AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 01-01-2012, 17:59   #1
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Exclamation Tesadüfün bu kadarı!

200 bin nüfuslu Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 40 binin kişinin doğum tarihi 1 Ocak.

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, binlerce kişinin nüfus cüzdanlarında doğum tarihleri, ''1 Ocak'' olarak yer alıyor.

200 bini aşkın nüfusuyla Türkiye'de bir çok ilden büyük olan Siverek'te, yaklaşık 40 bin kişinin nüfus kaydında doğum gününün, ''1 Ocak'' olarak yazılması dikkati çekiyor.

Siverek Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Güler Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda bölgede bazı vatandaşların imam nikahıyla birlikte yaşadığını, uzun bir süre sonra resmi nikah kıydıklarını bildirdi.

Bu şekildeki çiftlerin dünyaya gelen çocuklarını da sonradan nüfusa kaydettiklerini belirten Akbulut, vatandaşların çocuklarının doğum tarihlerini tam olarak hatırlamadıkları için nüfusa kaydederken, yılın ilk ay ve gününü yazdırdıklarını ifade etti.

-''Yaklaşık 40 bin kişinin doğum günü 1 0cak''-

Siverek'in 200 bini aşkın nüfusuyla Türkiye'de bir çok ilden daha büyük olduğuna işaret eden Akbulut, 200 bin nüfuslu ilçede 40 bin kişinin nüfus cüzdanında doğum gününün '1 Ocak' olarak yazıldığını vurguladı.

Son dönemde bu durumun değişiklik göstermeye başladığını bildiren Akbulut, vatandaşların artık çocuklarını doğduğu gün nüfusa kaydettirdiğini, dolayısıyla doğum tarihlerinin de doğru yazılmaya başlandığını ifade etti.

Siverek Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu da geçmiş yıllarda yaşanan bu durumun büyük oranda değiştiğini bildirdi.

Hersanlıoğlu, eğitim seviyesinin yükselmesinin yanı sıra özellikle düzenlenen toplu nikah törenleri, yeşil kart uygulaması ve eğitim yardımından faydalanmak isteyen ailelerin, artık çocuklarını doğdukları andan itibaren nüfusa kaydetmeye başladıklarını söyledi.

Hersanlıoğlu, doğum tarihi 1 Ocak olan vatandaşların genellikle geçmiş yıllarda kayıt yaptıranlar olduğuna işaret ederek, ''Bunlar geçmişte kaldı, vatandaşlarımız bugün daha bilinçli durumdalar'' dedi.

AA

Konu Ertuğrul ÖZGÜL tarafından (01-01-2012 Saat 18:04 ) değiştirilmiştir..
Ertuğrul ÖZGÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 01-01-2012, 18:04   #2
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Allah bilir ya hiç birininkide gerçek tarih değildir...
Alt 01-01-2012, 18:20   #3
Kullanıcı Adı
ibocan
mardin ve urfada süryanilerde var. belkide bu inanışa göre bi durum olabilir.urfalı bi arkadaştan duymuştum böyle bişey sanki
ibocan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-01-2012, 18:31   #4
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Alıntı:
ibocan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
mardin ve urfada süryanilerde var. belkide bu inanışa göre bi durum olabilir.urfalı bi arkadaştan duymuştum böyle bişey sanki
Ben hiç duymamıştım bunu... doğrudur olabilme ihtimali yüksek...
Alt 01-01-2012, 19:48   #5
Kullanıcı Adı
nihani
Bir ailede en az 5 çocuk olunca ve anne babanın okuma yazması olmayınca normal şeyler bunlar.Mesela babam ve tüm amcalarımın doğum günü 1 Nisan olarak geçiyor
nihani isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-01-2012, 19:52   #6
Kullanıcı Adı
Gönülden
Tesadüfmüdür bilinmez ama bugün formumuzda doğum günü olan 22 kişinin ismini gördüm ilk defa bukadar kalabalık bir lişste gördüm...bir kerametimi vardır nedir

Gönülden isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-01-2012, 19:56   #7
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Alıntı:
Gönülden Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tesadüfmüdür bilinmez ama bugün formumuzda doğum günü olan 22 kişinin ismini gördüm ilk defa bukadar kalabalık bir lişste gördüm...bir kerametimi vardır nedir

Sadece forumda değil çevrede baya 1 ocaklı var... bunların içerisinde gerçekten 1 ocak doğumlu olanlar %10 ya vardır ya yoktur... eskiden tam gününde yazma diye bir şey olmadığı için böyle galiba...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)