AK Gençliğin Buluşma Noktası
Kitaplar ve Dergiler Kitaplar ve Dergi içerikleri, değerlendirme ve tavsiyeler.

Stil
Seçenekler

Alt 05-02-2012, 14:45   #1
Kullanıcı Adı
Necip Fazıl
Standart Üstad Necip Fazıl’ın bilinmeyen kitabı: Put Adam

Üstad Necip Fazıl'ın bilinmeyen Put Adam kitabı Mustafa Kemal'in hayatını konu ediniyor.

Üstad Necip Fazıl sayısızca esere imza atmış. Fikir, şiir, tasavvuf, biyografi, piyes gibi çeşitli alanlardaki eserleri arasında bilinmeyen bir kitabı var. Kitabın ismi ise "Put Adam"

Mustafa Kemal’in hayatını anlatan kitap hakkında değişik iddialar mevcut. Genel kanaat Üstad Necip Fazıl’ın 1975 yılında Osmanlıca olarak yazdığı ve basılması için birisine verdiği. Türkiye’de basılmamış fakat Arap bir mütercim tarafından çevrilerek yayınlanmış.

Üstad Necip Fazıl tarafından ana taslağı oluşturulan kitap bir subayın vesikalarını da içeriyor.

Eski Türk Subayının ilk vesikasında şu ifadeler yer alıyor:

"Ben hanedana ve yakınlarına mensup değilim, sarayda da bulunmadım ve sarayda
yetişmedim. Fakir bir aile çocuğuyum, hiçbir suretle saray hizmetinde bulunmadım.
Millet ve memleketine ve padişahına ve Osmanlı hanedanına ve bu memleketin halkına ve kahraman ordularına ihtiras uğrunda yapmış olduğu hudutsuz fenalıkları, hadiselerin içinde bidayetinden beri gördüğüm ve bildiğim için bu üzüntüden kendimi tutamayarak hayatıma da mal olsa, yazmaktan kendimi men edemedim. Ancak oğlum ve torunlarımın hayatını şimdiye kadar tehlikeye atmak istememiştim."

Nesillerine zarar gelmemesi için subayın ismi saklı tutulmuş. Vesikalarda ise yaşadığı dönem ilgililerinin söz ve müşahedelerini tespit etmiş.

Eski Türk Subayı’nın kim olduğu hususunda birkaç tahmin olmasına rağmen net bir bilgi bulunmuyor.

Kitap Arap mütercim olan Abdurrahman Abdullah tarafından 1978 tarihinde Lübnan’da arapçaya çevrilmiş. 544 sayfadan oluşan eserde "Put Adam" kitabının yanında Dr. Rıza Nur’un hatıratlarına da yer verilmiş.

Büyük Doğu Haber

Necip Fazıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 05-02-2012, 15:25   #2
Kullanıcı Adı
Garibüzzaman
Üstadın vatan dostu vahidüddin kitabı yasaklılar listesinde hala...!!!
Bir türlü temin edip de kıraat edemedim bu kitabı. İçimi kemiren büyük bir ukdedir.

Şimdi bu büyük ukdeye yeni bir ukde daha tezahür ediyor. Put Adam

Mehmet Kısakürek bence bu konuların üzerine gitmeli...

Büyükdoğu dergilerini star gazetesi sayesinde temin ediyorum. Bu iki kitaba da bir şekilde üstad hayranlarının bu özlemlere kavuşması elzemdir.
Garibüzzaman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2012, 15:49   #3
Kullanıcı Adı
_SoN_
Daha ne saklı cevherler var kim bilir,nasıl gün yüzüne çıkar,nasıl ulaşılabilir,bu konuyu ciddi manada araştırmak lazım.
_SoN_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2012, 21:37   #4
Kullanıcı Adı
Seyyah
Büyük ihtimal babamın arkadaslarında vardır , bana iş çıktı saol mechul kardeşim.
Seyyah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2012, 22:11   #5
Kullanıcı Adı
Halid Meşal
Üstadın kitapları ne zaman yasak listesinden kalkacak?!
Halid Meşal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2012, 22:15   #6
Kullanıcı Adı
Gönülden
Tarihe dair gerçeklerin gün yüzüne çıkması ve gençlerin buna meyli gelecek adına umut vadediyor...kitabı bir yerlerden temin etmekten öte yeniden basıma gitmesi temennisiyle
Teşekkürler sevgili Hakan

Gönülden isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2012, 22:40   #7
Kullanıcı Adı
Ertuğrul ÖZGÜL
Bizim tarihimiz çooook karanlık malesef...
Ertuğrul ÖZGÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)