıran ve bunu ifade etmekten kaçınmayan biri olarak Bursa siyasetine farklı bir hava getirdi.
Yerel siyasetin niteliğini arttırdı.
Cafer Yıldız’ın da bugünlerde siyasi malzeme yapılan diploma eksikliğini yurt dışından da olsa gidermesi öncelikle şahsı için önemli bir kazançtır..
İnanmayanları, kıskananları var. “Bir buçuk yılda diploma mı alınır?”diyorlar.
Pazarda tezgahta satılmadığına göre okunur, sınavlarına girilir alınır.
Cafer Yıldız’ı da bu azminden dolayı kutlamak gerekir.
Çünkü siyasetçi olarak önemli bir eksiğini kapattı.
Kapattı ama siyasette üniversite diplomasını cebine koymanın il başkanı olmaya yetmediği de bir gerçek
O yüzden Cafer Yıldız’ın diploması üzerinden siyaset yapmanın, onu hırpalamanın pek anlamı yok!..
Cennet cankılıç Bursa Olay

Etiketler... Lütfen konu içeriği ile ilgili kelimeler ekliyelim
ak parti, akp, başkanlık, bursa, diploma, erdoğan, il, ishak, üniversite, yılmaz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)