AK Gençliğin Buluşma Noktası
Sahabiler ve Alimler Sahabilerimiz ile ilgili tüm konuları burada paylaşıyoruz.

Stil
Seçenekler

Alt 09-09-2007, 18:26   #1
Kullanıcı Adı
Necip Fazil
Standart Hz. Mevlana'nin Ruabaileri
Hz. Mevlana'nin Ruabaileri

* Gönüle dedim ki: "Mümkün olur da söyleyebilirsen,söz sırasında, dosta derdimi,çektiğim ızdırabı anlat" Gönül dedi ki: "Sevgili ile buluşunca, şaşkınlığımdan,hayranlığımdan söz söyleyemem,ancak onu seyre dalar kalırım."

* Yüzünü gördüm bir kıl ucu kadar derdim kalmadı.Yüzüne kulluk etmekten başka bir yüzüm kalmadı.Gönlüme: "Bir arzu'da bulun dedim." Gönül bana: "Onu gördüm,başka hiç bir arzum kalmadı" dedi.

* Yarın mahşerde kadın ve erkeğin,bir araya toplanıp da sorguya çekilme korkusundan yüzleri sararınca,ben aşkını avucuma koyup önlerine varır ve derim ki:"Benim hesabımı işte bundan sormalısınız."

* Ey yüzü gönül kabesi,can kıblesi olan güzel.Derdinden mum gibi yandım,eridim.Ey can şulesi örtüyü kaldır,yüzünü aşıka göster,göster ki aşık,kendi elleriyle can hırkasını yırtsın,parçalasın.

* Ey benim seçkin güzelim,sen gittin,gittin ama sevgin gönülden,hayalin de gözden gitmedi.Ey benim dolaşık yolumun kılavuzu,belki sana rastlarım diye yollarda hep dolaştım durdum.

* Her hangi bir suret,her hangi bir güzel gelir görünürse,ondan daha güzelinin de bulunmasına imkan vardır.şu halde,madem ki,ondan daha iyisi vardır,bu karşıma çıkana,gönül vermem doğru değildir.o, benim sevgilim olamaz.-Sen gönülden bütün suretleri,fani güzellerin hayallerini sür,çıkar,çıkar ki,O suretsizin sureti, ele geçsin.

* Eğer başgözünde,seni Hakyolundan alıkoyacak arzular tuzağı varsa ve istekler,başkalarından gördüğün şeyler seni rahatsız ediyorsa,istek tuzağından vazgeç,bu tuzağa düşme.Gönül ehli olanlar bilirler ki:Onsekizbin alemde maddi yönde,ne zevk vardır,ne de rahatlık.

* Alemde senden daha güzel bir yar,senin yüzünü görmekten daha güzel bir iş olur mu? Haşa olmaz.İki cihanda da,güzelim,yarim olman bana yeter ben senden başkasını istemem.Esasen,her nerede bir güzellik varsa,bir güzellik görülüyorsa,onların hepsinde senin güzelliğin görülmede,hepsinde senin nurun parlamaktadır.

* Dostun yolunda hizmette,elinde takat güç kalmazsa,ayağınla koş,ayağında güç kalmazsa,sevgisiyle terennüm et olmazsa,seslen bağır.Eğer sesinde çıkmazsa aklınla,hayalinle işe giriş,hasılı her hal-ü karda,her an vefalı ol.

* Haydi git,aşk derdini kendine seç,aşk derdini seç,aşk derdini seç.Zira dosta kavuşmak için,ben bundan başka bir çare bilmiyorum.Malım mülküm yok diye gönlünü sıkma,üzülme.Eğer dertsiz isen ona üzül.Çünkü hak yolunda derdin olmaması bir afettir.

* Sırlara dalanlar,sırlar içinde varlıktan kurtulanlar,bu gece,kendilerinden geçmişler,sevgili ile perde arkasında,halvete oturmuşlardı.Ey yabancı varlık! Aşk yolundan çekil,bu gece yabancıların aramızda bulunması bizi üzer,bize zahmet verir.

* Eğer kendini gerçek varlığını bulmak istiyorsan,kötü huylardan nefsani arzulardan kurtul,kendi maddi varlığından dışarı çık.Dereyi bırak,Ceyhun nehrine doğru gel.Feleğin yükünü öküz gibi,ne diye çekip duruyorsun ? Bir sıçra feleğin üstüne çık.

* Her gün bir menzilden bir yerden kalkmak.Her gün bir konak yerini bırakmak,bir yerde kalmamak,akar su gibi hep koşup gitmek,bir yerde donmamak ne güzel şeydir! Dünkü gün geçip gitti,düne ait sözde dün gibi geçti gitti.Bu gün yepyeni bir söz söylemek gerek.

* Gönül,senin hakkında kötü zanda bulundu.Halbuki kötülük senden uzaktır.Gönül zayıf olduğu için,bu yanlış duyguya kapıldı.Sen kötü olamazsın,kötülük senden uzaktır.Safrası olan her kişinin ağzında bir acılık vardır da senin gibi bir şekere hased ediyor,acılık senden uzaktır.

Necip Fazil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 09-19-2007, 19:45   #2
Kullanıcı Adı
CAGLAR
paylasaım ıcın tesekurler kardes
CAGLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-13-2007, 23:21   #3
Kullanıcı Adı
fatih_44
PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL +1
fatih_44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-14-2007, 19:06   #4
Kullanıcı Adı
Gölge
ALLAH razı olsun kardeşim +1
Gölge isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)