AK Gençliğin Buluşma Noktası
Haberler Dünyadan ve Ülkemizden son dakika haberler burada.

Stil
Seçenekler

Alt 08-07-2010, 00:48   #1
Kullanıcı Adı
Cihannur
Standart Kürtler 'Evet' Demeli
Kürtler 'evet' demeli

Kürt sorunu üzerine çalışmalarıyla tanınan sosyolog İsmail Beşikçi, BDP’nin anayasa paketine destek vermesi gerektiğini belirterek şu anda sergilenen tavrın doğru olmadığını söyledi.

Kürt sorunu denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan sosyolog İsmail Beşikçi, Kürtlerin referanduma olumlu destek vermesi gerektiğini söyledi. Beşikçi, “Referanduma ‘karşı oy’ vermek Kürtlere kaybettiren bir tutum olur” dedi.

Beşikçi, internetteki zazakî.net sitesinde yayımlanan röportajında BDP’nin referandum konusunda sergilediği tavrının doğru olmadığını dile getirdi. Demokratik açılım sürecinde bazı yasal düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Beşikçi, BDP’nin bu yasa değişikliklerindeki tutumunu olumsuz bulduğunu belirtti.

BDP AÇILIMA DESTEK VERMELİYDİ

“BDP demokratik açılım paketine destek vermeliydi.” diyen Beşikçi, BDP’nin mükemmel bir anayasa düşündüğünü, ancak bugünkü Meclis aritmetiği dikkate alındığında bunun mümkün olmadığını ifade etti. Beşikçi, şunları kaydetti: “Mükemmel anayasayı kiminle yapacaksınız? CHP ve MHP köklü değişimlere karşı. Onlarla bu konuyu konuşamazsınız bile. Bu konuyu ancak AK Parti ile veya Saadet Partisi’yle konuşabilirsiniz. Kürtler için anayasada köklü değişimler gerekir. Anayasa değişikliği paketindeki üç madde böyle köklü değişimler öngörüyordu. Bu maddelerden birisinin ‘partilerin kapatılması’yla ilgili maddenin görüşmeler sırasında yeterli oy sağlanamamasından dolayı düştüğü biliniyor."

İhlas Son Dakika 06.08.2010

Cihannur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 08-07-2010, 01:15   #2
Kullanıcı Adı
redyellow
Kürtlerin büyük oranda EVET diyeceklerini düşünüyorum, fakat pkk boykot diyor, hükümet, iktidar, tsk bu konuda çok dikkatli olmalı, sandık güvenliğini sağlamalı, halkın sandığa korkmadan gitmesini sağlamalıdır.

Bu sağlanırsa en yüksek oranda EVET oyunun güneydoğuda çıkacağına inanıyorum.
redyellow isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-07-2010, 01:25   #3
Kullanıcı Adı
Cihannur
Alıntı:
redyellow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kürtlerin büyük oranda EVET diyeceklerini düşünüyorum, fakat pkk boykot diyor, hükümet, iktidar, tsk bu konuda çok dikkatli olmalı, sandık güvenliğini sağlamalı, halkın sandığa korkmadan gitmesini sağlamalıdır.

Bu sağlanırsa en yüksek oranda EVET oyunun güneydoğuda çıkacağına inanıyorum.
Güneydoğu Anadolu'da yaşayan Kürtler sandık güvenliği sağlansa bile çevrenin etkisiyle halk oylamasına katılmaktan çekinebilirler; ama büyükşehirlerde yaşayan Kürtlerin önemli bir bölümü halk oylamasına katılacak ve 12 Eylül 2010 Referandumunda Evet oyu kullanacaklardır inşaallah.
Alt 08-07-2010, 01:31   #4
Kullanıcı Adı
redyellow
Alıntı:
Cihannur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güneydoğu Anadolu'da yaşayan Kürtler sandık güvenliği sağlansa bile çevrenin etkisiyle halk oylamasına katılmaktan çekinebilirler; ama büyükşehirlerde yaşayan Kürtlerin önemli bir bölümü halk oylamasına katılacak ve 12 Eylül 2010 Referandumunda Evet oyu kullanacaklardır inşaallah.
doğru olabilir, sandık güvenliği yetmeyebilir, pkknın şerrinden korunacaklarına dair garanti vermek gerekir ama bu da zor, kimse inanmaz. Çekindikleri için katılım olmayabilir haklısınız. Ama katılım olsaydı çok çok büyükoranda evet bekliyorum ben kürt vatandaşlarımızdan.
Alt 08-07-2010, 02:16   #5
Kullanıcı Adı
Cihannur
Alıntı:
doğru olabilir, sandık güvenliği yetmeyebilir, pkknın şerrinden korunacaklarına dair garanti vermek gerekir ama bu da zor, kimse inanmaz. Çekindikleri için katılım olmayabilir haklısınız. Ama katılım olsaydı çok çok büyükoranda evet bekliyorum ben kürt vatandaşlarımızdan.
Tehdidi değil de toplumsal baskıyı kastediyorum. Güneydoğu Anadolu'da yaşayıp da 12 Eylül 2010 Referandumuna katılıp Evet oyu kullanmak isteyen pek çok Kürt vatandaşımız, BDP'nin boykot kararına rağmen halk oylamasına katılırlarsa yaşadıkları toplumdan tepki görebilecekleri için 12 Eylül 2010 Referandumuna katılmayacaklardır diye tahmin ediyorum.
Alt 08-07-2010, 09:12   #6
Kullanıcı Adı
redyellow
Alıntı:
Cihannur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tehdidi değil de toplumsal baskıyı kastediyorum. Güneydoğu Anadolu'da yaşayıp da 12 Eylül 2010 Referandumuna katılıp Evet oyu kullanmak isteyen pek çok Kürt vatandaşımız, BDP'nin boykot kararına rağmen halk oylamasına katılırlarsa yaşadıkları toplumdan tepki görebilecekleri için 12 Eylül 2010 Referandumuna katılmayacaklardır diye tahmin ediyorum.
sevgili cihannur:

YAŞADIKLARI TOPLUMDAN TEPKİ GÖRÜRLER derseniz o zaman kürtlerin çoğunluğunun hayırcı olduğunu kabul ediyor olmanız gerekir.

Eğer öyle ise ben size katılmıyorum, ben kürtlerin çoğunluğunun herhangi bir baskı, korku vs. olmadığı takdirde evet diyeceklerini düşünüyorum.

Sadece kürtler arasında yapılsa bu referandum yüzde 80 eveti garanti görüyorum.
Alt 08-07-2010, 10:09   #7
Kullanıcı Adı
El Emin
Bence çıkacak sonuç Ak Partinin ne kadar başarılı bir tanıtım süreci verdiğini gösterecek.
Zira kürtlerin hayır demesi için tek bir engel yok.
Kimle konuştuysam kime az anlattıysam o zaman "evet" diyoruz dediler.
El Emin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-07-2010, 10:43   #8
Kullanıcı Adı
Cihannur
Alıntı:
sevgili cihannur:

YAŞADIKLARI TOPLUMDAN TEPKİ GÖRÜRLER derseniz o zaman kürtlerin çoğunluğunun hayırcı olduğunu kabul ediyor olmanız gerekir.

Eğer öyle ise ben size katılmıyorum, ben kürtlerin çoğunluğunun herhangi bir baskı, korku vs. olmadığı takdirde evet diyeceklerini düşünüyorum.

Sadece kürtler arasında yapılsa bu referandum yüzde 80 eveti garanti görüyorum.
Sevgili redyellow, Kürtlerin çok büyük çoğunluğu Evetçidir; ama BDP boykot kampanyası düzenlediği için Güneydoğu Anadolu'da yaşayan pek çok BDP'li Kürt vatandaşımız BDP'li tanıdıkları tarafından tepki görmemek için BDP'nin boykot kararına uyacak ve Evet oyu kullanmak isteseler bile referandum oylamasına katılmayacaklardır diye düşünüyorum.
Alt 08-07-2010, 10:47   #9
Kullanıcı Adı
Özgür Çağrı
Bdp bilerek boykot kararı aldı içlerinden geçen hayır demek ama hayır çağrısı yapıp sandıkta evet görebilirlerdi . Boykot çağrısı yaptılar ve şimdi sandığa giden insanlar ifşa edilecek. Devlet halkın güvenliğini sağlasın önce.
Alt 08-07-2010, 10:48   #10
Kullanıcı Adı
Asi_isyankar
Güneydoğu'da oylar yarı yarıya çıkacaktır..
yani yarısı Evet diyecektir yarısı da Boykot edecektir...
Asi_isyankar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)