AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 01-30-2012, 02:33   #1
Kullanıcı Adı
EZEL
Standart Türkiye nüfusu 1 milyon kişi arttı
2011 yılında Türkiye nüfusu 74 milyon 724 bin 269 kişiye ulaştı. Ülke nüfusunun yüzde 18,2'si İstanbul'da, yüzde 76,8'i il ve ilçe merkezlerinde yaşıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre, Türkiye nüfusu 2011 yılında 2010 yılına göre 1 milyon 1 bin 281 kişi artış gösterdi. Artışla birlikte nüfus 74 milyon 724 bin 269 kişi oldu.

Nüfus artış hızı yüzde 1,35 olarak hesaplandı.

Nüfusun yüzde 50,2'sini (37 milyon 532 bin 954 kişi) erkekler, yüzde 49,8'ini (37 milyon 191 bin 315 kişi) ise kadınlar oluşturuyor.

2011 yılında 81 ilden 56'sının nüfusu bir önceki yıla göre arttı, 25 ilin nüfusu ise azaldı.

Türkiye'nin yaş ortalaması ise 29,7 olarak belirlendi. Bu ortalama erkeklerde 29,1 iken, kadınlarda 30,3 olarak ölçüldü.

İstanbul liste başı

İstanbul’da yaşayan 13 milyon 624 bin 240 kişi toplam nüfusun yüzde 18,2'sinin oluşturuyor.

Nüfusun yüzde 76,8'i il ve ilçe merkezlerinde yaşıyor. İl ve ilçe merkezlerinde yaşayan nüfus oranının en yüksek olduğu il yüzde 99 ile İstanbul, en düşük olduğu il ise yüzde 35 ile Ardahan oldu.

Nüfus açısından İstanbul'u sırasıyla yüzde 6,6'lık oran ve 4 milyon 890 bin 893 kişi ile Ankara, yüzde 5,3'lük oran ve 3 milyon 965 bin 232 kişi ile İzmir, yüzde 3,6'lık oran ve 2 milyon 652 bin 126 kişi ile Bursa, yüzde 2,8'lik oran ve 2 milyon 108 bin 805 kişi ile Adana takip ediyor.

Türkiye'de en az nüfusa sahip olan Bayburt ilinde ikamet eden kişi sayısı ise 76 bin 724.

Kilometrekareye 97 kişi

Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen 'bir kilometrekareye düşen kişi sayısı' Türkiye genelinde 97 kişi oldu. Bu sayı illerde 11 ile 2 bin 622 kişi arasında değişiyor.

İstanbul’da bir kilometrekareye 2 bin 622 kişi düşüyor. İstanbul'u sırasıyla 443 kişi ile Kocaeli, 330 kişi ile İzmir, 257 kişi ile Gaziantep ve 254 kişi ile Bursa illeri izliyor.

Nüfus yoğunluğunun en az olduğu il ise 11 kişi ile Tunceli oldu.

kynk

Başbakan Erdoğan, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı'nın oğlunun nikahına katıldı.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı'nın oğlunun nikahında "Nüfusumuz maşallah iyi bir artış gösterdi. 75 milyona doğru gidiyoruz" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Eskişehir Milletvekili ve eski Başbakanlık Başdanışmanı Nabi Avcı'nın oğlu İbrahim Can Avcı'nın nikahında şahitlik yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz Koru Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen törende, Nabi ve Semra Avcı'nın oğlu İbrahim Can ile Nuriye ve Kemal Gündoğdu'nun kızı Sedef evlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın kıydığı nikahta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile doktor Hamdi Hızalan şahitlik yaptı.

Başbakan Erdoğan, genç çifte mutluluklar dileyerek, evliliğin uzun bir yolculuk olduğunu, iyi günler kadar kötü günlerin de yaşandığını söyledi.

İyi günler paylaşıldıkça, kötü günler de sabırla göğüslendikçe mutlulukların artacağını vurgulayan Erdoğan, 'Benim biliyorsunuz her yerde bir tavsiyem var. Bu tavsiyemi özellikle tekrar edeceğim. Nüfusumuz maşallah iyi bir artış gösterdi. 75 milyona doğru gidiyoruz. Yeni aldığım neticeye göre, nüfusun yüzde 50'si 30 yaşın altında. Bu nüfusu, genç ve dinamik tutmamız lazım. Ben en az 3 tane diyorum' diye konuştu.

Torunun tadı ve zevkinin bambaşka olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, 'O tadı, tadanlar bilir. Ülkemizin genç, dinamik bir nesle şiddetle ihtiyacı var. Hele hele sizler gibi yetişmiş kardeşlerimiz, inanıyorum ki kalitesi yüksek nesiller yetiştireceklerdir. Bunu başardığımız anda da Türkiye'yi tutana aşk olsun. Her geçen günümüz daha iyi olacak. Vatanımıza, milletimize, bayrağımıza, dinimize, insanlığa saygı gösterecek bir nesil. Bunları başaracaksınız, ben buna inanıyorum' dedi.

Başbakan Erdoğan, aile cüzdanını gelin Sedef Avcı'ya vermesi için şahit Hamdi Hızalan'a uzattı. Hızalan da çifte mutluluklar dileyerek, cüzdanı geline verdi.

Nikaha, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın da katıldı.

Kaynak : http://www.haber3.com/masallah-nufus...#ixzz1ktDfQO6g

Konu EZEL tarafından (01-30-2012 Saat 02:43 ) değiştirilmiştir..
EZEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)